VYŘEŠENO O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod stercl » pát led 24, 2020 13:28

Název obce mi nic neříká - buď ho čtu špatně nebo je to nějaká stárá forma zápisu, kterou jsem nikde nedohledal.
https://digi.ceskearchivy.cz/7091/202
Čtvrtý zápis od shora, vesnice odkud pocházel otec ženicha - ten název mi nic neříká nebo ho nemohu přečíst, plus slovo předcházející tomu názvu. Je možné že je to úplně od někud jinud něž z okolí Rynárce.
Sám jsem přečetl toto:
Wáclav Stölzer bývalý mlinářský mistr, nyni přebýwající v Rovný, syn Jakuba postýho z Pekstal w Moravě, a Barbora N. z Nazstalu w Morawě.

Slova "postýho z Pekstal" a "Nazstalu" mi nic neříkají, je možné že je to někde na Moravě ? rynárec je v Čechách cca 15 km od historické hranice, a když tam měli potřebu zdůraznit že je to na Morawě? Ale možná to s Moravou nesouvisí?
Děkuji
Štercl
Naposledy upravil stercl dne pát úno 07, 2020 13:40, celkově upraveno 1
stercl
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 24, 2020 13:09
Oblast pátrání: Okres Pelhřimov, Rakovník, Vyškov

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod Boza » pát led 24, 2020 14:43

Dobrý den, posslého, tj. pošlého (pocházejícího).

Na ty místní názvy teda trochu koukám, četl bych tam něco jako z Peksstal a Nagsstalu. Ta koncovka mi připomínají německé -thal, ale s ohledem na nejistotu ve čtení si netroufám ani odhadovat, co je to za obce. Jinak to uvádění "na Moravě, v Moravě" je normální, byla to (z jistého hlediska) jiná země.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1972
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod Zora » pát led 24, 2020 15:15

Boza píše:Dobrý den, posslého, tj. pošlého (pocházejícího).

Na ty místní názvy teda trochu koukám, četl bych tam něco jako z Peksstal a Nagsstalu. Ta koncovka mi připomínají německé -thal, ale s ohledem na nejistotu ve čtení si netroufám ani odhadovat, co je to za obce. Jinak to uvádění "na Moravě, v Moravě" je normální, byla to (z jistého hlediska) jiná země.


Mně už to nejde zvětšit , ale zdá se mně, že u názvu Nagsta... je koncové písmeno T
tedy něco jako Nagsstat, to by zase mohla být koncovka -stadt, snad tedy možná Nové Město.
Bez záruky - jen nápad. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod zburget » pát led 24, 2020 15:36

Wáclaw Stölzer býwalý mlinářský mistr, nyni přebýwagjcý w Rovneg, syn Jakuba posslého z Peksstal w Moravě, a Barbory N. z Nagsstalu w Morawě.

Pokud by Negsstal byl Neustadtl = Nové město, pak by Peksstal mohlo být Frischau = Fryšava
Peksstal by ale taky mohl být Freystadtl = Fryšták, pak mě ale nenapadá, co v okolí by mohl být ten Negsstal. A Fryšták je taky už dost daleko.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod Zora » pát led 24, 2020 15:53

zburget píše:Wáclaw Stölzer býwalý mlinářský mistr, nyni přebýwagjcý w Rovneg, syn Jakuba posslého z Peksstal w Moravě, a Barbory N. z Nagsstalu w Morawě.

Pokud by Negsstal byl Neustadtl = Nové město, pak by Peksstal mohlo být Frischau = Fryšava
Peksstal by ale taky mohl být Freystadtl = Fryšták, pak mě ale nenapadá, co v okolí by mohl být ten Negsstal. A Fryšták je taky už dost daleko.


Opravdu jsou obě koncová písmena zapsaná u lokalit stejná? Mně se fakt zdá, že u druhého slova je jakási smyčka dole, - tak jako u dnešního psacího malého T.

Existuje ještě Pixův, reps. Piksův mlýn, ovšem, tam se kolem r. 1750 - přibližně měnil majitel . starý Jagentefl, nový Pixa, a s tím, i název mlýna... těžko by tedy byl uváděn název po mladším majiteli.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod rebeka » pát led 24, 2020 16:00

Zora píše:Opravdu jsou obě koncová písmena zapsaná u lokalit stejná?

Nejsou.
1. Peksstol
2. Nagsstat
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod Zora » pát led 24, 2020 16:08

rebeka píše:
Zora píše:Opravdu jsou obě koncová písmena zapsaná u lokalit stejná?

Nejsou.
1. Peksstol
2. Nagsstat


Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod stercl » pát led 24, 2020 18:42

Děkuji za řadu rychlých odpovědí a zpřesnění.
a co třeba počeštěný název obce Pöggstall, v Rakousku u Sankt Pöltnu? Není to teda úplně Morava

kdyždám do googlo: pekstal osterreich
tak např:

https://books.google.cz/books?id=KdVLAA ... ch&f=false

nebo řada dalších odkazů....
stercl
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 24, 2020 13:09
Oblast pátrání: Okres Pelhřimov, Rakovník, Vyškov

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod Zora » pát led 24, 2020 19:26

Ono je tohle hledání mimo Moravu podle zřejmě zkomoleného názvu dost ošidné... Někde na netu byla také obec stejného názvu, zcela mimo Evropu.

Staří kněží se mohli mýlit s lokalizací třeba kolem hranic s Moravou a Čechami, nebo snad těsně u hranic s Rakouskem (panství lichtenštejnské), ale jinak byli kupodivu dost znalí...
Slovo Peksstol je ošidné...
Mohlo dojít k záměně P-B, k záměně E místo třeba běžně psané hlásky s přehláskou.
ss - by se měla číst jako Š, ovšem st v němčině se čte také jako Š, variant je opravdu mnoho.

Snad možná - svatby se konaly u nevěsty, jestli dobře chápu, tak matka Václava by snad mohla být z Nového Města. Zřejmě N. M. na Moravě, ovšem bez záruky.
Svatby se konaly u nevěsty, takže bych se snažila najít svatbu před datem narození Václava. s velkou tolerancí, Václav se mohl narodit jako poslední dítě a žena mohla rodit tak 20, výjimečně 25 roků...


Určité indicie by mohly přinést i matriční knihy v Rovné, kde měl Václav bydliště, ženil se jako vdovec, je pravděpodobné, že před touto svatbou mu v Rovné zemřela manželka. Možná , že tam bude i úmrtí nějakého dítěte, nevím, kdy se Václav do Rovné přestěhoval.

Zkuste hledat na
vodnimlyny.cz
zda se tam nevyskytne Vámi hledané příjmení, případně nějaké podobné "zkomolené" příjmení...

K tomu ještě nešťastná formulace

nyni přebýwagjcý w Rovneg, syn Jakuba posslého z Peksstal w Moravě, a Barbory N. z Nagsstalu w Morawě.

vlastně vůbec neříká nic o tom, kde bydlel Jakub po svatbě , kde se narodil Václav.
S větší jistotou by se dala hledat svatba Jakuba S a "nějaké" Barbory v tom Nagstattu
Ale hledat děti nejprve zřejmě mlynářského tovaryše, pak mistra... to je opravdu dost náročné na čas. Pokud neměl vlastní mlýn, pak je pravděpodobné, že se přesunoval...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1823 Rynárec (okr. Pelhřimov) čeština

Příspěvekod Zora » pát led 24, 2020 21:17

Ono se také mohlo jednat o lokality ze Severní Moravy...
Třeba Horní Město - Bergstadt , podobně znějící...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků