VYŘEŠENO Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod wonders » pon dub 19, 2021 10:27

Prosím o kontrolu a opravu děkuji.
desátý zápis vpravo
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00480.jp2
10.august
Wentzl Sin Tomasse Dvoržika Sedlak
1 roků
Na Ložrty
Naposledy upravil wonders dne sob dub 24, 2021 8:35, celkově upraveno 1
wonders
 
Příspěvky: 194
Registrován: ned črc 26, 2020 19:50

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod Zora » pon dub 19, 2021 10:32

na Božetz
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod zburget » pon dub 19, 2021 10:47

wonders píše:desátý zápis vpravo
= pátý zápis odspodu - líp se to počítá :-)

Wentzl Sin Tomasse Dvoržaka (zní trochu logičtěj - a i tvar písmen tomu odpovídá víc) Sedlak
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod Zora » pon dub 19, 2021 10:51

Kolega dlouho ví, že jde o příjmení Dvořák, (řešilo se) - buď se překlepl, nebo přepisuje bez přemýšlení...
těch slovíček, které se opakují a jsou zase špatně přečteny, je fakt už hodně ...
Porovnávejte, zapamatovávejte si nejčastější slova, nemá smysl cosi "vidět" a jen to psát, je třeba uvažovat, porovnávat.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod zburget » pon dub 19, 2021 10:58

Já německy ani latinsky neumím. Ale platí to i pro češtinu, jména a místní názvy. Já luštím slova tak, že přečtu, co vidím. Když to nedává smysl a nebo slovo neznám, hledám a opravím si ho pro sebe tak, jak by snad mělo vypadat. A pak hledám v rukopisu, jestli to tam opravdu je (nebo by mohlo být) a nebo jestli je tam něco, co ukazuje, že je tam něco jiného. Pokud to má být něco jiného, přemýšlím, co jiného by to mohlo být, aby to dávalo smysl a postup s hledáním opakuju. Používám primárně svoji hlavu, pak hledání zde, slovníky na http://genealogie.nka.cz, http://slovnik.cz, https://translate.google.com/, https://woerterbuchnetz.de/?sigle=DWB#0 (i když tomu, co tam píšou vůbec nerozumím, aspoň zjistím, jestli dané slovo vůbec existuje). A ono z toho nakonec něco smyslupného většinou vypadne.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod Zora » pon dub 19, 2021 11:02

Podobně to dělám já, sice něco z němčiny znám, ale zase blbě vidím... nepoznám, zda např. jde o p, z nebo y... tak prověřím všechny varianty, nebo podle znalosti slovíčka ho přepíšu...
Pokud vkládám něco na fórum k přečtení, tak se fakt strašně snažím, abych vyluštila vše, co je v mých silách a dost často třeba po deseti minutách od vložení neznámé slovíčko doluštím samostatně...
Každý si musí najít systém, který mu vyhovuje a dává nejlepší výsledky... jen tedy není zcela Ok dávat sem opakovaně cokoliv, co jsem nějak přečetla... to už je pro čtečky méně příjemné...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod wonders » pon dub 19, 2021 21:32

zburget píše:
wonders píše:desátý zápis vpravo
= pátý zápis odspodu - líp se to počítá :-)

Wentzl Sin Tomasse Dvoržaka (zní trochu logičtěj - a i tvar písmen tomu odpovídá víc) Sedlak


Dobrej postřeh příště se zamyslím z které strany je to jednoduší.

Jinak se omlouvám za překlep. Slovo Dvořák jsem tu již několikrát psal.
Naposledy upravil wonders dne pon dub 19, 2021 22:27, celkově upraveno 1
wonders
 
Příspěvky: 194
Registrován: ned črc 26, 2020 19:50

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod wonders » pon dub 19, 2021 22:18

Chtěl bych reagovat na Vaše připomínky ale určitě né ve špatném jen jsem trochu zmatený co po mě vlastně chcete. Když jsem tady před pár týdny začínal byla jste to vy paní Zoro co jste říkala že nestačí jen snažit se přečíst ale je důležité aby mi to někdo zkontroloval zda to je dobře. Také jste říkala že čím víc toho přečtu a tady si nechám opravit tím lépe a tím se to budu i víc učit. Vzal jsem si tedy tyto slova k srdci. Každý zápis se snažím přečíst co nejlépe. Z každého tady opraveného zápisu si dělám výpis a myslím že slova které se často opakují i když jsou blbě k přečtení nebo mají trošku jiný tvar již píši více méně dobře. Ano velký problém mi dělají slova které vidím čtu poprvé. Z 99% jsou to příčiny úmrtí které se mi zatím snad neopakují nebo pokud je tam nějaký další text dopsaný který normálně není. Pokud by text byl "krasopisně" napsaný přečetl a přepsal bych ho i tak dobře. Jelikož ale většinou je to namačkané na sobě a písmena si nejsou ani moc podobné je to kámen úrazu. Myslel jsem si že když tady budu tedy hodně psát to co jsem přečetl a posléze mi to někdo opraví bude to má zpětná vazba a posune mě to dál v jakém si studiu. Zvažoval jsem už i přímo kurz čtení kurentu ale uvidíme. Nechci rozhodně aby to vyznělo jakkoliv špatně protože jsem opravdu moc rád za rady a pomoc ale z toho co čtu mám takovej špatnej pocit že se dost nesnažím že to snad i dělám naschvál a pak taková vítka typu " přepisuje bez přemýšlení... těch slovíček, které se opakují a jsou zase špatně přečteny, je fakt už hodně ..." si myslím že není vůbec na místě. Chyby mám a jsou od toho aby se člověk mohl posunout dál a příště je mohl napsat líp. Přemýšlím nad tím a opakující se věci už opravdu nemívám špatně. Možná nevím to berete z pohledu svého kdy všechny tyto věci jste už několikrát viděly a zdá se Vám nemožné v tom mít chybu. Vezmu možná jen takovej hloupej příklad abych přiblížil jak to mám. Tady v úvodu jste mi opravila (za což děkuji) že zemřel na Božetz. Já jsem vyluštil že zemřel na Ložrty což jsem hledal a v příčinách úmrtí nenašel ani jinde google atd pochopitelně když je to blbě. Tak trávím nad každým takovým slovem nějaký čas a zkouším a zase hledám jestli to není v příčinách úmrtí a opět nic. Takhle to jde cca 15 min a pokud nic nevymyslím dám to sem na opravu. Sama jste mi říkala že nemám nad každým slovem trávit tolik času a nechat si ho tady opravit. Teď když vím že správná odpověď je na Božetz jsem stejně tam kde jsem byl předtím. V tabulce příčin úmrtí to není na googlu je jen že je to vesnice a wikipedie mi také nic neřekla. Takže zas nemůžu vědět že je to dobře. Pokud by mi vyšlo co je někde napsáno a dávalo by to smysl tak super ale takhle? Možná jsem takovej trouba a věci mi nedochází a nevidím spojitosti ale sám jsem byl pyšný na sebe protože to co jsem se tady naučil za pár týdnů není málo. Před těmi týdny bych ani neurčil kdo je otec kdo se žení odkud pochází atd. Děkuji za to Vám všem a prosím o shovívavost v dalších přepisech. Není to opravdu jednoduché a to teď budu začínat přepisovat první zápisy v latině což bude pro mě zas něco úplně nového. Děkuji M

Nevím jestli jsem to našel dobře ale zbožec = psotník to z nazačátku trochu přebejvá ale asi je to ono.
wonders
 
Příspěvky: 194
Registrován: ned črc 26, 2020 19:50

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod Zora » pon dub 19, 2021 23:47

Není třeba se rozepisovat, ale je třeba při čtení dávat pozor na to, co už bylo přečteno.
Ano, psala jsem, že je třeba mít jistotu, že co jste přečetl, je správně.

Ale Vy se z těch opravených záznamů musíte poučit. Jsou slova, která se neustále opakují, takže už byste je měl znát. A když nepřečtete písmeno na začátku, tak přece vidíte ta další písmena a mělo by Vás to posunout -
?alupnner.... tak už vidíte, že to zřejmě bude Chalupnner, - to znáte, napíšete a my Vám to v přepsaném textu odsouhlasíme.
Já na čtení nevidím, ale hledám slovíčko opravdu důkladně. Nepodívat se, čím byl otec konk. dítěte při narození a chtít pomoc u úmrtí stejného dítěte, to je neproduktivní.
Pomůžeme, ale je třeba vidět na Vaší straně nějakou zpětnou vazbu.
----------
ano, psotník, božec,
----------
odkazy uvádíme vždy, aby bylo jasné, odkud se informace čerpá, a aby si ji v budoucnu mohl někdo další ověřit, vrátit se k ní, nebo se dozvědět ještě více - ne třeba jen drobnou citaci.

O vysvětlení nemoci stačilo požádat u přečteného textu. Není třeba to dávat do další sekce, ale nic se nestalo, je to Vaše volba... Jen se ztratil původní zdroj.
Mě to zajímalo proto, že sama jsem na netu nic podobného nenašla.
Z
edit - zkuste si sestavit tabulku písmenek, která nejčastěji zaměňujete. Pak při čtení nového slova se zaměřte na to, zda jiné, podobně vypadající písmeno neodpovídá nějakému již známému nebo ve slovníku objevenému písmenu. (postupně zaměňujte např. y - z- p , nebo B - L)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod zburget » úte dub 20, 2021 0:14

Jak už jsem psal jednou - německy ani latinsky neumím. A se slovíčky, která neznám se potkávám denně. No, nakonec - i když narazím na slovo, které už jsem potkal, tak mi to moje hlava děravá občas nevysype na první dobrou a já ho musím hledat znovu.
Ale co chci říct. I když slovo neznám, ověřuju si jeho existenci v různých slovnících. Přečetl bych "Ložrty" - nikde to není - je jasné, že mám někde něco blbě. Co by to tak mohlo být. L se občas plete s B. Není na začátku B? Jo, ejhle, je tam taková klička, která by na b mohla ukazovat. Tak, co dál Božrty taky nic není… Hmmm - co se kouknout kolem, jestli na to neumřel ještě někdo další? Tý jo! O zápis výš, o zápis níž, a ještě pár dalších! V zápisu o jedno vejš je i to B na začátku zřetelnější!. Fajn, tím máme potvrzeno B. A taky to poslední písmeno jinde nevypadá na y, ale spíš na z. No a v zápisu o jedno níž je jasné, že před t není r (to je psáno trochu jinak). Takže je tam e. A máte Božetz.
To je akce na pár vteřin přemýšlení.
Takže - netrápit se zbytečně s přepisem něčeho, co jde fakt blbě přečíst a co opravdu nejde rozumně dešifrovat. Ale součaně opravdu přemýšlet nad tím, že když z něčeho vyjde nesmysl, tak jak se pokusit najít chybu a jak si pomoct.

Když tady někomu čtu text a je to špatně čitelné a nebo něco nejasné, tak opravdu kolikrát hledám dlouhé minuty podobně napsané slovo, jiný exemplář toho písmene, abych to dokázal přečíst. Takže bych očekával v první řadě od tazatelů, že i oni budou postupovat stejně, a že do přepisu nenapálí první (nesmysl), který v textu vidí, nebo který je napadne.

A tohle prosím neberte, jako výtku, jen jako rady, jak postupovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Z 1790, Radenice, Čeština

Příspěvekod wonders » sob dub 24, 2021 8:35

Neberu to jako výtku. Beru to jako informace na co si dát pozor a jak pokračovat dál když vychází blbosti. Je to o času cviku a trpělivosti. Díky
wonders
 
Příspěvky: 194
Registrován: ned črc 26, 2020 19:50


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků