Pište do předmětu vždy pramen, rok, obec/oblast a jazyk

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
Pokud potřebujete pomoc s přečtěním nebo přeložením nějakého záznamu, dodržujte prosím tyto zásady, pomůžete tím všem zúčastněným:

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina obec (farnost, oblast) nebo Příčina úmrtí 1850 němčina obec (farnost, oblast) (Předmět typu Prosím o přečtení a přeložení nebo Prosba opravdu správně není)

2. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

4. Ideálně se snažte dát odkaz na obrázek z jiného zdroje (zdigitalizované matriky), či nějakého úložiště (např. disk google, one drive atd. - pozor na nastavení sdílení), ať data našeho fóra zbytečně nebobtnají. Pokud přesto vkládáte obrázek k přečtení přímo sem, pamatujte na dostatečnou velikost - raději posunujeme posuvníkem než odbíháme pro lupu.

5. Vždy (pokud je to možné) je lepší, když je na obrázku více textu pro porovnání (ideálně celá strana). Zde opět platí, že ideální zdroj je zdigitalizovaná matrika, která poskytuje ideální vzorek daného rukopisu.

6. Prosíme žadatele, aby po vyřešení doplnili do začátku nadpisu v prvním příspěvku text: "VYŘEŠENO". Prosím ne třeba nakonec "hotovo". Lépe se pak třídí. Postup:
Otevřete vlastní (první) zprávu, najděte tlačítko "Upravit" - Kliknout a můžete upravovat původní text.
V tomto prvním příspěvku doplňte do předmětu jako první slovo VYŘEŠENO.
Potom tlačítko "ODESLAT" a všichni jsme spokojeni.

Děkuji tímto: zrnkapísku, stanley4, TKempny a Zora

Pište do předmětu vždy pramen, rok, obec/oblast a jazyk

Příspěvekod luko » stř črc 31, 2013 21:49

Vážení genealogové.Pište prosím do předmětu obec nebo alespoň oblast.Usnadní to hledání a výběr témat.Příklad: když vidím téma,které se týká oblasti ,kterou mám probádanou,můžu pomoct s přečtením spíš,než u neznámé lokace.Taky lépe zjistím,jestli mě může téma zajímat z ryze sobeckého důvodu,že se dozvím něco o svém okolí.Díky i za ostatní.LuKo
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 411
Registrován: pon dub 29, 2013 12:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín

Re: Předmět zprávy-pište prosím obec,oblast

Příspěvekod Zora » stř črc 31, 2013 22:23

Stejně tak i rok a jazyk. Každý umí přečíst nějaké písmo, přeložit konkretní jazyk a navzájem si tak ušetříme čas.
Snažte se, prosím, napsat vše, co přečtete. Není to o tom, aby se někdo někomu smál, nebo ho snad káral, ale o tom, že těm, co čtou, to ušetří čas... Buď vidí, že je to správně a doplní další slova, nebo opraví.
Narození Marie, babička Olinka - takový předmět zprávy nikomu nic neřekne.
Děkuji stejně jako Luko za sebe i za ostatní.
Zora
Naposledy upravil Zora dne stř pro 25, 2013 0:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 14677
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Předmět zprávy-pište prosím obec,oblast

Příspěvekod Monika » stř bře 21, 2018 0:09

Moc prosím, pište do předmětu rok, obec/oblast a jazyk vždy. Je jedno, zda chcete přečíst matriky, soupisy poddaných, gruntovnice nebo třeba pohlednici.

Požadavek v pravidlech není samoúčelný. Každý z možných čtenářů umí nějaký z jazyků lépe, čte nějaké období lépe či rychleji nebo se více vyzná v nějakých oblastech, proto vám třeba i víc poradí. Na druhou stranu jsou tu i tací, kteří rádi pomohou, ale některý jazyk nebo období nezvládají dobře. Ti, kdo vám pomáhají to dělají zdarma jen z dobré vůle. To nejmenší, jak se jim můžete odvděčit, je dodržovat pravidla. Děkuji.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 2922
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: beatrix, GEN-ZB, Google Adsense [Bot], PavolH a 3 návštevníků