Oddání 1704 Merklín čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Oddání 1704 Merklín čeština

Příspěvekod lukyrauch » úte říj 15, 2019 15:39

Prosím o pomoc s překladem z následujícího odkazu: http://portafontium.cz/iipimage/3006564 ... =705&h=254
(pravá část knihy zcela dole)

Jde podle mě o oddání Tomáše, syna zemřelého Michala Raucha, a Uršuly, dcery zemřelého Jana ?. Záznam je pro mě těžko jinak rozluštitelný, jde mi hlavně o potvrzení toho, co jsem nějak přečetl, a dále o nějaké lokality, které jsou v záznamu uvedené.

Moc děkuji!
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Oddání 1704 Merklín čeština

Příspěvekod zburget » úte říj 15, 2019 19:39

Rauch nebyl Michal, ale Mates a Jan je Smyd.

Není to čitelné jako čítanka, ale to písmo zase ještě tak příšerné není.

Doporučoval bych se do toho trochu zakousnout a minimálně svičně si to přelouskat. Ono tam sice není moc víc informací, ale když pochopíte strukturu toho textu, budou se vám i jiné záznamy číst snadněj.

Zkuste, co z toho dáte, i kdyby to byly jen fragmenty slov nebo i když vám z toho vyjdou nesmysly, pak to tady dotesáme do skoro dokonalosti.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddání 1704 Merklín čeština

Příspěvekod lukyrauch » úte říj 15, 2019 22:43

Dobře, pokusím se:

... Tomáš, pozůstalý syn po neb. Matesovy Rauchovy z Maihefu? a Woršila, pozůstalá dcera po neb. Janovy Smydovy ...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Oddání 1704 Merklín čeština

Příspěvekod zburget » stř říj 16, 2019 7:13

Rada rpo příště - přepisy pište vžd přesně tak, jako jsou v záznamech - v přesné transliteraci. Dost vám to pomůže v čtení.

Z Merklyna 6 May Po trogim Obycžeynym Prohlassenj w stawu S(vatého) Manželstwwy Skrze Mnie Potwrzeni gsau Tomass pozustaly syn po neb. Matesowy Rauchovy z Ma[r|c]hefu, S Worssylau pozustalau Czerau po neb. Janowy Smydowy Swiedkowe Krystof Sseyl?, J??? Ffa[c|r]lynk?, Wawržinecz Trayclan?, Potwrzeni sau u S. Mykulasse w merklynie
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků