N Hostačov 1772, latina, SOA Zámrsk / Praha

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

N Hostačov 1772, latina, SOA Zámrsk / Praha

Příspěvekod Zdenda_8 » čtv úno 13, 2020 9:37

Dobrý den,
prosím Vás poradíte mi s přečtením latiny nebo s radou, kde bych mohl hledat dál. Hledám Tomáše Bureše a jeho choť.

Odkaz na zápis:
https://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/f ... oprava.pdf

(sign. 2545 matrika N index N 1771-1830 ukn 8519)

Buresch Thomas inquilinus (podruh) et Catharina uxor ejus (jeho manželka?) subditi bono - (jestli chápu dobře, tak že to spadá pod) Hostashov (Hostačov)

A ted nevím, jestli mám hledat v Hostačově, jestli se tam narodila ta Catharina a nebo oba i ten Thomas. Podle toho, že byl podruh, tak se tam (Vlkaneč 21) nemusel narodit.

Děkuji za překlad
Přílohy
Matyáš_optimized.png
Naposledy upravil Zdenda_8 dne úte úno 15, 2022 13:34, celkově upraveno 5
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: 1772 Mathias Buresch - nemůžu přečíst latinu

Příspěvekod zburget » čtv úno 13, 2020 9:43

Buresch Thomas inquilinus et Catharina uxor ejus subditi bono Hostatshov

A ted nevím, jestli mám hledat v Hostačově, jestli se tam narodila ta Catharina a nebo oba i ten Thomas.
V Hostačově se nejspíš nenarodil nikdo z nich. Byli pouze poddaní k panství Hostačov. I když to neznamená, že by se tam nemohli narodit.

Podle toho, že byl podruh, tak se tam (Vlkaneč 21) nemusel narodit.
Přesně tak. A o původu a rodném příjmení Kateřiny v tomhle záznamu není ani čárka.
Nezbyde, než hledat svatbu všude v okolí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12586
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1772 Mathias Buresch - nemůžu přečíst latinu

Příspěvekod roubalova » čtv úno 13, 2020 11:03

Zdenda_8 píše:Dobrý den,
prosím Vás poradíte mi s přečtením latiny. Buresch Thomas inquilinus (podruh žijící u sedláka) et Catharina "něco" začínající uko nebo usconejus subditi bono Hostashov (Hostačov)

A ted nevím, jestli mám hledat v Hostačově, jestli se tam narodila ta Catharina a nebo oba i ten Thomas. Podle toho, že byl podruh, tak se tam (Vlkaneč 21) nemusel narodit.

Děkuji za překlad



Buresch Thomas inquilinus (podruh žijící u sedláka) et Catharina uxor ejus (žena, manželka jeho) subditi bono (poddaní) Hostashov (Hostačov)
roubalova
 
Příspěvky: 37
Registrován: čtv lis 17, 2016 15:08
Oblast pátrání: Východní Čechy, Ústecko-Orlicko, Dolní Dobrouč, Horní Dobrouč, Ostrov, České Petrovice

Re: 1772 Mathias Buresch - nemůžu přečíst latinu

Příspěvekod Zora » čtv úno 13, 2020 15:33

Zdenda_8 píše:Dobrý den,
prosím Vás poradíte mi s přečtením latiny. Buresch Thomas inquilinus (podruh) et Catharina uxor ejus (jeho manželka?) subditi bono - (jestli chápu dobře, tak že to spadá pod) Hostashov (Hostačov)

A ted nevím, jestli mám hledat v Hostačově, jestli se tam narodila ta Catharina a nebo oba i ten Thomas. Podle toho, že byl podruh, tak se tam (Vlkaneč 21) nemusel narodit.

Děkuji za překlad

čtěte pravidla, opravte si předmět -
1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Hostačov(?) 1772, latina, SOA Zámrsk

Příspěvekod Zdenda_8 » úte úno 15, 2022 13:26

Dobrý den,
jsou tomu již dva roky, co stále hledám a nemůžu najít. Neporadil by někdo nějaké indicie, nenavedl na nějakou cestu? Nebo něco více o tom panství Hostačov? Jaké vesnice tam kolem toho roku 1772 spadaly?
Procházím si dané lokality, zapisuji si do map, ale stále bez výsledku. Hledám SOA Praha/Zámrsk je to na hranicích Středočeského kraje a Vysočiny. :cry:

Děkuji za každou radu :!:
ZB
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: N Hostačov 1772, latina, SOA Zámrsk / Praha

Příspěvekod Zora » úte úno 15, 2022 18:05

V 17. století jej odkoupila Marie Majdalena Goltzová. Poté patřil Hostačov přes 40. let ke Golčovu Jeníkovu. Jedním z posledních majitelů Hostačova byl od roku 1876 Artur rytíř z Claneru.

http://www.obec-skryje.cz/z-historie-ob ... 84/p1=1106

Za sebe se domnívám, že byli poddaní ke zboží (bono - zboží, ve smyslu statek, majetek) Hostačov. Ovšem podle mě Hostačov patřil k panství Golčův Jeníkov.

Nemám to čím podložit a je to bez záruky.

ale na googlu je hodně článků spojených s G. Jeníkovem, třeba tam nějaký rozsah panství najdete.
Stejně tak jsou uvedeni postupně i majitelé, zkuste vyhledávat jejich jména, třeba se objeví článek, ve kterém budou vyjmenovány i obce jim patřící.

Např.
https://www.google.com/search?q=panstv% ... e&ie=UTF-8
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Hostačov 1772, latina, SOA Zámrsk / Praha

Příspěvekod Zdenda_8 » čtv úno 17, 2022 9:45

Paní Zoro našel jsem ! :D moc Vám děkuji, někdy opravdu stačí jen nějaké stéblo.
Zaměřil jsem se na ves Zboží, prošel si opět důkladně matriku 04851 a tam jsem objevil zmínku, že se jim narodil (mrtvěrozený syn) v roce 1766 a rok předtím jsem objevil svatbu. Hledal jsem to po všech čertech kolem Hostačova.

Tomáš Bureš, Frýdnava (pod Golčovem Jeníkovem), Kateřina z Vlkanče (pod Hostačovem).

Děkuji. Tímto je dohledáno, vyřešeno. 8)
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: N Hostačov 1772, latina, SOA Zámrsk / Praha

Příspěvekod Zora » čtv úno 17, 2022 10:05

Tak to mám i já radost :-) Ať se daří i dál do minulosti. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků