VYŘEŠENO O Lužany 1767 česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O Lužany 1767 česky

Příspěvekod Myšpulín » úte bře 02, 2021 19:15

Zdravím. Potřeboval bych přečíst příjmení nevěsty (soudím Kopecká), ale hlavně určit její místo původu. Archiv Zámrsk. Text z matriky oddaných Lužany 94-16, přiložený text snímek 19 vlevo nahoře, počátek zápisu snímek 18 dole.
Podařilo se mi přečíst téměř celý text, přikládám překlad počátku snímku 19:
... Krystofovi Franzovi z Konec:Chlumu, s Magdalenau pozustalou dcerou po Nebostikovi Janovi Kopeckym z Dolizuv, oba Poddany k Pansvi Kumburk:Aulibskymu u přitomnosti Svedkuv: Družby Wacslava Raudnyho z Konec:Chlumi, Mladence Wacslava Syna Wacslava Viechta z Kovače, a Kateřiny dcery Tomase Patřina z Konec:Chlumi. ....
https://ibb.co/s64Bmrb
Děkuji předem hlavně za určení místa, tedy současný název obce a její lokaci.
Naposledy upravil Myšpulín dne ned bře 14, 2021 13:18, celkově upraveno 1
Myšpulín
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte říj 25, 2016 7:31

Re: O Lužany 1767 česky

Příspěvekod Boza » úte bře 02, 2021 20:20

Z Dolczuv; srv. Waczlaw.

Na výběr máte alespoň dvě obce Dolce v okolí; nemám teď zámrský katalog před sebou.

Zbytek čtu rámcově stejně, chyby (Panstwj, Waczlaw, Patržina atd.) z mobilu neopravím.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1972
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: O Lužany 1767 česky

Příspěvekod zburget » stř bře 03, 2021 11:50

... Krysstofowi Franczowi z Konecz:Chlumu, s Magdalenau pozustalau dczerau po Nebosstikowi Janowi Kopeczkym z Dolczuw, oba Poddany k Panstwi Kumburk:Aulibskymu u pitomnosti Svedkuw: Družby Waczslawa Raudnyho z Konecz:Chlumi, Mladencze Waczslawa Syna Waczslawa chta z Kowae, a Kateiny dczery Tomasse Patina z Konecz:Chlumi. ....
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O Lužany 1767 česky

Příspěvekod Myšpulín » stř bře 03, 2021 16:47

Oběma Vám děkuji za přečtení. Přiznávám, že jsem psal rychle a text zjednodušoval (např. Patřina). Kopecký jsem tedy trefil a místo je z Dolczuw, tedy z Dolců. A tady je problém. Zámrský seznam ukazuje dvě místa Dolní Dolce a Přední Dolce, obojí poblíž Jaroměře. Až tam zřejmě Kumburkské panství nesahalo, přesto jsem nahlédl. Příjmení Kopecký se nevyskytuje. Hledáním na Mapách jsem našel Dolce zde: 50°33'20.839"N, 15°28'22.726"E, mezi Kruhem u Jilemnice a Svojkem, což je zřejmě i na hranici farností. Prohledal jsem tedy obě přicházející v úvahu v té době a opět příjmení Kopecký se nevyskytuje, nezaregistroval jsem ani název Dolce (netvrdím, že jsem jej nemohl přehlédnout, protože jsem nahlížel třeba jen do indexu). Přiznávám, že jiné Dolce nemohu najít. Jedině u Jičína Dvorce, ale to nebude ono.

Napadá někoho, o jaké Dolce se jedná?

Existuje nějaký seznam, kam rámcově sahalo panství Kumburk? Vím, v čase se mění.

P.S. Pokud to už obsahem nepatří sem, prosím admina o přesunutí na vhodné místo. Děkuji.
Myšpulín
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte říj 25, 2016 7:31


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků