MZA,martika narozených 1857-1864, asi německy?

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

MZA,martika narozených 1857-1864, asi německy?

Příspěvekod Lenka Kocurková » ned bře 15, 2020 13:08

Dobrý den, jsem zde poprvé a nevím zda vše uvádím správně, chtěla bych poprosit o pomoc s přečtením narození Filomény Holáň, otec František Holáň a dále??? matka Jozefa z rodu Janků a dále???
Děkuji

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=156
Lenka Kocurková
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 15, 2020 13:02

Re: MZA,martika narozených 1857-1864, asi německy?

Příspěvekod zburget » ned bře 15, 2020 14:01

Zdravím,
vítám na fóru!

Lenka Kocurková píše:Dobrý den, jsem zde poprvé a nevím zda vše uvádím správně
No, úplně ne, ale to dáme dohromady ;-)
předně - v předmětu napište rok události, ne rozsah let matriky. A připište obec, ze které ta matriční událost je. Potvrdím vám, že ten záznam je německy, takže otazník tam můžete zrušit.

Pak je více než dobré napsat, kde ten záznam na stránce máme hledat. Pro tentokrát si ho najdu - pro ostatní vpravo 2.

Tak a teď k přepisu - vždycky přepisujte přesně to, co je v záznamu. Pokud je to německy, přepište, co přečtete německy. Až to bude latinsky, přepište latinsky. Nevadí, že tomu zatím nerozumíte, s tím vám pomůžeme.

Dál - to písmo, kterým je záznam napsaný, se jmenuje kurent. Zjednodušeně řečeno je to psací podoba švabachu. Zatím to pro vás jsou jen klikyháky (jako byly pro nás všechny), ale pokud se chcete pohybovat ve starých matrikách, budete se to muset naučit číst. Bez znalosti kurentu to nejde. Takže - zkuste si vzít třeba tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 a zkuste luštit s její pomocí. A abyste měla něco do začátku, přečtu vám otce:

Franz Holáň Podsedker in Zlechau Sohn nach Kaspar Holan Viertler in Altstadt u(nd) der Anna g(e)b(orne) Witowsky in Altstadt.

Zkuste si podle tabulky najít všechna písmenka v tom záznamu otce, pokud něco nenajdete, napište a já vám to v tom skenu vyznačím.
A pomocí tabulky, kterou jsem poslal a mého přepisu zkuste přečíst matku. Je to kratší a líp čitelné.

Napište sem přesně, co tam uvidíte, byť by to byly jen třeba fragmenty slov. My vám to tady potom doplníme a opravíme.

Držím palce!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA,martika narozených 1857-1864, asi německy?

Příspěvekod Lenka Kocurková » ned bře 15, 2020 20:43

Dobrý den, tak dopředu děkuji za Vaši trpělivost ( opravdu začátečník a opravdu v tom plavu).
Takže já v tom vidím johnfa Tocht d?s Johann Janků podsedker in Zlechau ??? der Barbara g (e)b Cygoš (asi se nepřekládá, protože písmenko podobné C jsem žádné nenašla :o)) in Zlechau.

Děkuji

Kocurková
Lenka Kocurková
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 15, 2020 13:02

Re: MZA,martika narozených 1857-1864, asi německy?

Příspěvekod zburget » ned bře 15, 2020 22:09

Lenka Kocurková píše:Dobrý den, tak dopředu děkuji za Vaši trpělivost (opravdu začátečník a opravdu v tom plavu).
Buďte v klidu, všichni jsme "nějak" začínali :-)

Josefa (h bude se smyčkama, s je ostré) Tochter des Johann Janku (ten akcent nad u nenaznačuje jeho délku, jen odlišuje u od jiných písmen) Podsedker in Zlechau und der Barbara geb. Cygoš in Zlechau.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA,martika narozených 1857-1864, asi německy?

Příspěvekod Zora » úte bře 31, 2020 17:41

Zkuste opravit i předmět, kolega Vám návod už napsal.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA,martika narozených 1857-1864, asi německy?

Příspěvekod filmovymaniak » stř dub 01, 2020 11:06

dobrý den,
taky mám předky ve Zlechově, znáte tuto publikaci ? https://www.obeczlechov.cz/wp-content/u ... nekweb.pdf
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků