VYŘEŠENO Matrika oddaných, 1747, Valašské Meziříčí, latinsky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Matrika oddaných, 1747, Valašské Meziříčí, latinsky

Příspěvekod RichardGenealog » sob kvě 25, 2019 16:44

Dobrý den.

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 28#scan428

Čtvrtý zápis vlevo. Jde mi jen o příjmení nevěsty.

Spons Osnici (Oznice), Sponsa Jarczowa (Jarcová)
Adolescens Georgius Urban Puella Rosina ?

A jen tak, mimochodem, jaký byl rozdíl mezi "juvenis" (popř. honestus juvenis) a "adolescens". Lze z toho vyčíst věk?

Děkuji.
Naposledy upravil RichardGenealog dne sob kvě 25, 2019 17:45, celkově upraveno 1
RichardGenealog
 
Příspěvky: 78
Registrován: ned lis 23, 2014 16:51

Re: Matrika oddaných, 1747, Valašské Meziříčí, latinsky

Příspěvekod zburget » sob kvě 25, 2019 16:58

Sponsus Osnicio, Sponsa Jarczowa
Adolescens Georgius Urban Puella Rosina Bidin (Bych tam viděl. To první písmeno je hodně divoké, ale nenapadá mě, co jiného by to mohlo být)


A jen tak, mimochodem, jaký byl rozdíl mezi "juvenis" (popř. honestus juvenis) a "adolescens". Lze z toho vyčíst věk?

Já tyhle dvě označení považuju za synonyma. Je pravda, že v některé matrice, bohužel si teď neuvědomuju kde to bylo, byl takhle věk rozlišený. Tady jsou ale všechny okolní zápisy (stejného rukopisu) psány jako Adolescens, takže se bojím, že z toho nic moc vyčíst nepůjde.

Nicméně - máte obec původu ženicha, víte, že byl svobodný, tak se vám narození nakonec snad najít podaří.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika oddaných, 1747, Valašské Meziříčí, latinsky

Příspěvekod RichardGenealog » sob kvě 25, 2019 17:29

zburget píše:Nicméně - máte obec původu ženicha, víte, že byl svobodný, tak se vám narození nakonec snad najít podaří.


To jistě ano! Díky moc.

Tím čtením si však nejsem příliš jist, taková příjmení (Bída apod.) v okolí nenacházím... Nicméně dál už to zvládnu a pokusím se najít v křestních matrikách něco podobného.

O čtyři stránky dříve je další zápis (15. září 1746, Jakub Holčák), kde opět netuším příjmení nevěsty. Je to psáno toutéž rukou. Naštěstí byl tento zapisovatel aktivní jen v letech 1746-7, což značně usnadňuje mé vyhlídky na další potřebu pomoci zde na fóru :)))). Mám zakládat nové téma?
RichardGenealog
 
Příspěvky: 78
Registrován: ned lis 23, 2014 16:51

Re: VYŘEŠENO Matrika oddaných, 1747, Valašské Meziříčí, lati

Příspěvekod Zora » sob kvě 25, 2019 17:46

ano, nové téma. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků