VYŘEŠENO-Svatba1868, Ořechov/Ronov

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO-Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod tomik79 » sob led 19, 2019 21:42

Dobrá večer, snad už dnes naposledy :-)

prosím o pomoc - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=123

Druhá položka shora
Jan Drápela, XXX, syn Matěje Drápely, pololáník v Rudě a Anna roz. Kratochvíl
Filippina Hromek, XXX, dcera Karla Hromka, čtvrtník/familiant v Ronově a Marie roz. Pavlíček

Předpokládám, že ty "první" XXX budou něco ve smyslu - "manželská dcera atd"

Ale kombinace škrabopisu a němčiny je pro mě stále nadlidský úkol :cry:
Naposledy upravil tomik79 dne pon led 21, 2019 7:55, celkově upraveno 1
tomik79
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv pro 06, 2018 9:21

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod Zora » sob led 19, 2019 22:18

Švindlujete, :-)
máte přepsat, co přečtete, ne napsat, co znáte z dřívějška, pište to, co čtete, ne překlady či doplnění podle předchozích zápisů.

Takže aspoň něco zkuste , věřte, že bez trpělivého rozpoznávání písmenek se moc daleko nedostanete.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod tomik79 » sob led 19, 2019 22:34

Jen trošku :D

Už jsem si to vytiskl a jdu tedy zkoumat...to bude tedy myšmaš :-)

Mimochodem - jak jsme řešili ty Hladikovi - viewtopic.php?f=41&t=45879 tak jsem našel latinsky psaný dokument, kde se píše něco o zneplatnění sňatku - teda myslím - s mými znalostmi latiny to muže být cokoliv :-)
tomik79
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv pro 06, 2018 9:21

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod Zora » sob led 19, 2019 22:40

tomik79 píše:Jen trošku :D

Už jsem si to vytiskl a jdu tedy zkoumat...to bude tedy myšmaš :-)

Mimochodem - jak jsme řešili ty Hladikovi - viewtopic.php?f=41&t=45879 tak jsem našel latinsky psaný dokument, kde se píše něco o zneplatnění sňatku - teda myslím - s mými znalostmi latiny to muže být cokoliv :-)


Pokud by šlo o tento sňatek z odkazu, dalo by se předpokládat, že neplatnost sňatku bude dopsaná přímo k sňatku...
Ale možné je všechno, musíte se to pokusit přečíst a se zbytkem poradíme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod zburget » ned led 20, 2019 11:05

Zkuste ten dokument, o kterém si myslíte, že je to zneplatnění sňatku dát do dotazů a odpovědí s tím, aby vám některý z místních latiníků třeba jen potvrdil, jestli je to to, co si myslíte. A pokud to bude něco pro vás zajímavého, tak si to potom tady ve čtení (za dodržení obvyklých podmínek)můžete nechat přečíst a případně přeložit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod tomik79 » ned led 20, 2019 19:48

Dobrý den,
tak jsem se tomu pokusil věnovat, až jsem tím otrávil skoro celou rodinu a výsledek stojí za starou belu :cry: viz. foto níže
Jako kdybych psal v kuchyni domácí úkoly a nevěděl co s tím - a nikdo mi doma není schopen poradit - ale aspoň jsem si připomněl, jak se cítí naše děti při jejich psaní :-)
Zkoušel jsem tabulku německé abecedy co mi posílala paní Zora, databázi německých řemesel z internetu, dokonce i barevné fixy půjčené od dětí nepomohli....
Až prvotní nadšení z toho, že to "dám", přešla v zoufalost :cry:

IMG_3697.jpg
tomik79
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv pro 06, 2018 9:21

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod Zora » ned led 20, 2019 19:59

Johann Drapela, Hausler und Wittwer in Eisenberg
eheliche Sohn des katolischen ???? Mathias Drapela, Halblahner in Eisenberg
und der Ana, geboren Kratochvila.

Místo těch otázníků je asi lebende a možná přeškrtnuto, ale na to nevidím, stejně tak mohou být v mém textu drobné nepřesnosti.
Normálně se nesnažím číst, ale s úctou k dětem, snaze a taky k těm fixkám, jsem se pokusila aspoň o kousek.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod zburget » ned led 20, 2019 20:19

No, na té fotce to máte obtažené tak, že části přečtu i přes to mizerné rozlišení :-) Nějaké písmenko jste v tom přece poznat musel, ne?

...ale snaha vidět je - to se musí nechat. Takže abych vám vrátil trochu optimismu, tak vám část přepíšu:

Modře napíšu, co je psáno humanitním (normálním) psacím mísmem
Zeleně, co je kurentem

datum: 6ten October
ženich: Johan Drapela Hausler und Wittwer in Eisenberg, ehel(iche) Sohn katholischer lebender (tady jsem si musel pomoct jiným zápisem, kde není kaňka) Altern: des Mathias Drapela Halblähners in Eisenberg und (opět potvrzeno podle jiného zápisu - struktura zápisů je stená) der Anna (čárka nad n značí jeho zdvojení), geb. Kratochvíla

Zkusíte nevěstu? Aspoň nějaký kousek.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod Zora » ned led 20, 2019 20:20

u nevěsty - Filippina Hromek, in Vaterhause? (koncovku nevidím)
ledige ehelische katolischen Altern (a s přehláskou) , des gestorbene Karl H., und der lebenden Marianna, geb, Pawliček
Kmotry nepřečtu, to musí pomoci kolegové. (opět platí, že jsem se někde mohla maličko seknout, prostě jednotlivé písmenko občas nerozeznám)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod zburget » ned led 20, 2019 20:24

Nevím, kterou tabulku s kurentem vám Zoza posílala, pokud to byla jiná, zkuste tuhle: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177. Ono je jich víc, každá trochu jiná, každému vyhovuje trochu jiná, a ke každému zápisu pasuje trochu jiná. Na tom webu, ze kterého je tahle tabulka je spousta užitečných informací, doporučuju používat. A jsou tam i další varianty starých písem, ale do toho se zatím nepouštějte, sic v tom budete mít úplný hokej. Jedna jednoduchá tabulka stačí, s její pomocí a čtením spousty záznamů se kurent určitě naučíte.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod zburget » ned led 20, 2019 20:33

Tak jo, když už vám to Zora přepsala, tak to dotesám :-)

nevěsta: Filippina Hromek, in Vaterhause ledige eheliche Tochter katolischer Ältern, des verstorbenen Karl Hromek Familiant in Ronov, und der lebenden Marianna, geb. Pawliček
Kmotři: Johann Drapela Inman zu Ronow; Johann Krča? Häusler in Eisenberg, Beide katholischen Religion

Dívám se teď, že Ä bylo ve slove Ältern i u ženicha, ale tu přehlásku jsem přehlídnul.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod tomik79 » ned led 20, 2019 20:42

Děkuji moc za ochotu ...teda to bych nedal, navíc by asi po dalším dni bádání žena podala žádost o rozvod - A mě by zůstali možná tak ty fixky :-)

Jediné co jsem si myslel že by to mohlo být je ten Eisenberg a Wittwer, ale to jsem si nebyl jist proč tam jsou dvě "t", když vdovec je německy s jedním....ale i když na http://genealogie.nka.cz/?page_id=214 je s dvěma "t"

No první věc co mě nyní napadla, když jsem si to přečetl přeložené, je citát z filmu SLUNCE SENO - "to je K? To je hnus a ne K" :shock:

Asi nejsem talent, ale když ono mě to tak baví :wink: (budu muset trénovat a trénovat)

Ještě jednou děkuji moc....
tomik79
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv pro 06, 2018 9:21

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod Zora » ned led 20, 2019 20:52

Psala jsem, že snahu fakt oceńujeme :-))

K zápisům jednotlivých německých slov - každý zapisující psal podle sebe, navíc německý pravopis se vyvíjel. ne vždycky je slovo zapsané v matrice naprosto shodné s tím, co je dnes ve slovníku.

Pokud přečtete velmi podobné slovo, tak se přesvědčte, jak vypadá to dnešní a hlavně, v takto strukturovaných zápisech bývají stejná slova (logicky patřící) na tom stejném místě,
takže za jménem a příjmením bývá povolání nebo ekonomické postavení (např. Hausler, Halblahner, Einwohner ), pak může být Wittwer. , následuje často ledige (svobodný - ve Vašem případě logicky toto slovo není) eheliche - manželský Sohn

Je ale zajímavé, že vedle ženicha (a i nevěsty) jsou kolonky, tam by měla být čárka , že jde o vdovce a čárka tam není.
O zápis výše je uveden Wittwer a čárka je ve správné kolonce.
Takže - všichni jsme omylní :-)
Moc držím palce, a pozdravujte manželku, je obdivuhodné, že má pro Vás pochopení, to klobouk dolů.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod tomik79 » pon led 21, 2019 7:54

Snaha je možná dobrá, ale výsledek z mé strany za moc nestojí :cry:

Jdu tedy pátrat dále - snad to bude příště lepší ..

Ještě jednou velké díky...
tomik79
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv pro 06, 2018 9:21

Re: VYŘEŠENO-Svatba1868, Ořechov/Ronov

Příspěvekod Zora » pon led 21, 2019 7:58

Výsledek se naprosto jistě dostaví, nesmíte to vzdávat.
A přepisujte to, co přečtete - nemáte sice jistotu, že jste to přečetl dobře, ale naprosto stejně nemáte jistotu, že je to celé špatně :-)

Opravíme a povzbudíme.
Pěkný den. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků