VYŘEŠENO Pozemková kniha, 1734, Velkostatek Roudnice, česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Pozemková kniha, 1734, Velkostatek Roudnice, česky

Příspěvekod martin zbranek » sob úno 17, 2024 11:18

Dobrý den, nevím si rady s tímto zápisem v pozemkové knize: http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 8ba5a4e3d5.
Jméno je pravděpodobně Václav Novotný, můj předek. Dále text pokračuje:
Léta páne 1734, dne 27 Septembris, po smrti ....... panovi Nowotnym ze Šimni 250...
Bohužel ať dělám co dělám, nejsem schopen zbytek stránky vůbec rozluštit. Nepotřebuju doslovný přepis, jen by mě zajímalo o co hlavně se jedná, je to nejstarší zmínka o mém předkovi, kterou jsem byl schopen nalézt.
Pokud by byl někdo tak ochotný a podíval se na to, byl bych velmi vděčný.
Děkuji za případnou odpověď,
Zbránek
Naposledy upravil martin zbranek dne úte dub 09, 2024 11:26, celkově upraveno 1
martin zbranek
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob úno 17, 2024 11:11

Re: Pozemková kniha, 1734, Velkostatek Roudnice, česky

Příspěvekod Zora » sob úno 17, 2024 11:25

Možná se Vám podaří přepsat mnohem víc, tady je tabulka

tabulka kurent - latinka https://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Bohužel nefungujeme na přepisování starých textů, ale naopak - rádi vám Vámi přepsaný text opravíme, se čtením pomůžeme.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pozemková kniha, 1734, Velkostatek Roudnice, česky

Příspěvekod zburget » sob úno 17, 2024 13:20

Zdravím,
vítám na fóru!

Přemýšlím, jak začít a jak vám nejúčinněj pomoct.
Písmo, kterým je ten záznam napsaný, se jmenuje kurent. Zjednodušeně řečeno se jedná o psací podobu švabachu. Když jste se ale dostal až do roku 1734, musel jste se prokousat hromadou záznamů, které byly psané kurentem a navíc byly německy. Tak mě trochu překvapilo, že nemůžete přečíst česky a velice hezky čitelně napsaný text. Měl bych tak velké podezření, jestli jste někde během bádání nesešel z cesty a nejste teď u nějakého úplně cizího člověka. Ale na tohle si musíte odpovědět sám.
Tabulku pro převod kurentu už vám Zora poslala, tak abych tady já jen neteoretizoval a vy se tady přece jen dočkal nějaké použitelné informace, tak vám kousek toho záznamu přepíšu. Vy budete mít tabulku pro převod, vzor přepsaného rukopisu a zbytek záznamu zkusíte přečíst sám. A my vám to tady pak opravíme a doplníme.

Letta Panie 1734, dne 27 Sebtembris, Po Smrti Otcžimowe Waczslawa Pokornyho Ugal gest Tento Grundt gakožto prawy diedicz po Otczy swem Tomassowi Nowotnym za Summu 250 kop grošů míšeňských. Rocžnima Wegrunky po 6 kopách gr. míš. a to Bez wssech dluhuw Tak gak Toho stara Kniha folio 35 4/6 Ukazuge, wssak ale geho Materži Byt až do Smrti.

…no a teď zase kousek vy.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO Pozemková kniha, 1734, Velkostatek Roudnice, če

Příspěvekod Zora » pát dub 12, 2024 13:56

Kolego, nakukování Vám nepomůže, čekáme , až se pokusíte podle vzoru a tabulky přepsat něco dalšího.
Zcela jistě nejste začátečník, to byste se nedostal do r. 1734 v pozemkové knize.
Vaši snahu oceníme, pak rádi pomůžeme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků