Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina VYŘEŠENO

Příspěvekod bkoutecky » pon čer 17, 2019 20:37

Mám problém se skládanýma slovama v němčině u povolání čí stavu.
Ondřej Reinl byl na Bichelmühl :

1786 - Irlemüller
1787 - oerhmüller

Obrázek
http://img24.cz/images/18051709523015670562.jpg

Obrázek
http://img24.cz/images/95248901022998691225.jpg

Díky
Naposledy upravil bkoutecky dne stř čer 19, 2019 18:37, celkově upraveno 1
bkoutecky
 
Příspěvky: 579
Registrován: úte úno 11, 2014 9:21

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina

Příspěvekod janpechacek » úte čer 18, 2019 9:22

Já bych to četl takto:

1786 Irlmüller
1787 oerlnmüller

Teď co to znamená. Popravdě nevím. Zkusil bych hledat mezi výrobními provozy mimo potravinářskou produkci, protože mlýny se nepoužívaly jen k mletí obilí. Vodní pohon se využíval k drcení rud, na různé stoupy, pro katry atp. Něco najdete zde (v němčině): http://genwiki.genealogy.net/M%C3%BCllerei

Nejbližší mi přijde Oelmühle/Ölmühle, což je olejný mlýn, ale čert ví. Možná by pomohlo specifikovat oblast (Bichelmühl b. Neumarkt?)
Buď zapisovatel termín neznal, nebo to jsou třeba nějaké nářečné varianty technických výrazů. Já jsem zatím nic nenašel.

Doufám, že se nám to tady společnými silami podaří rozlousknout, protože by mě to samotného dost zajímalo.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina

Příspěvekod bkoutecky » úte čer 18, 2019 11:32

Zkouším projít všechny mlýny v okolí K. Varů ( Dalovice, Všeborovice .... ) kolerm tohoto období,
uvidím. Díky.
bkoutecky
 
Příspěvky: 579
Registrován: úte úno 11, 2014 9:21

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina

Příspěvekod TomasV » úte čer 18, 2019 11:42

janpechacek píše:Buď zapisovatel termín neznal, nebo to jsou třeba nějaké nářečné varianty technických výrazů. .



Kdyz se na to clovek koukne v detailu tak to skutecne da dojem ze ten kdo psal nevedel co dela .
2 veci jsou stejne v tech 2 variantach . Slovo konci na "ller" . Ale jinak jak zacatek tak prostredek je uplne jiny .

V te prvni variante to muze zacinat s O a da se cist "Oerl" . Ale po tom rl je 6 oblouku , jedna dvojita tecka (ü ?) uplne divna horizontalni cara a skoro to vypada jako kdyby tam byla vlevo druha tecka nebo dvojita tecka preskrtnuta tou horizontalni carou . Ale 6 oblouku nemuzou dat normalne ani nmü (je jich 7) ani emü (take 7) .
Takze globalni dojem je ze on slysel relativne jasne konec ktery byl müller ale vubec neporozumel ten zacatek a naskrabal tam neco co zhruba slysel a jak se zda jedine co slysel bylo rl .

Ta druha varianta je mnohem jasnejsi .
Zacina to s J (porovnat s J v Johanes) a potom nasleduje rl (stejne jako v prvni variante) . Takze Jrl coz vypada jako nesmysl nebo zkratka neceho .
Po rl je tentokrat 5 oblouku a ne 6 . Dvojtecka je rovnez jasna a zadne preskrtani . Takze jedina moznost je Jrlmüller , Je mozne ze Ölmüller bylo vysloveno tak ze nekdo kdo to slysel podruhe v zivote tam slysel r na zacatku ?
Buh vi ale r je doopravdy zvuk ktery se da tezko splist s necim jinym . Takze provisorne bych spis volil Ölmüller ale jedine proto protoze vim ze to slovo existuje a existovalo a to r muze sebrat cert .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina

Příspěvekod sanssouci » úte čer 18, 2019 12:45

Mlýny se také jmenovaly podle řeky nebo potoka.

U www.genteam.at „Mühlenverzeichnis“se dají hledat
mlýny podle příjmení a podle jména mlýnu.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina

Příspěvekod janpechacek » stř čer 19, 2019 10:45

TomasV píše:
janpechacek píše:Buď zapisovatel termín neznal, nebo to jsou třeba nějaké nářečné varianty technických výrazů. .



V te prvni variante to muze zacinat s O a da se cist "Oerl" . Ale po tom rl je 6 oblouku , jedna dvojita tecka (ü ?) uplne divna horizontalni cara a skoro to vypada jako kdyby tam byla vlevo druha tecka nebo dvojita tecka preskrtnuta tou horizontalni carou . Ale 6 oblouku nemuzou dat normalne ani nmü (je jich 7) ani emü (take 7) .
Takze globalni dojem je ze on slysel relativne jasne konec ktery byl müller ale vubec neporozumel ten zacatek a naskrabal tam neco co zhruba slysel a jak se zda jedine co slysel bylo rl .

Nepočítejte oblouky, přečtěte si to pozpátku. -müller tam je určitě, mezi l a m je potom buď n nebo e, ale e píše důsledně jinak. Když počítáte oblouky, sčítáte hrušky a jabka

Ta druha varianta je mnohem jasnejsi .
Zacina to s J (porovnat s J v Johanes) a potom nasleduje rl (stejne jako v prvni variante) . Takze Jrl coz vypada jako nesmysl nebo zkratka neceho .
Po rl je tentokrat 5 oblouku a ne 6 . Dvojtecka je rovnez jasna a zadne preskrtani . Takze jedina moznost je Jrlmüller , Je mozne ze Ölmüller bylo vysloveno tak ze nekdo kdo to slysel podruhe v zivote tam slysel r na zacatku ?

I a J se psalo vpodstatě stejně a v němčině Jr- neexistuje, zato předpona Ir- je běžná. Zkratka to jistě není, protože obě varianty označují totéž


sanssouci píše:Mlýny se také jmenovaly podle řeky nebo potoka.

U http://www.genteam.at „Mühlenverzeichnis“se dají hledat
mlýny podle příjmení a podle jména mlýnu.


To ano, ale nejsem si moc jistý, že by se tak jmenovali i mlynáři. Navíc jsem měl za to, že mlýn byl Bichelmühl. Proto jsem psal o upřesnění lokality, protože takto nevím, zda jde o název mlýna nebo nějaké osady, vesnice a kde (asi teda u KV).
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina

Příspěvekod TomasV » stř čer 19, 2019 13:19

Pocitani oblouku je zakladni princip ktery se v kurrentu musi naucit protoze jediny rozdil mezi c , n , e a m je mnozstvi oblouku . Takze to kazdopadne doporucuji a specialne kdyz je nekolik moznych interpretaci ktera ma kazda jine mnozstvi oblouku .

V pripade 6 oblouku kdyz se predpoklada ze tam stoji müller tudiz 5 oblouku coz je pravdepodobne , je vylouceno ze by pred tim stalo n nebo e ktere maji 2 oblouky . Je sice mozne ze udelal chybu ale vymyslit si tam e nebo n ktere jasne nenapsal k nicemu nevede tim spis ze Oerlemüller nebo Oerlnmüller beztak zadny smysl neda .

J a I se psaly jinak (viz napr. http://members.aon.at/sulzberger/infoclip/index5.htm ) . V tomto pripade staci porovnat jak napsal Johanes (coz se pise s J a ne s I) a je jasne ze ta 2 varianta zacina s Jrl . Ze to je nesmysl (zrovna tak jako Irl) coz jsem jiz rekl je vsem jasne ale to nic na tom nezmeni ze co napsal je Jrl . Je vic nez pravdepodobne ze co slysel se nepise ani Jrl ani Irl ale to je prave ten problem proc se nam zatim nepodarilo najit co vlastne slysel .

Trochu jsem hledal v Duden (referencni nemecky slovnik s 140 000 slovy) ale nepodarilo se mi nic najit co by se psalo "neco- rl - neco" a melo nejaky vztah k mlynum nebo vubec k nejakemu zamestnani . Domnivam se ze by tady jenom pomohl expert ktery by se vyznal ve jmenech zamestnani spojenych s mlyny ve stredoveku . Osobne zatim porad volim Ölmüller i kdyz co napsal je jasne neco jine .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina

Příspěvekod zburget » stř čer 19, 2019 13:50

TomasV píše:…jediny rozdil mezi c, n, e a m
A já bych klidně ještě přidal u, ale nesouhlasím zcela - e má nepatrně jiný tvar a ten je potřeba dostat do oka. Pak je rozdíl mezi e a n zcela ržetelný.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina VYŘEŠENO

Příspěvekod sanssouci » čtv čer 20, 2019 5:25

Pro mne by to nebylo vyřešeno. Chtělo by to odkaz na ty dvě matriky.
Zajímavé by bylo, jaké první písmeno to opravdu je.

Mimochodem: U genteam „Mühlenverzeichnis“ se najde jeden Wenzel
Reinl. Jeho mlýn stojí v obci Tipessenreuth – Trpěš, někde u obce Dřenice,
západně, nedaleko Chebu. Obec Trpěš se najde asi v Jesenické přehradě?

Seznam mlýnů je z roku 1876.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina VYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » čtv čer 20, 2019 5:33

sanssouci píše:Pro mne by to nebylo vyřešeno. Chtělo by to odkaz na ty dvě matriky.
Zajímavé by bylo, jaké první písmeno to opravdu je.

Mimochodem: U genteam „Mühlenverzeichnis“ se najde jeden Wenzel
Reinl. Jeho mlýn stojí v obci Tipessenreuth – Trpěš, někde u obce Dřenice,
západně, nedaleko Chebu. Obec Trpěš se najde asi v Jesenické přehradě?

Seznam mlýnů je z roku 1876.

TRPĚŠ v r. 1869-1930 pod názvem Tipessenreuth osada obce Dürnbach v okr. Cheb, v r. 1950-1975 osada obce Tuřany v okr. Cheb, 1.1.1976-30.6.1980 část obce Nebanice v okr. Cheb, k 1.7.1980 jako část obce zanikla (součást obce Tuřany v okr. Cheb)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina VYŘEŠENO

Příspěvekod sanssouci » čtv čer 20, 2019 5:37

Díky Zoro, já to nenašel.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Ma Dalovice, 1786, Dalovice , němčina VYŘEŠENO

Příspěvekod sanssouci » čtv čer 20, 2019 5:58

Číst by s tam dalo zkratka slova: cerealia - obilí.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků