STEIERT X SVOBODA

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod panama » ned říj 04, 2020 11:29

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9351/39
bonjour à tous
je reviens sur le sujet STEINERT
j ai regarde tous les index de ZLONICE on ne trouve pas de trace de la naissance de Joseph STEINERT qui est ne à
ZLONICE par contre on trouve la naissance d un Joseph REINERT le 29/4/1788 dernier act page droite https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9245/78 on trouve un enfant domu 63 premier act page gauche https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9245/61 je pense que le R s est transforme en ST ce qui provoque un changement du nom etes vous de mon avis? par avance merci pour vos reponses
cordialement
michel
traduction Google
Dobré ráno vespolek
Vracím se k tématu STEINERT
Podíval jsem se na všechny indexy ZLONICE, po narození Josepha STEINERTA, který se narodil v r.
ZLONICE na druhé straně najdeme narození Josefa REINERTA 29. 4. 1788 poslední dějství pravá stránka https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9245/78 najdeme dítě domu 63 první dějství levá stránka https: // ebadatelna.soapraha.cz/d/9245/61 Myslím, že R je přeměněno na ST, což způsobí změnu názvu jste podle mého názoru předem děkuji za vaše odpovědi srdečně
michel
panama
 
Příspěvky: 161
Registrován: úte kvě 29, 2018 14:08
Oblast pátrání: kladno hudlice dusniky milin touzetin zerotin nova ves

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod zeter » ned říj 04, 2020 14:06

Well, it might have happened, I can imagine such a "typo", but it is a speculation nevertheless. I think nobody can give you a clear yes or no in this case.
zeter
 
Příspěvky: 1085
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod panama » úte říj 06, 2020 11:22

bonjour à tous
je suis desole la reponse du colistier ZETER n est pas argumente . STEINER Joseph est dit natif de Zlonice dans chaque de naissance de ses enfants si vous regardez dans les index pas de STEINER avant le 3/12/1819 mais si vous regardez l ecriture ST comme dans STOLZ on peut le confondre avec un R et l inverse
poourquoi pas de trace de STEINERT joseph à zlonice mais REINERT JOSEPH
cordialement
michel
tranduction google
Dobré ráno vespolek
Je mi líto, že odpověď běžícího kamaráda ZETERa nehádá. STEINER Joseph je považován za rodáka ze Zlonice v každém z porodů svých dětí, pokud se podíváte do rejstříků ne STEINER před 3. 12. 1819, ale pokud se podíváte na psaní ST jako ve STOLZ, lze to zaměnit s R a naopak
proč žádná stopa STEINERT Josefa ve Zlínici, ale REINERT JOSEPH
srdečně
michel
panama
 
Příspěvky: 161
Registrován: úte kvě 29, 2018 14:08
Oblast pátrání: kladno hudlice dusniky milin touzetin zerotin nova ves

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod zeter » úte říj 06, 2020 14:33

I do not have the data, I do know nothing about what you've already found. I did look at the two pages you referenced, and I only can say, what I did already: I think "St" can under some circumstances be mistaken as "R". (I have seen stranger variations of the surname happen.) But I have no further evidence for it or against it.
Please note, the pronunciation of the two surnames is very different - the R is well pronounced in Reinert, and the St would be read in german way - Št (the Š being similar to the last sound of e.g. the french 'à gauche'). It is not easy to imagie a Steinert would let himself go for a Reinert without protesting. Most of those surname changes go along with the pronunciation, not against it, or have something to do with czech-german translation: Schwarz (noir in German) ---> Černý (noir in Czech)
I really don't know.
Btw Google translate is making a mess, the czech translation is hardly comprehensible - this is why I answer you in English, the G. translate might work better.

Pro kolegy - zjevně nějaké indicie vedou id panama k doměnce, že došlo k záměně St a R. Já jsem mu psal, že si dovedu představit, že k tomu došlo, ale nelze to přijmout bez dalšího. Teď upozorňuji, že je tu navíc problém, že by se nejspíš Reinert nenechal tak snadno přejmenovat na Steinerta, protože výslovnost je úplně jiná a pokud ke změnám dochází, zpravidla spíš výslovnostně po srsti, a nebo překladem cz-de.
Podle mě je věc bez dalšího nerozhodnutelná, ocením komentář.
zeter
 
Příspěvky: 1085
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod zburget » úte říj 06, 2020 15:08

Bojím se, že bez dalších informací to opravdu rozlousknout nejde. Možné je sice opravdu kde co, ale Reinert -> Steinert si moc nedovedu představit. Nesedí číslo domu (to ale nic moc neznamená). Bude potřeba blíž zmapovat, co se dělo na kterém čísle popisném, případně zmapovat osudy členů rodiny/rodin.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 7307
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod panama » stř říj 07, 2020 11:17

bonjour zburget ,zeter
merci a vous deux pour vos reponses je reviendrai vers vous avec plus d informations sur ce sujet Au plaisir d echanger avec vous lors d un prochain contact
cordialement
michel
panama
 
Příspěvky: 161
Registrován: úte kvě 29, 2018 14:08
Oblast pátrání: kladno hudlice dusniky milin touzetin zerotin nova ves

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod panama » čtv říj 22, 2020 15:24

bonjour à tous

j ai revisite les index de Zlonice avant 1718 on ne trouve pas de STEINERT dans les mariages naissances et deces mais dans tous les actes en rapport avec Joseph STEINERT naissance de ses enfants mariage de sa fille il est dit natif de Zlonice vous les experts en genealogie vous pouvez savoir avec PALEOGRAPHIE comment retrouver le nom qui a derive pour donne STEINERT peut etre REINERT ou VEINERT comment nommer vous le temoin dans l acte 3 page de droite zlonice domu 30 tt JOSEPH VEINERT STEINERT REINERT
Par avance merci pour votre aide
cordialement
michel
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9245/78
Good morning all
I have revisited the Zlonice indexes before 1718 one does not find STEINERT in births and deaths marriages but in all acts related to Joseph STEINERT birth of his children marriage of his daughter he is said to be native of Zlonice you genealogy experts you can know with PALEOGRAPHY how to find the name which was derived from STEINERT can be REINERT or VEINERT how to name you the witness in act 3 right page zlonice domu 30 tt JOSEPH VEINERT STEINERT REINERT
Thanks in advance for your help
cordially
michel


Dobré ráno vespolek

Znovu jsem navštívil zlonické indexy před rokem 1718 člověk nenajde STEINERT v porodech a úmrtích manželství, ale ve všech úkonech souvisejících s Josephem STEINERTem narození jeho dětí sňatek s jeho dcerou se říká, že je rodák ze Zlonice, vy genealogičtí odborníci s PALEOGRAPHY můžete vědět, jak najít jméno, které bylo odvozeno od STEINERT, může být REINERT nebo VEINERT, jak vás jmenovat svědkem v aktu 3 pravá stránka zlonice domu 30 tt JOSEPH VEINERT STEINERT REINERT
Předem děkujeme za vaši pomoc
srdečně
michel
panama
 
Příspěvky: 161
Registrován: úte kvě 29, 2018 14:08
Oblast pátrání: kladno hudlice dusniky milin touzetin zerotin nova ves

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod zeter » čtv říj 22, 2020 16:23

Hello,
I see there: Josephus Veimert hortulanus, the writing is very clear.
The V is obvious - please see the line above, there is a name Theresia Vesela - Vesely is a common name and can be used as a reference for the first letter of the name. There is deffinitely m, not n.
In the line below there is the J in Catharina Janska slightly interfering (also obvious, common surname), but does not hamper the correct reading.

Could you please provide us with the original picture (picture from the actual book, not your transcription) of the oldest entry, where the Steinert is said to be from Zlonice? (Probably his marriage and/or the birth of his first children.) Maybe we can deduce something from the originals.

Best regards!

===

Pro ostatní: jedná se o 3. zápis vpravo, 4. řádek - čtu tam Josephus Veimert hortulanus. Malé m je jasné, V je zřejmé ze srovnání s o řádek výš psanou Theresií Veselou, překláží sice horní tah od J u Cathariny Janské o řádek níž, ale přesto je to podle mého jasné V.

Potom kolegu žádám, jestli by nedodal odkaz na nejstarší záznam, kde se o Josefovi Steinertovi praví, že je ze Zlonic - tj. sňatek nebo narození prvních dětí.
Obávám se, že tohle je spíš úkrok stranou, foneticky jsme spíš dál než blíž. Možná byl spíš odněkud z panství než přímo ze Zlonic? (Oblast neznám.)
zeter
 
Příspěvky: 1085
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod panama » čtv říj 22, 2020 16:45

bonjour zeter
thank you for the answer can you look in the indexes of zlonice not from STEINERT but he is a native of zlonice in all the birth certificates of his children the weddiing of his daughter in the french registers we sometimes have to do paleography to see the evolution of the writing of the name all the registers of zlonice are online we do not find STEINERT in the births of these marriages go take a look and tell me if you find any STEINERT 'the spontaneous generation does not exist' (PASTEUR)
thank you for the interest you have in my request
cordially
michel
panama
 
Příspěvky: 161
Registrován: úte kvě 29, 2018 14:08
Oblast pátrání: kladno hudlice dusniky milin touzetin zerotin nova ves

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod zeter » čtv říj 22, 2020 17:27

Hello,
yes, we have to do that as well, but as I have already mentioned, the shift in the surname usually follows the rules of the phonetics, but here we have unfortunately rather a step aside - Veimert is very far from [Š]teinert.
The problem may be as follows - Zlonice was not only a village and parish, but a "panství" (cz) = Herrschaft (de) = dominium = Seigneurie? (fr) - which encompassed more villages, various parishes.
I rechecked the url for the birth of Maria (https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9351/39) - and there it is sad verbatimly "nadenjk podd[any] k panstvj Zlonickemu", which means he was a "simple laborer (l'ouvrier?) subdued to the dominion of Zlonice" - not "born in the parish of Zlonice". He may even had been moved there from other parts of the dominion, even from very far away.
I do not know this location well, unfortunatelly. Maybe someone will contribute.

Best!

===

pro ostatní: kolega se snaží směřovat bádání podle toho, že jeho Joseph Steinert je ze Zlonic, a hledá paleografické řešení - změnu zápisu příjmení. Já mu opakovaně tvrdím, že to by mělo jít foneticky po srsti, zatímco ta poslední varianta Veimert je od Steinert ještě dál než Reinert (a to i v písmu, byť člověk vidí ledacos)
Dle mého je problém v tom, že Zlonice byly panství, ostatně v tom úplně prvním odkazu, který dává (a který opakuji výše), je Joseph Steinert uveden jako nádeník poddaný panství Zlonickému. Podle mě to znamená, že vůbec nemusel být z farnosti Zlonice, ale odkudkoli z panství - tady ovšem můj vhled končí, protože v téhle oblasti se vůbec nevyznám, natož abych tušil, odkud se tam mohl vzít.
Neujme se toho někdo? Asi by bylo pěkné, kdyby se tohle podařilo rozlousknout.
zeter
 
Příspěvky: 1085
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod panama » ned říj 25, 2020 14:50

bonjour zeter

merci pour les explications sur la societe en Boheme au 18 et 19 siecle encore sous le regime du servage cela explique les difficultes à retrouver des ascendants j ai le meme pobleme que STEINERT pour GUTWIRT GAERNERT en France c est plus facile car les registres apparaissent en 1737 et les individus signent les actes ou mettent une croix sous leur nom si ils ne savent pas ecrire et les noms des epouses apparaissent toujours et autre diffence sur les actes de deces on ne trouve jamais la cause de la mort et avant 1737 c est des actes chez le notaires
au plaisir de te lire pour d autres traductions :?
cordialement
michel
panama
 
Příspěvky: 161
Registrován: úte kvě 29, 2018 14:08
Oblast pátrání: kladno hudlice dusniky milin touzetin zerotin nova ves

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod Ellise » ned říj 25, 2020 19:03

Bonjour,
j’ai trouvé le mariage de Josef Steiner et Barbora Svoboda. J’espère que ça va vous aider.
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7584/142 (troisième)

My French isn’t good enough, so I will continue in English :wink: There is written that Josef came from a village called Stará Lhota in Tábor region. Unfortunately, I can’t identify the village. I don’t know this part of the Czech Republic at all. Maybe someone else could help.

Best regards
Ellise
Ellise
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod zeter » ned říj 25, 2020 20:11

There are too many letters for Steinert, it's more like Stenier.
Nevertheless, here is the verbatim transcription:

Joseph Stenier(?) wyslaužily Kapytulant ze Wsy Stary Lhoty z taborskeho krage, nyni poddany do Zlonitz
Barbora dcera + Jana Swobady domkaře ze Stradonitz, poddana zlonicka z Wyssniku(?) (? z No 1?)

freely translated:
J. S., "ex military" from Stara Lhota in Tabor region, now subdued to Zlonice dominion
Barbora, daughter of the deceased Jan Svoboda, "small house owner, no fields etc.", subdued to Zlonice dominon, from ... (I do not know the region either, I am not sure what the village name is)
zeter
 
Příspěvky: 1085
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod Ellise » ned říj 25, 2020 20:48

zeter píše: z Wyssniku(?) (? z No 1?)

It’s z Wyssinku (Vyšínek – village next to Stradonice). They had their wedding in Vyšínek.

Here is their first child Jan.
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9351/32 (in the middle)
The father is Steiner (also without the letter T at the end).
Ellise
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: STEIERT X SVOBODA

Příspěvekod panama » ned říj 25, 2020 22:10

bonsoir ellise, zeter

merci ellise pour cette trouvaille peux tu m expliquer comment tu as fait pour trouver ce mariage merci à zeter pour sa collaboration
pourriez vous me dire ou je peux trouver les registres de Stará Lhota 340 22 Nýrsko,
avouez que pour un français il est difficile de retrouver ce mariage cla fait plusieurs annees que je recherchais sa trace
encore un grand merci pour votre aide
bonne soiree
michel
panama
 
Příspěvky: 161
Registrován: úte kvě 29, 2018 14:08
Oblast pátrání: kladno hudlice dusniky milin touzetin zerotin nova ves

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků