VYŘEŠENO N Stráškovice 1811, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N Stráškovice 1811, němčina

Příspěvekod Tomas82 » stř úno 20, 2019 21:44

Hezký večer,
rád bych poprosil o doplnění mého čtení, které by mělo rozluštit malou záhadu. Zde má být zápis o narození mého prapředka Vincenta, řečeného též Čeňka Valenty, syna Ondřeje Valenty a Marie Zajíčkové. Vincenta vidím, Andrease/Ondřeje vidím, Zajíčky vidím – ale Valentu při nejlepší vůli ne...

Moc děkuji za pomoc! Je to zápis na pravé straně třetí shora.
https://digi.ceskearchivy.cz/7619/115/3056/1566/102/0

13 Jan
33

Namen
Vincenz

Vater
Andreas, Sohn des Johann … und Catharina Hawlik (?)

Mutter
Maria Tochter des Albert Zajiček, Häusler von … N. 22 … nach Wittingau...
Naposledy upravil Tomas82 dne sob úno 23, 2019 17:26, celkově upraveno 1
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: N Stráškovice 1811, němčina

Příspěvekod Radix » stř úno 20, 2019 21:52

Je to Vincenz Šimeček
Radix
 
Příspěvky: 3186
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: N Stráškovice 1811, němčina

Příspěvekod Tomas82 » stř úno 20, 2019 22:34

Děkuji. Tak to záhada pokračuje...
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: N Stráškovice 1811, němčina

Příspěvekod Zora » stř úno 20, 2019 23:19

poradila bych - vložte raději odkaz předcházející zápis, ze kterého čerpáte.
Čeněk je česká obdoba jména Vincent... Pokud píšete řečeného, je možné, že se jedná o nějaký drobný zádrhel spíš v příjmení, tedy pokud je to přímá interpretace z předcházejícího zápisu.

Ve Vašich dřívějších příspěvcích jsem příjmení Valenta nenašla
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Stráškovice 1811, němčina

Příspěvekod Tomas82 » stř úno 20, 2019 23:58

Dobrý den,
děkuji moc, já myslím, že tam budu mít nějakou logickou chybu, jen nemohu přijít na to jakou. Níže je ten předchozí zápis: záznam o narození Kateřiny Valentové, mojí prapraprababičky (vzala si pak Františka Čutu, jeho rodinu jsem trochu zkoumal, s Valentovými začínám)

https://digi.ceskearchivy.cz/7632/55/1771/2316/79/0

Otcem Kateřiny je Čeněk, syn Ondřeje Valenty a Marie Zajíčkové. Kateřina později při narození svých dětí a při svatbě udávala jako jméno otce Vincenta, v jednom zápisu je dokonce nad Vincentem tužkou připsáno „Čeněk“, potud vše jasné.

Našel jsem si úmrtí Čeňka, tedy Vincenta Valenty.

https://digi.ceskearchivy.cz/12148/149/2388/4376/62/0

Sedí manželka Terezie Haleš i číslo domu 33. Úmrtní záznam je z 22.10.1872, kdy mělo být Vincentovi 61 let, 9 měsíců a 12 dnů. Když jsem to odpočítal zpátky, vyšel mi právě ten luštěný zápis z 13. ledna 1811 – Vincent se v tu dobu, v tom čísle domu a rodičům stejného jména narodil, ovšem příjmení měl Šimáček, ne Valenta...

Tak se teď snažím zmapovat širší rodinu Valentů, třeba si toho Šimáčka osvojili a dali mu své příjmení...

T.
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: N Stráškovice 1811, němčina

Příspěvekod Zora » čtv úno 21, 2019 8:27

Ano, shoduji se s tím, co píšete.

Problém by snad mohl být ne v adopci - změna příjmení je v těchto zcela řídkých případech zaznamenána v matrice, ale spíše asi v příjmení po střeše.

Narodil se jako Šimeček v čísle 33, povil dceru v čísle 33, ale jeho otec je už u narození vnučky Kateřiny psán na čísle 61 jako Valenta výměnkář.
Někde v těch přesunech mezi domy se asi změnilo příjmení.
Někde by se tam mohli - měli vyskytovat cizí Valentovi, nebo Šimečkovi, jimž patřila některá z chalup dříve.
Příjmení po chalupě, po střeše se ještě v 19. století vyskytovala, ale velmi zřídka, bylo již uzákoněno rodové příjmení.

K příjmení po střeše, po chalupě - nový obyvatel stavení dostal jméno po předchozím majiteli, ne po svých předcích, Příjmení se vlastně drželo na stavení, ne v rodových generacích.
Budete muset asi hledat v gruntovnicích.

Určitě Vám poradí kolegové, u nás na Moravě nejsou výskyty příjmení po chalupě tak časté, takže moje zkušenosti jsou mizivé.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Stráškovice 1811, němčina

Příspěvekod Tomas82 » čtv úno 21, 2019 23:01

Děkuji Vám, paní Zoro!

T.
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků