VYŘEŠENO Oddaní 1792 Dýšina německy

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Oddaní 1792 Dýšina německy

Příspěvekod evamarie » pon úno 22, 2021 21:01

https://www.portafontium.eu/iipimage/30 ... w=218&h=82
předposlední vlevo

17 July 1792 No 42 ??? ??? ??? Eberman Mateg ????????????????? Ka?po(a)nowa Kateřina ??? ??? pana Františka Kapauna ??????????????

Omlouvám se, dlouho jsem nečetla ve starých matrikách a vůbec mi to nejde. Ale na internetu jsem narazila na zmínku o Dýšině, kde učil jistý Kapoun, svobodný pán, což mě zaujalo, protože moji Kapounové mají v matrikách svobodný pán také a u Plzně se vyskytovali. Ale Kateřina měla být dcera Václava, ale já v zápise tuším Františka. Tak nevím. Byl by někdo, prosím, ochotný mi tento zápis přečíst?

Děkuji. Eva.
Naposledy upravil evamarie dne ned bře 07, 2021 19:01, celkově upraveno 1
evamarie
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř čer 20, 2018 12:40
Oblast pátrání: Třebíč, Ústí u Jihlavy a okolí a teď už snad celá republika.

Re: Oddaní 1792 Dýšina německy

Příspěvekod zburget » úte úno 23, 2021 12:58

Tohle je nahrabáho opravdu dost nečitelně :-(
Snad doplní někdo, kdo se vyzná v dané lokalitě v těch kaňkách identifikuje správné obce.

17 Julii 1792 No 42 na ??? předmněsti Eberman Mateg wdowec pan mněstan Plzensky s dowolenim ??? … ???
Kauponowa Kateřina Panna dcera pana Frantisska Kapauna mněstana ??? … ???
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní 1792 Dýšina německy

Příspěvekod evamarie » úte úno 23, 2021 13:20

Děkuji pane Burgete, mě šlo hlavně o to, zda otcem Kateřiny byl František. Pak by byl omyl v kronice nebo jejím přepisu. Uvádím text, kvůli kterému jsem hledala:

V letech 1776, 1808, učil Václav Kapoun, svobodný pán, měšťan plzeňský, jeho žena Magdaléna
byla dcera Václava Brože sedláka z Ejpovic (jejich dcera Kateřina si v roce 1792 v Dýšinském
kostele vzala plzeňského měšťana Matěje Ebermana). Podle chrástecké kroniky měl Kapoun dva
syny, kteří docházeli učit děti do Chrástu v době, kdy tam ještě nestála žádná škola a děti to z
Dolního Chrástu do dýšinské školy u kostela měly daleko, hlavně v zimě byly cesty špatné.

Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den. Eva.
evamarie
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř čer 20, 2018 12:40
Oblast pátrání: Třebíč, Ústí u Jihlavy a okolí a teď už snad celá republika.


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků