Pište do předmětu vždy pramen, rok, obec/oblast a jazyk

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem, pokud dodržíte následující pravidla (podrobná vysvětlení níže v oznámení, svým dotazem s nimi vyjadřujete souhlas a jejich opakované nerespektování může vést k zamezení přístupu na fórum). Dále mějte vždy na paměti, že nezištnou a často vyčerpávající pomoc vám ve svém volném čase rádi poskytují většinou amatérští genealogové, kteří tak na oplátku vyžadují také vaši amatérskou snahu, která jim urychlí a usnadní práci a dodá vlastní důvod, proč vám pomoci.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo image hosting (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu)
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Děkujeme

Pište do předmětu vždy pramen, rok, obec/oblast a jazyk

Příspěvekod luko » stř črc 31, 2013 21:49

Vážení genealogové.Pište prosím do předmětu obec nebo alespoň oblast.Usnadní to hledání a výběr témat.Příklad: když vidím téma,které se týká oblasti ,kterou mám probádanou,můžu pomoct s přečtením spíš,než u neznámé lokace.Taky lépe zjistím,jestli mě může téma zajímat z ryze sobeckého důvodu,že se dozvím něco o svém okolí.Díky i za ostatní.LuKo
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon dub 29, 2013 12:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín

Re: Předmět zprávy-pište prosím obec,oblast

Příspěvekod Zora » stř črc 31, 2013 22:23

Stejně tak i rok a jazyk. Každý umí přečíst nějaké písmo, přeložit konkretní jazyk a navzájem si tak ušetříme čas.
Snažte se, prosím, napsat vše, co přečtete. Není to o tom, aby se někdo někomu smál, nebo ho snad káral, ale o tom, že těm, co čtou, to ušetří čas... Buď vidí, že je to správně a doplní další slova, nebo opraví.
Narození Marie, babička Olinka - takový předmět zprávy nikomu nic neřekne.
Děkuji stejně jako Luko za sebe i za ostatní.
Zora
Naposledy upravil Zora dne stř pro 25, 2013 0:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 17672
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Předmět zprávy-pište prosím obec,oblast

Příspěvekod Monika » stř bře 21, 2018 0:09

Moc prosím, pište do předmětu rok, obec/oblast a jazyk vždy. Je jedno, zda chcete přečíst matriky, soupisy poddaných, gruntovnice nebo třeba pohlednici.

Požadavek v pravidlech není samoúčelný. Každý z možných čtenářů umí nějaký z jazyků lépe, čte nějaké období lépe či rychleji nebo se více vyzná v nějakých oblastech, proto vám třeba i víc poradí. Na druhou stranu jsou tu i tací, kteří rádi pomohou, ale některý jazyk nebo období nezvládají dobře. Ti, kdo vám pomáhají to dělají zdarma jen z dobré vůle. To nejmenší, jak se jim můžete odvděčit, je dodržovat pravidla. Děkuji.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3319
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník