VYŘEŠENO - Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod zburget » stř dub 19, 2023 15:28

hovorkas píše:Dávám do úvahy následující:
Díky, dobrý rozbor. Bohužel v tomhle rukopisu je těžko cokoli nějak porovnávat, protože každé písmeno skoro pokaždé vypadá trochu jinak.

ad nach - to tam nevidím, vidím něco jako ..ug

ad wey - napadlo mě, zda by to nemohlo být weg. Pak jsem si prohlédl následující zápis a připadá mi, že až na chybějící přehlasující dvě tečky/čárky to slova vypadá hodně podobně jako poslední slovo druhého řádku následujícího zápisu (tedy druhého zespodu) po ....ika des. Zdá se mi, že v tom chumlu čar je i něco jako další znak v tom wey(?).
Jo, já tohle taky na první dobrou četl, jako r--g w--[y|g]. Jenže mi to na nic rozumného nepasovalo. Druhé slovo je zkrácené (ten znak na konci je smyčka pro zkráceninu) a z toho mi vyplynulo, že to má být zkrácenina wey[land]. A před weiland logicky může být nach. Nedá se tady bohužel chytit ani nějakého pevně daného způsobu zápisu těch zemřelých manželů/otců, protože jednou je zapsáno jenom nach, jednou nach wey., jednou des weyl. - prostě jak to písaře zrovna napadlo. Zrovna i záznam níž je des wey., na předchozí stránce v posledním zápisu je jen nach a vlevo poslední záznam ze září je nach wey. Na té předchozí stránce je možno porovnat ty dva způsoby zápisu nach - podle toho, jak je tam zapsáno to -h na konci je nejvýš pravděpodobné, že i v tom mém zápisu je na konci -h. Je pravda, že nad tím wey. chybí dvě tečky, jak je to obvyklí, ale ani to tady nic neznamená. Dá se běžně najít prokazatelný ypsilon bez dvou teček.

ad poslední řádek zápisu a) jestli dobře vidím, to první písmeno by z hlediska rukopisu mohla být i f a možná s;
Teoreticky může být, ale pak mi tam nepasuje vůbec žádné smysluplné slovo. Malé f- na začátku slova si neuvědomuju, že bych tady vůbec kde viděl, takže nedokážu říct, jak b vypadalo. Na začátku slova jsem viděl vždycky jen velké F-, viz jakýkoli únor a nebo František v prvním záznamu na pravé straně. Malé -f- někde uprostřed nebo na konci slova je psáno vždycky takové to dvojité, viz Shönhof ve sloupečcích obce a hřbitova.

b) zdá se mi, že to "honsl" není jedno slovo, ale že by to mohlo být hon/fon/son a pak začíná druhé dlouhé slovo, které začíná těmi dvěma znaky, pak písař "podjížděl" ty dvě protáhlé kličky z předchozích řádků a pokračuje dalšími písmeny.
Připusťme, že je to takhle - co je tam pak tedy napsáno?

c) Přiznám se, že tam nevidím podruhé uvedené jméno Joseph. Jednak kvůli předchozímu bodu b), jednak na konci nevidím ph. Buď samotné p nebo h a před ním nějaké písmeno (něco jako j, ale nedává mi to smysl. Navíc tam podle mě i minimálně jedno písmeno přebývá na to, aby to byl Joseph (i když neuvažuji ty dva znaky před tím klubkem čar)
Ale jo, asi je to tam. Bohužel :-( Já tam vidím Hausl., pak je dvojtečka, jako že je to zkrácené slovo. Pak si odmyslete dlouhou smyčku přes dva řádky od Johan(a), Smyčku od Joseph z hornějšího řádku a zůstane tam velice dobře schované J. Pak je něco, co je schované právě tou smyčkou shora , pak je zcela zřetelné -se-, -p- je takové trochu rozevláté a kočí to -h. Nenapadá mě jiné slovo, které by sem pasovalo :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod Zora » stř dub 19, 2023 15:54

Pardon, že zlehčuji, ale to je jak další díl Harrisona Forda -

Indiana Jones a tajemství knihy zemřelých...

Já třeba tam nevidím srozumitelného nic. :_)
Klobouk dolů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod zburget » stř dub 19, 2023 18:23

S tímhle už se nedá dělat asi nic jiného, než to zlehčovat. :-)
A nebo by někdo musel napsat, že v tom vidí něco jiného, ale smysluplného.
Pro mě je to trochu záhadný záznam. Všechny v okolí jsou jednoduché, srozumitelné (nečitelné, ale to je jiný problém). Tenhle je nečitelný a ještě zamotaný.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK - Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod zburget » ned dub 30, 2023 18:21

I tohle tady ještě chvíli nechám - kdyby náhodou - a nebo jako upomínku, že mám něco dohledat při psaní indexu příští matriky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK - Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod acim » pon črc 24, 2023 13:46

Já bych místo zuerbin s dovolením tipoval Teresie.
acim
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob led 11, 2020 4:33
Oblast pátrání: Těšínsko, Valašsko, Slovácko, východní Čechy, Rakousko, Slovinsko, jižní Čechy

Re: Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod acim » pon črc 24, 2023 14:05

zburget píše:Ještě bonus - když to někdo bude zkoušet luštit, může se podívat ještě zrovna i na příjmení o záznam níž, tedy 2. odspodu:
Chur??? Marina des…
Nesedí mi to na žádné místní příjmení, třeba v tom někdo z vás, kdo ještě není tímhle rukopisem úplně zblblý, jako já, něco uvidí :-)

... Ma-
rina des weÿ[land]
Mudrok?
acim
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob led 11, 2020 4:33
Oblast pátrání: Těšínsko, Valašsko, Slovácko, východní Čechy, Rakousko, Slovinsko, jižní Čechy

Re: LEŽÁK - Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod JSH » pon črc 24, 2023 14:58

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 6741e6b968

Víc se vyčíst z textu asi opravdu nedá, tak jsem to zkusila přes narození a možná dohledala ono dítko. Narozeno 1778 - takže v době úmrtí 2 roky - Joannes Kráčmer a Šenov 12.
4. zápis.
Mohlo by být?
JSH
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř zář 18, 2013 13:21

Re: Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod zburget » pon črc 24, 2023 15:28

... Ma-
rina des weÿ[land]
Michal Ale o tohle slovo mi fakt nešlo - podstatné je to první slovo - příjmení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK - Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod zburget » pon črc 24, 2023 15:39

JSH píše:…tak jsem to zkusila přes narození a možná dohledala ono dítko. Narozeno 1778 - takže v době úmrtí 2 roky - Joannes Kráčmer a Šenov 12.
4. zápis.
Mohlo by být?
Tohle vypadá dost pravděpodobně - to bude tenhle Jan.

Takže tohle jednoznačně dává smysl - a sedí mi to i do lidí v obci:
Krätzmerin zuerbin Johan nach vey[lige] Joseph Hausl[er].
Jen je tam asi na konci ještě jednou Joseph (asi už jen "překlep" - nic neobvyklého)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK - Šenov (Ostrava), Z 1780 němčina

Příspěvekod zburget » pon črc 24, 2023 15:40

acim píše:Já bych místo zuerbin s dovolením tipoval Teresie.
Nechápu, kde to tam vidíte - na začátku není T. Druhé písmeno není e. Třetí od konce není s.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 40 návštevníků