Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte bře 26, 2019 14:08

Dobré badatelské odpoledne přeji a předem hlásím, že to nedělám naschvál – opravdu zas nevím, kam to patří: Pí..... neumím (zřejmě) přečíst vůbec, a pokud Strakov čtu správně, tak nevím, kde to je... Ale už k věci, zřejmě jsme našel další stopu po svých Havránkových, ale nadále pořád nevím, kde hledat jejich svatbu. A tak prosím:

Přečtěte za mě zejména, kde měl starej Holas tu kovárnu. Když teda né v Pičíně na Příbramsku, což si ostatně nemyslím vážně ani já...
A zda čtu správně Unhošť (i když ten údaj o poddanství je z hlediska hledání té svatby nejspíš k ničemu)
a to místní určení „na Strakově„, kde teda šafářoval mladej Havránek v době narození té dcery.
Až mi to všechno vyluštíte nebo potvrdíte a já eventuálně nadále nebudu s to najít, kde ty dvě lokality jsou, přehodím to teda na to vlákno, kde se hledaj lokality, abych zas nebyl vypeskován pro thematickou nepatřičnost.

Díky předem za toto přeČtení starých materiálů. Resp. já to považuju za čtení starých materiálů, protože stará ta matrika relativně je, a přečíst v tom konkrítním zápisu pár slov ASI (to „asi“ píšu proto, že třeba jsem přečetl správně i ten Pičín...) neumím.
lb.

Tady je ta matrika:
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =52#scan52
Přílohy
AAAHavránková.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Šušara » úte bře 26, 2019 15:09

Ten Strakov by mohl být Strahov, Vít Holas to je a ten Pičín bych taky četla jako Pičín, i když tam není vidět druhé i.
Tady je svatba Havránek - Holasová http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13309/16, vpravo dole.
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte bře 26, 2019 18:27

Šušara píše:Ten Strakov by mohl být Strahov, Vít Holas to je a ten Pičín bych taky četla jako Pičín, i když tam není vidět druhé i.
Tady je svatba Havránek - Holasová http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13309/16, vpravo dole.


Jémináčku, slečno Šušaro!!! Dyk je to PŘESNĚ TA svatba, kterou už dobře tři roky hledám. Díky moc, moc, moc. Zrovna na tu Unhošť jsem teda moc nesázel, to bych tam bejval sám před obědem zašel, kdyby jo... Tak jsem prohádal, a ještě jednou díky moc.

To byla teda ohromná klika, že se Jan a Anna nějakej čas po svatbě přestěhovali zrovna do Dejvic!!! Taky jsem nad tím mohl strávit celej měsíc, než bych eventuálně došel vesničku po vesničce až na Zbraslav a Zlíchov.

A teď už vylučuju, že by to byla náhodná shoda příjmení a křestních jmen: nevěřím, že v tý době byl někde na světě ještě jeden pár Jan Havránek oo Anna Holas, jejíž otec se jmenoval Vít. Tak.
Ale teď mi teda povězte, když už víme, že JE TO ONO, odkud teda ten Vít Holas a zřejmě rodem i ta Anna byli: když já tam fakt i tady pořád čtu „z Hořejších Píčů“...
Co to sakra může bejt?!? A tipuju zatím, že někde poblíž toho Unhošťska.

Díky ještě jednou moc, nečekal jsem vůbec, že v tom frontálním (a zapřisáhl jsem se, že už FAKT POSLEDNÍM) útoku ohledně identifikace prapraprapradědy Johanna Havránka uspěju hned druhej den.

Ovšem samotní Havránkovi jsou nejspíš ztraceni, protože u ženicha není zapsáno odkud byl. Takže jediná naděje je, že právě ten prapraprapraděda voráč Hávránek je z toho Unhošťska, kdežto nevěsta se sňatkem vyvázala z nějaké té otcovy Píčů bůhví kde. Tak, a jdu hledat, zda se jim na tom Unhošstku v těch prvních letech po svatbě narodil Václav a Barbora. Pak už by přes to nejel nikdá vlak, protože v Libni se nenarodili, ale po úmrtí Anny Holas v roce 1838 jsou jmenováni mezi nápadníky, vedle Anny a Kateřiny Havránkové, které se v Libni narodily v roce 1815 a 1819. Na druhou stranu musela ale někde někdy umřít ja Jozefa, jejíž křest (*1813) jsem dnes dopoledne našel v Dejvicích a od kterého se dnešní úspěch odvinul. A to mě trochu znepokojuje, že neumřela ani v těch Dejvicích hned po narození, ani v té Libni... Když jako dědička vedena není!

Ještěže Havránkovi z Libně jsou můj opravdu nejzapeklitější případ!!! Jinak bych rodopsaní vzdal už před třema rokama.
V příloze viz pro zajímavost ty čtyři nešťastné oboustranné siroty na margu ex post (z roku 1838) purkrechtního zápisu z roku 1815:
„ ... Kindern Wenzl, Barbara, Anna und Katharina, jinak řečeno: a moje praprababička Kateřina Havránková, * 1819 v Libni. Tak snad už to dokonce možná dneska nějak dorazím...
Pokud Vás teda něco napadne ohledně Hořejších Píčů.
lb.
Přílohy
AAAsiroty.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Karla55 » úte bře 26, 2019 20:18

Ptice? Na staré mapě z 19. stol. na mapy.cz Ptič - Unter a Ober.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Šušara » úte bře 26, 2019 20:29

Fakt jsou to Horní Ptice - Vítu Holasovi se 1786 narodil syn http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13260/32 vpravo nahoře, takže Anna tam někde bude taky :D
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte bře 26, 2019 21:17

Šušara píše:Fakt jsou to Horní Ptice - Vítu Holasovi se 1786 narodil syn http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13260/32 vpravo nahoře, takže Anna tam někde bude taky :D



Díky za potvrzení, já už podle svatby zrovna čerstvě vím, že je to „latinsky“ Superior Picz, jenže...
Jenže na tý svatbě je jeden velkej malér – Vít Hollas si vzal v roce 1765 Dorotu Novotnou, viz tady vlevo dole:

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5298/21#

Což jest ovšem moje koncovka, protože ta moje praprapraprababička Anna Hollas se podle křtů svejch dětí narodila Vítovi a jeho ženě... chvilka napětí: ANNĚ!!!
Už se brzo z těch Havránků a Hollasů zjevím. Ale pokud tady najdu Annu nějak hned po tom Josefovi, tak budu tyhle Holasovy adoptovat, na nic jinýho už sílu po těch 3 letech nemám.
Nebylo by to poprvé, kdy nevěsta popletla křestní jméno rodiče.
Ale třeba ještě najdu, že Anna umřela po porodu a Vít se oženil znova. S Annou. A s tou měl Annu... Jsou to teda dneska nervy.

A ohledně Jana Havránka mě zatím nenapadá nic, v té Unhošti se samosebou nenarodil.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Dagmar8 » úte bře 26, 2019 21:20

Šušara píše:Fakt jsou to Horní Ptice - Vítu Holasovi se 1786 narodil syn http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13260/32 vpravo nahoře, takže Anna tam někde bude taky :D


Tedy Šušaro, vy dnes jedete!
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Šušara » úte bře 26, 2019 22:02

Dagmar8 píše:
Šušara píše:Fakt jsou to Horní Ptice - Vítu Holasovi se 1786 narodil syn http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13260/32 vpravo nahoře, takže Anna tam někde bude taky :D


Tedy Šušaro, vy dnes jedete!



Já jsem byla tak naštvaná, že žádné své lidi nemůžu dohledat, tak jsem si musela spravit chuť u cizích :D
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Matrika - narození, Dejvice 1813, čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř bře 27, 2019 0:23

Šušara píše:
Dagmar8 píše:
Šušara píše:Fakt jsou to Horní Ptice - Vítu Holasovi se 1786 narodil syn http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13260/32 vpravo nahoře, takže Anna tam někde bude taky :D


Tedy Šušaro, vy dnes jedete!



Já jsem byla tak naštvaná, že žádné své lidi nemůžu dohledat, tak jsem si musela spravit chuť u cizích :D


Ještě jednou díky a udělám si ještě jedno kafe. A po něm už dojdu k závěru. Byl to namáhavej den, ale snad to stálo za to. Po těch třech letech pátrání marnýho. Pokud maám teda ty hornoptíčský Hollasovic správně. Narození jejich mojí praprapraprababičky Anny jsem už našel, bylo to dokonce dávno před narozením Josefovým, ten byl náš poslední.
A ANNA HOLASOVÁ se tomu kovářovi Vítu Hollasovi a té jeho (bohužel) Dorotě v té Horní Ptíči (strašný jméno obce, navíc to tenkrát psali zásadně Píče a z Píčů) narodila už 3. srpna 1779, což vůbec neštymuje s údajem, že se roku 1808 vdávala jako 21letá.
Ovšem NAOPAK ten rok narození 1779 PŘESNĚ koresponduje s jejím úmrtím v roce 1838 v údajných 59 letech. Takže já to teda beru, šéfová. Ale co nadělám s tím, že její matka se údajně jmenovala Anna, a nikoli Dorota, to teda nevím. Asi nic, stlaskal to podle mě náš pan proseckej kaplan (od roku 1828 farář) Karel Tlaskal. Viz v příloze...

Ovšem Havránky mám nadále komplet na vodě. Sice už víme, že Jan na svatbě v Unhošti voral a po ní na Strahově šafářoval, ale kde se narodil to ani ťuk.
Přílohy
HavránkováKateřina1819.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků