VYŘEŠENO. N Křemže 1839, česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO. N Křemže 1839, česky

Příspěvekod Tomas82 » ned led 20, 2019 23:09

Dobrý den,
moc prosím Vaše zkušené oči o pomoc s doplněním mého čtení. Jde o matriční zápis k narození babiččina pradědečka - bohužel u jeho rodičů jsem trochu v koncích.
Na listě je to poslední záznam vlevo dole. https://digi.ceskearchivy.cz/4987/38/1093/2898/150/0

Jak to čtu:

Září 19.

Václav ??

Otec
Martin Reitinger, syn Vojtěcha (?) Reitingera, sedláka z Chlumu N. 01. a Marie rozené ?? v Chlumu

Matka
Anna, dcera ?? Klimeše...?????,

Omlouvám se, porovnávám písmenka, co to jde, ale víc nevyluštím. Budu rád za jakoukoliv pomoc, děkuji!

Tomáš M.
Naposledy upravil Tomas82 dne pon led 21, 2019 22:37, celkově upraveno 2
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: N Křemže 1839 - prosba o čtení a doplnění

Příspěvekod Zora » pon led 21, 2019 0:13

Prosím, opravte předmět, viz pravidla.
Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy.
Dík, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Křemže 1839, česky

Příspěvekod zburget » pon led 21, 2019 8:08

Pište prosím přepis vždy tak, jak je v originálu, ne přepis do moderní češtiny - tedy s dvojitými w, spřežky,... - daleko líp se to pak opravuje


Září 19.

Waclaw pod(d)an knjžecj do Krumlowa

Otec
Martin Reitinger podruh, syn Wogtiecha Reitingra, sedláka z Chluma N. 01. a Marie rozené Cipinowské (Možná Cizinowské) z Chluma

Matka
Anna, dcera Franka Klimsse pachtýře z Chluma N. 1 a Orssily rozené Cimrmanowské z Křemže
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Křemže 1839, česky

Příspěvekod rebeka » pon led 21, 2019 9:56

Dobrý den,
jen doplním, že dítě se narodilo jako nemanželské a zápis v kolonce otce byl asi dopsán později. Hledejte tedy případnou svatbu rodičů až po narození Václava.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: N Křemže 1839, česky

Příspěvekod Tomas82 » pon led 21, 2019 11:40

Dobrý den,
moc děkuji oběma! To je nádhera, jste vážně dobří. Říkal jsem si, proč jsou otec a matka zapsáni různým rukopisem...
Ještě mám drzou prosbu: pod zpisem otce jsou ještě dva řádky nějakého vpisku, pro mě bohužel zcela nesrozumitelného. Předpokládám, že ten nemanželský původ je zjevný jen z těch čárek v kolonkách, ale pokud je to i v těch vpiscích, budu samozřejmě šťastný za info.

Jinak samozřejmě děkuji: díky Vaší pomoci můžu dál a lépe srovnávat písmenka, třeba to "C" u "Cip/zinowské" by mě nebylo napadlo, že je C... :)
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: N Křemže 1839, česky

Příspěvekod zburget » pon led 21, 2019 16:56

Ty dva řádky tak trochu potvrzují legitimizaci dítěte - jsou to dva svědkové, kteří tomu aktu legitimizace byli přítomni.

Co se týče toho C, tak jsem taky chvilku přemýšlel - ale srovnejte ho s jiným C, třeba hned na začátku dalšího slova z Chluma - je naprosto stejné.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Křemže 1839, česky

Příspěvekod Tomas82 » pon led 21, 2019 22:35

Moc Vám děkuji, hodně jste mi pomohl! :)
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků