oddací 1850 Hutisko němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

oddací 1850 Hutisko němčina

Příspěvekod palimak » stř úno 05, 2020 11:30

Dobrý den prosím o pomoc s přečtením zápisu svatby zápis je vlevo dole přikládám i zápis narození dítěte dopsán otec po svatbě.
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... =17#scan17
narození syna také zápis vlevo dole
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... =57#scan57

3.11.1850 č.d. 119 Frýdek Josef Bernátský ..........ve Frýdku syn Johana Bernátského mlynáře v Petrovicích u Karviné ..........Magdalena z rodu Mathias Kluger ......v Petrovicích u Karviné 47 let

č. p. 46 Hutisko Barbora vdova po Andreas Koláček .....Hutisko dcera Barbory dcery Franze Tkadlece pasekáře z Hažovic č. 14 25 let

nevím jestli mám vše dobře přeloženo ani Příjmení Kluger jestli mám správně Bernatští jsou z Horní Bečvy a Josefa jsem našla zápisu svatby jeho syna nevím jestli mám správné Petrovice přeloženy prosím o pomoc s překladem děkuji
palimak
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte pro 03, 2013 9:56

Re: oddací 1850 Hutisko němčina

Příspěvekod filmovymaniak » stř úno 05, 2020 11:44

Dobrý den,
doporučuji text nejprve přepsat zde v originále a pak překládat
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: oddací 1850 Hutisko němčina

Příspěvekod zburget » stř úno 05, 2020 11:59

Ono nejde až tak o doporučení, jako o nutnost ten text mít nejdřív pokud možno celý bezchybně přepsaný a až teprve potom je možné ho překládat. Při pokusu o překlad fragmentů textu se může snadno přeložit úplný nesmysl.
Navíc - doplňovat německá slova do českého překladu často není možné kvůli rozdílnému slovosledu jazyků a kdybychom vám napsali rovnou překlad, tak zase vůbec nevíte, co je tam ve skutečnosti vlastně napsáno.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: oddací 1850 Hutisko němčina

Příspěvekod palimak » stř úno 05, 2020 12:11

Dobrý den děkuji za odpovědi , tak pokud mám napsat co přečtu tak to mám smůlu je to dle mne škrabopis kdybych to čitelně přečetla v kurentu,tak to ve slovníku najdu sama , takže bez přepsání nemá cenu tady něco vkládat děkuji , takže mám příspěvek tedy smazat .
palimak
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte pro 03, 2013 9:56

Re: oddací 1850 Hutisko němčina

Příspěvekod Zora » stř úno 05, 2020 13:47

palimak píše:Dobrý den děkuji za odpovědi , tak pokud mám napsat co přečtu tak to mám smůlu je to dle mne škrabopis kdybych to čitelně přečetla v kurentu,tak to ve slovníku najdu sama , takže bez přepsání nemá cenu tady něco vkládat děkuji , takže mám příspěvek tedy smazat .


Jde jen o Vaše rozhodnutí.
Chápeme, že je to pro Vás složité, nespěchejte, postupujte pomalu.
Pokud napíšete syn, zcela jistě jste nejprve přečetla Sohn.
Tak je to s dalšími slovy. Podívejte se do slovníku, jak se německy řekne syn - Sohn, (pokud jste slovo jen odhadovala), porovnejte si jednotlivá písmena v textu. Porovnávejte křestní jména , hledejte ve Vašem textu takto rozpoznaná písmena. Každý jsme jednou začínal, je to náročné na čas, na soustředění. Ale právě tímto způsobem čas ušetříte později.
Pokud Vám pravidla našeho fóra nevyhovují, zkuste se poohlédnout jinde.
Vstupem na naše fórum jste s pravidly souhlasila.

Zde tabulka na převod kurentu.
tabulka na převod kurentu: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Jedině tím se naučíte číst kurent.
Z
edit - máte tady příspěvky od 2013, jsou psány skoro vždy v kurentu, nespoléhejte se, že Vám to opakovaně bude někdo přepisovat do latinky. Musíte začít sama.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: oddací 1850 Hutisko němčina

Příspěvekod palimak » stř úno 05, 2020 13:54

Děkuji za odpověd´
palimak
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte pro 03, 2013 9:56


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků