Asi těsnopisný zápis v deníku/kalendáři cca 1900-1910

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Asi těsnopisný zápis v deníku/kalendáři cca 1900-1910

Příspěvekod KFQ » ned led 20, 2019 18:08

Dobrý den. Chtěl bych se snažit, ale těsnopis je na mě moc. Narazil jsem v deníku mého pradědečka ze začátku minulého století na zápis viz příloha, předpokládám, že to je těsnopis. Zápis by měl být z 14.9., ale nevím, jakého přesně roku. Pomůže někdo, prosím?
Přílohy
Prof.Tamele-tesnopis.jpg
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov

Re: Asi těsnopisný zápis v deníku/kalendáři cca 1900-1910

Příspěvekod Šušara » pon led 21, 2019 11:09

Těsnopis ovládám, ale problém je v tom, že každý těsnopisec používá vlastní zkratky slov, ev. i vlastní znaky. Tohle je těsnopis, ale slova mi absolutně nedávají smysl. Možná by mi pomohlo, kdybych viděla o čem je text :)
Vidím to takhle - nekih ne bo nekich (nějakých??) tedybylic nebo tedybelic (??) haik nebo haok (??)
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Asi těsnopisný zápis v deníku/kalendáři cca 1900-1910

Příspěvekod KFQ » pon led 21, 2019 11:57

Dobrý den, díky. Víc kontextu k tomu bohužel není. Je pro mě záhada, proč zrovna toto je těsnopisem, protože jinak nic na cca 30 stranách v sešitě “šifrováno” není. Pradědeček si k jednotlivým dnům v měsíci zapisoval důležité události/informace týkající se různých let.
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov

Re: Asi těsnopisný zápis v deníku/kalendáři cca 1900-1910

Příspěvekod Šušara » pon led 21, 2019 12:10

Sekla jsem se to dlouhé slovo končí na p ev na pa, nevím, zda je to poslední písmeno zesílené nebo ne. Zesílením písmena se naznačuje slabika s A. Taky nevím, zda to slovo nezačíná na Tě, protože to T je dost široké.
Zkuste podumat http://www.nuov.cz/statni-tesnopisny-us ... -informaci, není tam J a L to jsou mimikolečka - J začíná nahoře a L dole.
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Asi těsnopisný zápis v deníku/kalendáři cca 1900-1910

Příspěvekod KFQ » pon led 21, 2019 12:41

Díky, mrknu na to.
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 16 návštevníků