matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod AlčaV » ned říj 13, 2019 12:56

Dobrý den, prosím o pomoc s přečtením, především místa původu ženicha. Jde o první únorový zápis.
Václav, syn Jana Fikara slévače kovu z ???? z Čech, Anna Barbora, dcera Kryštofa??? z Blanska
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=258
Moc děkuji za pomoc.
AlčaV
 
Příspěvky: 30
Registrován: čtv kvě 31, 2018 13:30
Oblast pátrání: okres Blansko, Boskovice, Vyškov, Litomyšl, Mladá Boleslav, Pelhřimov, Prostějov

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod Slim » ned říj 13, 2019 13:09

četl bych snad Eichornensis -> Eichorn -> Veveří (Huzová)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod AlčaV » ned říj 13, 2019 14:28

Děkuji za odpověď, taky mi to tak přijde, bohužel jsem v dané oblasti příjmení Fikar nenašla...a nevím, jestli Veveří odpovídá specifikaci "ex Bohemia"
AlčaV
 
Příspěvky: 30
Registrován: čtv kvě 31, 2018 13:30
Oblast pátrání: okres Blansko, Boskovice, Vyškov, Litomyšl, Mladá Boleslav, Pelhřimov, Prostějov

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod Zora » ned říj 13, 2019 15:40

Slim píše:četl bych snad Eichornensis -> Eichorn -> Veveří (Huzová)


To bude spíš Veveří u Tišnova - (obec a hrad), zde byly hutě i v okolí, ale domnívám se, že otec možná i se synem přišel z Čech.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod alče » stř říj 16, 2019 22:48

AlčaV píše:Děkuji za odpověď, taky mi to tak přijde, bohužel jsem v dané oblasti příjmení Fikar nenašla...a nevím, jestli Veveří odpovídá specifikaci "ex Bohemia"


Příjmení Fikar mám taky v rodokmenu, moje větev se vyskytovala v obcích Jedouchov, Skála, Věž, Leština - tehdejší Okrouhlické panství.
Začátek 18. století. Jestli vám to pomůže...
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod mechyn » pát říj 18, 2019 8:23

Nevěsta je "Knoll"
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod Viridis » pát říj 18, 2019 19:48

Dobrý večer, doporučuji nechat si přesně přečíst zápis - zejména slovo před "ex Bohemia". Eichhorn opravdu může být Veverská Bítýška - nebo to výše uvedené Veveří v Olomouckém kraji. Ex Bohemia by - a teď se dopouštím spekulace, protože slovo před "ex Bohemia" nepřečtu - mohlo znamenat, že pochází z Čech, v době sňatku ale bydlel v "Eichhorn". Přesně takto to mám u jedné větve rodiny, ale později - po zrušení nevolnictví.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod Zora » pát říj 18, 2019 20:41

Viridis píše:Dobrý večer, doporučuji nechat si přesně přečíst zápis - zejména slovo před "ex Bohemia". Eichhorn opravdu může být Veverská Bítýška - nebo to výše uvedené Veveří v Olomouckém kraji. Ex Bohemia by - a teď se dopouštím spekulace, protože slovo před "ex Bohemia" nepřečtu - mohlo znamenat, že pochází z Čech, v době sňatku ale bydlel v "Eichhorn". Přesně takto to mám u jedné větve rodiny, ale později - po zrušení nevolnictví.


Kolegyně to má zřejmě přečteno správně, protože to dobře přeložila . O tom, že mohl přijít ženich s otcem z Čech jsem psala už výše, ženich nemusel v matrice Veverské Bitýšky vůbec zanechat stopu.
Navíc mohlo být uvedeno panství, ze kterého pocházel, ne přímo obec. To je dost problém. Nejznámější jsou železné hutě - Šmelcovna, většinou jsou osoby vedeny pod obcí Javůrek, ale jak ve které matriční knize...
V úvahu přichází ještě Veverská Bitýška, no a pak soustředné kruhy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika oddaných Blansko 1728 původ ženicha

Příspěvekod Zora » pát říj 18, 2019 20:47

tady taková zajímavost, možná souvislost

Hamry u Vev. Bytyšky.
Důležitý pokrok, se kterým se za Weikarta ve V. Bytyšce potkáváme, jeví se vystavěním hamrů. Byly pod zámkem za Švarcavou, tam kde dosud říká se „na Hamřisku“ a stojí pece na pálení vápna.
V matrikách uvedeni jsou r. 1713 Vít Kriener, pak Jan Figar jako hamerníci, a Jiří Los jako šmelcíř Veverský.
https://www.obecveverskabityska.cz/pram ... /d001.html

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 24 návštevníků