VYŘEŠENO N 1688 Semily česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N 1688 Semily česky

Příspěvekod JosefJ. » ned led 24, 2021 18:13

Zápis související s před chvílí vloženým. Dešifroval jsem správně místo? Jesenný je mimo farnost, ale občas se zápisy odtud vyskytují.Jméno druhé kmotry je mi záhadou.
fol. 73, 28.10.1688, Kordik Mikol: Kateržina, (obrázek odebrán po vyřešení CZEC0004D_Matriky-Church-books-Semily-5187-1682-1702_00077.jpg) vlevo čtvrtý zápis
item z Gesenyho? pokrztieno ditie gmenem Kateržina, otecz
Mikolass Kordik, matka Salomena, Levans Anna
Knopowa, ?Kazia? ?Leykowa?, Mariana Huniaczowa?, Girzi
?Kobestein?/Koksstein, Waczlaw Laurinz
Naposledy upravil JosefJ. dne pát led 29, 2021 19:10, celkově upraveno 3
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod Mistr Jan » ned led 24, 2021 18:30

Dobrý den, odkaz mi nefunguje.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod JosefJ. » ned led 24, 2021 18:33

Děkuji, opraveno.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod Mistr Jan » ned led 24, 2021 18:39

U té druhé kmotry osobně vidím to samé, jako vy. Napadlo mě, že by to mohla být zkomolená Róza a příjmením spíš asi Lýková? Podívám se když tak ještě po listech, jestli tam není něco podobného... Dál je jinak Koksstein, to vidím určitě
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod Mistr Jan » ned led 24, 2021 18:46

Mistr Jan píše:U té druhé kmotry osobně vidím to samé, jako vy. Napadlo mě, že by to mohla být zkomolená Róza a příjmením spíš asi Lýková? Podívám se když tak ještě po listech, jestli tam není něco podobného... Dál je jinak Koksstein, to vidím určitě
J.

Ne, už vím – nejspíš to bude Káča – zapsaná jako Kaczia, pravděpodobně s utopeným c. Ale to příjmení opravdu netuším.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod zburget » ned led 24, 2021 19:51

item z Gesenyho (ano) pokrztieno ditie gmenem Katerzina (háček tam nevidím), otecz
Mikolass Kordik, matka Salomena, Levans Anna
Knopowa, Kaczia (ano) Leykowa (by mohla být), Mariana Huniaczowa (nejspíš ano), Girzi
Koksstein, Waczlaw Laurin(z) (to x na konci je nějaká značka konce záznamu - je za každým záznamem)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod JosefJ. » ned led 24, 2021 20:13

Děkuji. Kromě té Leykové mi vše už sedí s reálnými jmény (u Václava Laurina z Jesenného jsem dokonce teď narazil na svatbu s Gertrudou Rulíkovou). Možná kolegyně matju, která má přehled o tamním repertoáru příjmení, by mohla potvrdit existenci nebo mít nápad, co jiného by to mohlo být.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod matju » pon led 25, 2021 9:26

:) Koukám na to, ale nic mi k tomu nesedí. Ještě než jsem viděla, jak je Kacza Leykowa napsaná, říkala jsem si jestli nemůže jít o zkomoleninu příjmení Liška (hodně kolem Hamrska- Velké Hamry). Ale toto tak nevypadá...A nepřípomíná mi to momentálně ani nic z příjmení, co na Semilsku mám vykoukaná... Třeba mne ještě něco napadne...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod alče » pon led 25, 2021 23:10

Já bych tam viděla spíš Leczková (možná dnes Lešková). Waczlaw řádek pod tím vypadá podobně. Myslím to spojení "cz".
Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod zburget » pon led 25, 2021 23:43

malé y má v tomhle rukopisu nepatrně jiný tvar - má znatelné zvlnění a nebo je prvotní tah dolů minimálně rovný. Kdežto malé y je hezky do obloučku. A v tom příjmení (asi) Leykowa je to písmenop hezky do obloučku. Prakticky identické y je o záznbam níž ve jméně Holy (jen spodní smyčka nepokračuje do napojení následujícího písmene, protože tam žádné následující není).
Netvrdím, že to nemůže být -cz-. Může to být klidně jen jedno jediné nepovedené z na stránce. Ale při podrobném srovnání s ostatními exempláři z a y v tom vidím spíš to y.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod matju » úte led 26, 2021 7:47

Jestli to opravdu nemůže být jen špatně napsaná Liczkova což by odpovídalo tomu mému prvnímu nápadu o Liškové...... Ale chybí mi tam aspoň náznak tečky nad i. Nicméně jsem si všimla, že další řádek nad tímto záznamem je zapsán jako otec Matěj Mortz - což je kmotr z Vašeho druhého dotazu na kmotry... Tak to vypadá,že to bude opravdu Mortz. A ještě doporučuju mrknout/dát sem ke srovnání kmotry z téže matriky na str. 59 - 21.4. z Jesenýho - otec Jan Matiasek, kmotra Katerzina L?eykova, Vaczlav ?eyk (podle mne je to stejné příjmení, mužská varianta)...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod zburget » úte led 26, 2021 8:00

Druhé písmeno, bych řekl, že skoro určitě není i - chybějící tečka by mě neznepokojovala, ale to písmeno má úplně jiný tvar.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod alče » úte led 26, 2021 17:47

matju píše::) Koukám na to, ale nic mi k tomu nesedí. Ještě než jsem viděla, jak je Kacza Leykowa napsaná, říkala jsem si jestli nemůže jít o zkomoleninu příjmení Liška (hodně kolem Hamrska- Velké Hamry). Ale toto tak nevypadá...A nepřípomíná mi to momentálně ani nic z příjmení, co na Semilsku mám vykoukaná... Třeba mne ještě něco napadne...


Ještě jeden příspěvek k úvaze: ne přímo na Semilsku, ale např. v Jablonci n.Nisou nebo kolem Trutnova se dnes uvádí výskyt příjmení Lesk...
Jinak souhlasím s tím, že písmeno "z" by to bylo odfláknuté a druhé písmeno skoro jistě nebude "i".
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod matju » úte led 26, 2021 21:30

Jo myslím, že máte pravdu, opravdu to "i" nebude...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N 1688 Semily česky

Příspěvekod JosefJ. » čtv led 28, 2021 18:32

Děkuji všem. Sice se poslední jméno s jistotou nevyjasnilo, ale když jde jen o kmotru, nemusím mít stoprocentně.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 návštevníků