Z – česky, 1841, Seč (archiv Zámrsk)

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem, pokud dodržíte následující pravidla (podrobná vysvětlení níže v oznámení, svým dotazem s nimi vyjadřujete souhlas a jejich opakované nerespektování může vést k zamezení přístupu na fórum). Dále mějte vždy na paměti, že nezištnou a často vyčerpávající pomoc vám ve svém volném čase rádi poskytují většinou amatérští genealogové, kteří tak na oplátku vyžadují také vaši amatérskou snahu, která jim urychlí a usnadní práci a dodá vlastní důvod, proč vám pomoci.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo image hosting (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu)
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Děkujeme

Z – česky, 1841, Seč (archiv Zámrsk)

Příspěvekod MatejC » ned úno 10, 2019 18:11

Dobré odpoledne,

rád bych vás poprosil o pomoc s přečtením zápisu o úmrtí. Jde mi hlavně o to, zda je tam nějaká informace o místě narození zemřelé, případně jejím otci.

Matrika: Seč, okres Chrudim, archiv Zámrsk, sign. 1032, Z 1808–1857

1. května 1841
č.p. 83
Kateřina, manželka Václava Hájka, domkáře, rozená(???) Havránková... – a dál si nejsem jist, zda už je jen zápis o tom, kdo ji zaopatřil, či nějaká další důležitá informace.

Díky moc.
Přílohy
CZEC0004D_Matriky-Church-books-Chrudim-1032-1808-1857_00047 copy.jpg
MatejC
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř led 29, 2014 13:09

Re: Z – česky, 1841, Seč (archiv Zámrsk)

Příspěvekod Kašpar » ned úno 10, 2019 18:40

rodem Havránková

JE TO VELMI DOBŘE ČITELNÉ
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6122
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Z – česky, 1841, Seč (archiv Zámrsk)

Příspěvekod gianna » pon úno 11, 2019 23:45

Dobrý večer, já tam čtu: …. rodem Havránková zaopatřena a pochována od mne ….
gianna
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv led 14, 2016 11:34
Oblast pátrání: Háje, Litochleby (dnešní Praha 11), Sulice, Nechánice (farnost Kostelec u Křížků), Martinov, Děhylov (farnost Plesná), Třebsko, Narysov


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: andreapf, kvymazalova, zburget a 1 návštěvník