Matrika úmrtí 1843 Praha

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Matrika úmrtí 1843 Praha

Příspěvekod carasino » čtv bře 14, 2019 0:31

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =26#scan26
Dobrý den, prosím o pomoc s přečtením: první zápis vpravo: Brunhofer Barbara vdova po sedlářském tovaryši Franz Brunhofer a Pfarrpfründlerin, příčina úmrtí otok plic (voda na plicích), ostatní poznámky nepřečtu, ale hlavně mě zajímá červeně zvýrazněné slovo, je to něco s farou, ale přesný výraz nemůžu vypátrat. Děkuji Karasová
carasino
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř led 21, 2015 2:45
Bydliště: okres Příbram
Oblast pátrání: Příbramsko a Dolní Hbity, Kladno, Praha, okolí Hranic na Moravě, okres Ústí nad Orlicí a Pardubice

Re: Matrika úmrtí 1843 Praha

Příspěvekod sanssouci » čtv bře 14, 2019 5:41

Dlouhá slova v němčině se skoro vždy skládají z dvou nebo více
slov. Se slovem „Pfarrpfründerin“ je to také tak. Najdou se tam slova
„Pfarr“ a „Pfründerin“. Pfarr by se dalo přeložit – kostelní a
Pfründerin – našel jsem to ve slovníku – obročí, prebenda. Vy-
světlení vám můžu dát také v němčině. V matrice je to slovo špatně
napsané.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Matrika úmrtí 1843 Praha

Příspěvekod Zora » čtv bře 14, 2019 8:16

Možná trochu osvětleno tady:
viewtopic.php?f=10&t=6359

Nepůsobila třeba ona žena jako farní kuchařka nebo nevykonávala pro kostel dříve nějakou činnost? Je mně ale jasné, že u žen se tyhle údaje získávají v matrikách špatně.

Ale zdá se, že farnost jí vyplácela nějaké pravidelné částky, čili je třeba se zamyslet, proč.
Naopak je také možné, že žila z podpory farnosti, jak je psáno z odkazu - on se ten výraz obročí často překrývá... (ve smyslu - zda šlo o trvalý příjem, nebo o řekněme milodary, resp. já to tedy rozlišit moc neumím)

Zkuste se podívat, kde zemřel její manžel, zda ona sama třeba nedožila v nějakém
církevním útulku. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 38 návštevníků