VYŘEŠENO matrika narození 1851 Bohutín - Čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO matrika narození 1851 Bohutín - Čeština

Příspěvekod Mateskwor » pát led 22, 2021 0:26

Dobrý den, mám problém s rozpoznáním textů u otce a matky mého praprapraděda. Po dlouhém bádání jsem konečně objevil jeho záznamy narození, leč bohužel nepřečtu z příslušného řádku bohužel zhola nic. Asi jsem už došel tam, kde můj mozek písmo bohužel nepobírá. Věděl by si prosím někdo moudřejší rady?

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/3993/29

Jedná se na tomto odkazu o osobu hned na druhém řádku - Dominicus Wenceslaus Šedivý - dále již bohužel nepřečtu vůbec nic.

Děkuji předem za ochotu pomoci.
Naposledy upravil Mateskwor dne čtv led 28, 2021 15:37, celkově upraveno 1
Mateskwor
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 21, 2021 23:38
Oblast pátrání: Klatovy, Běšiny, Příbram, Petrovice u Sušice

Re: matrika narození 1851 Bohutín - Čeština

Příspěvekod Boza » pát led 22, 2021 7:21

Dobrý den, vítám na fóru!

Je zcela normální že to nepřečtete, to byste tu nepsal. Akorát je pech, že bez čtení kurentu se holt neobejdete, dál do historie to může být klidně daleko horší. Každopádně, pro přepisy v této sekci existují nějaká pravidla, zejména 2c. Přepíšu vám začátek otce, vy si to porovnejte s textem a zkuste pokračovat včetně matky:

Ján Ssediwy, patentalní Invalid a Hlídač při stawbě rybníka horníckého bliž Pilky, z Hawírny čís. 25, syn Matausse Ssediwýho chalupníka z

[znak j zde přepisuji jako í, kvůli smyslu textu]
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: matrika narození 1851 Bohutín - Čeština

Příspěvekod Mateskwor » pát led 22, 2021 17:40

Dobrý den, děkuji za přivítání a slibuji, že se polepším.

Už když jsem příspěvek psal, jsem si všiml, že jsem zadal název tématu mimo pravidla, polepším se tedy i s pravidlem 2c.

Zkusím tedy svůj nástřel:
Otec:
Ján Ssediwy, patentalní invalid a hlídač při stawbě rybníka horníckého blíž Pilky, z Hawírny čís. 25, syn Matausse Ssediwýho chalupníka z Modřovic čís. 13 a ??Brlowiny?? ??Tujrutovy?? z ??Litovoj?? patřící podkraj Stříbro.
Matka:
??Marria?? Ssediwa nemanželská dcera Josefy ??Srnný?? ???? z ??Bořstová?? čís. 2. manželské dcery Iosifa ??Černínskýho?? ???? z ??Bořstové?? čís. 2. a ??Rosiny?? ??Černínské?? z ??Lat?? blíž ??Jilomlika??.

Ještě jednou se omlouvám za porušení pravidel a slibuji, že na zlepšení kurentu i dodržování pravidel zapracuji. Dělal jsem jinou větev příbuzenstva z Petrovic u Sušice a tam to takový problém se čtením nebyl. :)
Mateskwor
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 21, 2021 23:38
Oblast pátrání: Klatovy, Běšiny, Příbram, Petrovice u Sušice

Re: matrika narození 1851 Bohutín - Čeština

Příspěvekod zburget » pát led 22, 2021 18:21

Ke kolegovu přepisu vám pještě přidám jednu strašně důležitou pomůcku - převodní tabulku z kurentu na naše normální (humanistické) písmo: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Zkuste tu matku přelouskat ještě jednou s pomocí téhle tabulky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika narození 1851 Bohutín - Čeština

Příspěvekod Mateskwor » pát led 22, 2021 19:37

Otec:
Ján Ssediwy, patentalní invalid a hlídač při stawbě rybníka horníckého blíž Pilky, z Hawírny čís. 25, syn Matausse Ssediwýho chalupníka z Modřovic čís. 13 a ??Hrlowiny?? ??Sajutovov?? z ??Lidovoj?? patřící podkraj Stříbro.
Matka:
??Mania?? ??Sanidny?? nemanželská dcera ??Hodefy?? ??Sanidny?? ??podrchrdu?? z ??Srupda?? čís. 2. manželské dcery ??Fodfa?? ??Samkajs?? ??chaufry?? z ??Srupda?? čís. 2. a ??Kminy?? ??Suhvnal?? z ??Lal?? blíž ??Jissamlajka??.

Asi mi to chvilku potrvá, než se v tom naučím pořádně číst..
Mateskwor
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 21, 2021 23:38
Oblast pátrání: Klatovy, Běšiny, Příbram, Petrovice u Sušice

Re: matrika narození 1851 Bohutín - Čeština

Příspěvekod zburget » pát led 22, 2021 20:30

No, něco jste opravil, ale něco zase pokazil :-) Ale celkově bych řekl, že je to lepší. Tedy až na ten konec - to už jste vypustil. Ale nebojte, ono to půjde. Projděte si přesně to, co jsem vám přepsal a najděte si v textu všechna písmena, ať se naučíte vidět jejich tvary.

[quote="Mateskwor"]Otec:
Ján Ssediwy, patentalní invalid a hlídač při stawbě rybníka horníckého blíž Pilky, z Hawírny čís. 25, syn Matausse Ssediwýho chalupníka z Modřovic čís. 13 a Kateřiny Synkowe (vycházejte z toho, že všechna w budou dvojitá; jednoduché najdete pouze v latině)z Tisowj patřící podkraj Příbr.
Matka:
Maria Saudny nemanželská dcera Josefy Saudny podruhyně z Sřepska čís. 2. manželské dcery Josefa Saudnýho slauhy z Střepska čís. 2. a Anny Schönnagel z Let blíž Worljka
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků