[VYŘEŠENO] Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

[VYŘEŠENO] Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod greghouse » ned srp 09, 2020 15:58

Dobrý den, kolegové,

řeším problém, ke kterému se možná dostaneme v jiném tématu, které případně založím do Otázek a odpovědí, ale prvním krokem bude ujasnit si, co je napsáno v tomto zápise:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=47
(23 listopad 1809, 3. od shora)

Jedná se o zápis narození Kateřiny Hronové (Katharina Hron) v Kostelní Myslové 3. Zásadní je pro mě kolonka otce, kde čtu:
Martin Hron
Soldat bey der
6.k Ludwik Iginátz


U matky se píše:
Margaretha Tochter
des verstarb. Jakob
Mitzka Bauers von
Kirchmislau.


Nevím jestli toho otce čtu správně a zatím jsem nebyl schopný ho přiřadit k žádnému pluku nebo tak.

Děkuji za opravu! :-)
Naposledy upravil greghouse dne úte srp 11, 2020 11:00, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod zburget » ned srp 09, 2020 20:40

u otce si nejsem jist, jestli je tam 6.k. (protože mi to moc nedává smysl - co by to jako mohlo být?), logičtější by možná bylo k.k.
A to jméno Ignác nevím, nevím. Tedy, nenapadá mě, co by to mohlo být jiného, ale je to tak domaštěné, že netuším, co tím chtěl písař říct :-(

matka:
Margaretha Tochter
des verstorb. … (ale to byl asi jen překlep)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod greghouse » ned srp 09, 2020 21:04

Ano, logika říká, že by tam mohlo být k. k., ale já píšu co vidím a "k" tam prostě nevidím.

Ad "překlep", napsal jsem tam "a", protože mi přišlo prakticky stejné jako "a" v o řádek výše "Margaretha".

Určení toho textu by mohlo být velice důležité, protože jmenovaný do roka umřel (dle manželčiny opětovné svatby) a já mám za to, že by to s jeho vojenskou kariérou mohlo mít spojitost, protože záznam o pohřbu jsem dosud nenašel.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod zburget » ned srp 09, 2020 21:42

No, u toho znaku 6/k - koukněte na k na konci ludvíka - tedy koukněte na směry tahů brkem. No a pak si k tomu přidejte fakt, že brk vynechal. Já v tom vidím víc k, než šestku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod greghouse » ned srp 09, 2020 21:59

Fuha, už to vidím, jak mu to tam vynechalo :-O Ještě nějak identifikovat ten zbytek.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod ATUM » pon srp 10, 2020 10:09

Pokud by to bylo k.k./ císařsko- královský/ a vynechal regiment , tak možná Ludvík Printz/arcivévoda/ což je 8.pěší pluk.
ATUM
 
Příspěvky: 681
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod filmovymaniak » úte srp 11, 2020 9:49

tady něco o majiteli 8. pěšího pluku
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludv%C3%A ... insk%C3%BD
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Narození, Kostelní Myslová, 1809, němčina

Příspěvekod greghouse » úte srp 11, 2020 10:59

Děkuji všem za příspěvky i za opravu! Asi skutečně jeví jako nejlogičtější, že to bude právě tento pluk. Časově i oblastně by to odpovídalo.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků