Cechovní kniha mlýnářů Libčice (okres Dolní Kralovice)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Cechovní kniha mlýnářů Libčice (okres Dolní Kralovice)

Příspěvekod MusilJan » sob říj 19, 2019 21:53

Dobrý den,
jedna větev mého rodokmenu byla mlynářská (dnes již neexistující obec Libčice, okres Benešov). Při pátrání v kronikách jsem se dostal pouze do začátku 19. století, pak se další údaje o této rodině ztrácí (mlynář bylo stěhovavé zaměstnání). V benešovském archivu jsem si tedy ofotil cechovní knihu mlynářů a našel tam dva záznamy týkající se Jana Císaře (viz. odkaz http://leteckaposta.cz/781359210), které jsou v cechovní knize ihned za sebou. Záznamy v cechovní knize jsou na rozdíl od kronikářských zápisů pro mě docela obtížně rozluštitelné (první z nich je navíc dosti nečitelný), takže bych byl velmi vděčný, pokud by mi někdo zkušenější s přečtením textu pomohl.

Moc děkuji.
Jan Musil
MusilJan
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 19, 2019 21:30

Re: Cechovní kniha mlýnářů Libčice (okres Dolní Kralovice)

Příspěvekod zburget » ned říj 20, 2019 0:41

Zdravím,

mám prosbu a doporučení - nahrajte ty skeny na některý ze serverů doporučených v pravidlech sekce výše. Letecká pošta není ideální místo pro vystavení skenů.

A druhá věc - opět s odkazem na pravidla - pokud chcete v této sekci cokoli přečíst, ne potřeba, abyste se o to nejdřív pokusil sám a sem napsal vše, co zvládnete. Minimálně druhý sken je čitelný velice hezky. Pokud se vám to nedaří, ne to možná proto, že je to napsáno kurentem (zjednodušeně řečeno - psací podoba švabachu). Zkuste to luštit s pomocí např. téhle tabulky: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Ten první odkaz bude asi větší oříšek. Dnes už nemám sílu na něco takového koukat víc, tak zatím nedokážu posoudit, jak (ne)snadno to půjde přečíst. I tak se o to ale pokuste.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12589
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Cechovní kniha mlýnářů Libčice (okres Dolní Kralovice)

Příspěvekod zburget » ned říj 20, 2019 10:40

Zkoušel jsem koukat na ten první snímek, ale tam nic smysluplného nevidím - nedokážu rozlišit písmena. vidím jen zlomky slov.
Je ale vidět, že na tom snímku je hodně vytažený kontrast. Díky tomu mohlo dojít ke ztrátě části obrazové informace a čitelnost tak může být podstatně horší, než u původního snímku, byť byl sebehorší.
Zkuste sem nahrát originální, nijak neupravený snímek.
Je ale možné, že z něj ani tak nepůjde nic souvislého přečíst a bude potřeba ten záznam vyfotit znovu a to nějakým pořádným přístrojem.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12589
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků