pomoc při čtení zápisu

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem, pokud dodržíte následující pravidla (podrobná vysvětlení níže v oznámení, svým dotazem s nimi vyjadřujete souhlas a jejich opakované nerespektování může vést k zamezení přístupu na fórum). Dále mějte vždy na paměti, že nezištnou a často vyčerpávající pomoc vám ve svém volném čase rádi poskytují většinou amatérští genealogové, kteří tak na oplátku vyžadují také vaši amatérskou snahu, která jim urychlí a usnadní práci a dodá vlastní důvod, proč vám pomoci.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo image hosting (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu)
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Děkujeme

pomoc při čtení zápisu

Příspěvekod Patrik Siegler » úte úno 05, 2019 11:19

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli by mi někdo nedokázal s čtením jednoho zápisu viz stránka http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10099/7

jedná se o řádek kde se narodila Anna 22.12.1843, obec TUPADLY č.p. 25... zde mě zajímá kolonka OTEC - Antonín Siegler. Co jsem rozluštil : Antonín Siegler katolického náboženství, hrnčíř z Tupadel Nr. 25 nemanželský syn Alžběty Siegler, obyvatelkyně Tupadel Nr.25 a pak bych to potřeboval rozluštit... Myslím že by tam měla být zmínka o Jannu Sieglerovi ale nevím to jistě a hlavně tu obec co je nakonci kde je Nr.12...děkuji moc komukoliv
Patrik Siegler
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte úno 05, 2019 10:40

Re: pomoc při čtení zápisu

Příspěvekod filmovymaniak » úte úno 05, 2019 12:03

Dobrý den,
jste tu nový, upravte si předmět dle pravidel
asi je tam toto:

...katolického náboženství poddané panství Žleb manželská dcera po zemřelém Janowi S. vrchnostenském..

...a jwho zemřelé manželky Magdaleny ...dcery Tomáše ?Filip
filmovymaniak
 
Příspěvky: 1351
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: pomoc při čtení zápisu

Příspěvekod zburget » úte úno 05, 2019 13:15

Zdravím,
vítám na fóru :!:

Jak psal kolega, opravte si prosím předmět. Má tam být pouze: pramen, rok, místo a jazyk
pak bychom ještě poprosili - vždy pište, o který záznam na stránce se jedná - tady jich není ještě tak moc, ale někdy tak ušetříte čas s hledáním toho správného. Případně - kdyby jich tam bylo moc nebo byly záznamy hodně nečitelné, může neuvedení místa záznamu případného "čteče" od hledání úplně odradit.
A nakonec - pokud možno, snažte se vždy o co nejpřesnější přepis záznamu - ono se to pak daleko líp opravuje a doplňuje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 2152
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: andreapf, kvymazalova, zburget a 1 návštěvník