Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Simona066 » čtv led 10, 2019 15:32

Dobrý den,
nedokážu rozluštit tento text, akorát vím, že na konci je Josephus Uchitil.
Předem děkuji pokud se to někomu podaří rozluštit.
rodokmen 2.jpg
Naposledy upravil Simona066 dne čtv led 10, 2019 16:35, celkově upraveno 1
Simona066
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 22, 2018 10:15
Oblast pátrání: okolí Hlinska, hlavně Krouna a Oldřiš
českobratrská církev evangelická

Re: Narození 1767 - němčina/latina

Příspěvekod Zora » čtv led 10, 2019 15:56

Přečtěte si, prosím, pravidla

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. - doplňte obec.

c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme

Vkládáte opakovaně dotazy typu, jak se jmenuje otec, jaké je jméno dítěte, (pak ovšem vkládejte dotazy do sekce - potřebuji pomoc), ale Vaši vlastní snahu o přečtení zápisu jsem (možná) přehlédla.
Prosím, zkuste číst alespoň z části samostatně, my tu nefungujeme jako černá skříňka s knoflíkem, kam vložíte zápis, zmáčknete a vypadne Vám přepis.


Navíc - pokud se ptáte jen na jména, může se Vám stát, že jde o již zemřelého otce, nebo třeba osobu v postavení svědka.

Děkuji za dodržování našich pravidel. Z

Zde Vaše příspěvky:
search.php?author_id=8521&sr=posts
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1767 - němčina/latina

Příspěvekod zburget » čtv led 10, 2019 16:00

Vždyť je to napsáno skoro tiskacím! Drtivá většina je čitelná naprosto bezvadně. Takže přepište prosím, co zvládnete. Tam, kde nerozluštíte celé slovo, tak klidně jen jeho část.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1767 - němčina/latina

Příspěvekod Simona066 » čtv led 10, 2019 16:35

Omlouvám se, jestli nějak porušuji pravidla.
Rodokmen dělám teprve rok a dělá mi občas problém písmo stále žijících lidí, natož pak staré písmo a hlavně text v jiném jazyce.
Určitě jsou i mnohem horší texty než je tento, ale pro mě se i tento zdá jako škrabopis.

Co jsem rozluštila:
Anno ... 1767, die 2. Augusti.............................Hlinečen(asi jako Hlinska)
.......... a me ............Joanne Dobry............................................................
.............. ešt Josephus lgitimus............................................mutter
......................Catharina.........................hospitale...............................
.......... Augusti...............................Carolus Pescher........pago
......................................Josephus Uchitil, et Anna....................
Thomas Buresch ambo ..... pago Ranna.
Simona066
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 22, 2018 10:15
Oblast pátrání: okolí Hlinska, hlavně Krouna a Oldřiš
českobratrská církev evangelická

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Zora » čtv led 10, 2019 16:45

Právě proto je třeba, abyste četla a nespoléhala se na pomoc druhých v celém rozsahu. Opravdu je dobré si přečíst pravidla. Zkuste se také podívat do sekce rady do začátku, určitě Vám to pomůže.


Nevím přesně, co hledáte, ale tady je Uchytil uveden jako jeden z dvou svědků (testes)
Podívejte se na cizí zápisy, poznáte tam strukturu matriční zápisů, kdo je uveden na začátku a kdo na konci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod filmovymaniak » čtv led 10, 2019 16:50

Dobrý den,
také jsem pátral v té oblasti.

Nevím koho přesně hledáte,
toto je zápis o křtu Josefa Müllera, jeho rodiče Jan a Kateřina poddaní špitálu ve Skutči
Josef Uchytil byl kmotrem
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Zora » čtv led 10, 2019 16:58

filmovymaniak píše:Dobrý den,
také jsem pátral v té oblasti.

Nevím koho přesně hledáte,
toto je zápis o křtu Josefa Müllera, jeho rodiče Jan a Kateřina poddaní špitálu ve Skutči
Josef Uchytil byl kmotrem


Byl svědkem při křtu - testes
Že jde o křest, to musí Simona vědět, pohybuje se v matrice N.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod filmovymaniak » čtv led 10, 2019 17:12

Dobrý den Zoro,
omlouvám se za použití slova kmotr ve spojení s josefem Uchytilem
Doteď jsem považoval osoby u sňatku jako svědky a osoby u narození jako kmotry.
Ale ono to bude asi jinak, pro mne to zas tak důležité není.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Simona066 » čtv led 10, 2019 17:16

Děkuji za odpovědi.
Hledám toho Josefa Uchytila, měl by být z Holetína (podle toho, co se psalo u jeho syna), ale v té matriční knize se objevuje tedy jen jako svědek a píše se tam, pokud jsem to pochopila, že je z Raný. Tak tedy musím hledat v jiné matriční knize.
Simona066
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 22, 2018 10:15
Oblast pátrání: okolí Hlinska, hlavně Krouna a Oldřiš
českobratrská církev evangelická

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Zora » čtv led 10, 2019 17:19

filmovymaniak píše:Dobrý den Zoro,
omlouvám se za použití slova kmotr ve spojení s josefem Uchytilem
Doteď jsem považoval osoby u sňatku jako svědky a osoby u narození jako kmotry.
Ale ono to bude asi jinak, pro mne to zas tak důležité není.


Není třeba se omlouvat, jen jsem uváděla znění ze zápisu správně.
Ve starších matrikách se i při křtu uváděli testes - tedy přeloženo svědci, nejdůležitější byl ale levans, tedy ten, kdo držel dítě na rukou.
Kmotři by byli označeni jako patrini. (patrinus)

Jinak - naprosto chápu, že to pro Vás není důležité, je ale třeba mít na zřeteli, že někoho by záměna významu zapsaných slov mohla zmást. Nakonec, už jsem to slovo testes napsala a přeložila před Vámi.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod filmovymaniak » čtv led 10, 2019 17:20

Simona066 píše:Děkuji za odpovědi.
Hledám toho Josefa Uchytila, měl by být z Holetína (podle toho, co se psalo u jeho syna), ale v té matriční knize se objevuje tedy jen jako svědek a píše se tam, pokud jsem to pochopila, že je z Raný. Tak tedy musím hledat v jiné matriční knize.



Dobrý den,
já mám v té oblasti časté stěhování, takže mohl žít ve více obcích.

Nevím přesně, ale jsou dosti čitelné a rozsáhlé indexy, možná i pro tuto dobu. V inventárním seznamu pro zámrsk jsou samostatně asi na konci farnosti
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Zora » čtv led 10, 2019 17:26

Simona066 píše:Děkuji za odpovědi.
Hledám toho Josefa Uchytila, měl by být z Holetína (podle toho, co se psalo u jeho syna), ale v té matriční knize se objevuje tedy jen jako svědek a píše se tam, pokud jsem to pochopila, že je z Raný. Tak tedy musím hledat v jiné matriční knize.


Měla byste především hledat svatbu rodičů posledně nalezené osoby ve Vašem rodokmenu. (Nebo narození ženicha - nevím, kde jste skončila)
Vložte sem poslední nalezený matriční záznam a jeho přepis. Poradíme.

Pokud nemáte správný přepis, budete hledat velmi složitě. Mohla jste vynechat (nepřečíst) původ otce, matky, .... údaje o úmrtí.... Nevím, zda jsou pro danou obec a období k dispozici indexy, pokud ano, je lepší prvotně hledat právě v indexech. Měla jste problémy s křestními jmény, kateřina, Antonie, Karel...chyba se udělá lehce, věřte mně.
Které obce spadají pod farnost, ve které hledáte? Holetín i Raná? Co víte o Vašem Josefu Uchytilovi? Znáte jeho přibližný rok narození?
Máte jistotu, že onen svědek Uchytil je Vaším hledaným Uchytilem? Třeba je to jen shoda jmen, Uchytil může být v dané oblasti rozšířené příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Simona066 » čtv led 10, 2019 17:43

Našla jsem narození Františka Uchytila 1.12.1793 v Horním Holetíně č.d. 49 , který se poté přestěhoval do domu č.44. Ten měl manželku Kateřinu, rozenou Pavlíkovou, jejíž rodiče jsou také z Raný. František měl 11 sourozenců a všichni z Horního Holetína č.d. 49
Jejich otec je Josef Uchytil, půlník z Horního Holetína č.d. 49 jeho manželka byla Anna roz. Prlinkowa - tato informace je z matriční knihy z farnosti Hlinsko
Jelikož jsem na jiného Uchytila z Holetína nenašla, tak si myslím, že tam byl jediný, takže asi přistěhovaný.
Obec Raná spadá pod farnost Skuteč, od roku 1786 je to samostatná farnost Raná.
Děkuji

rodokmen 4.jpg

rodokmen 3.jpg
Simona066
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 22, 2018 10:15
Oblast pátrání: okolí Hlinska, hlavně Krouna a Oldřiš
českobratrská církev evangelická

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Zora » čtv led 10, 2019 17:57

Ok, napsala jste mně, co víte, ale zapomněla jste přiložit přepis záznamů.
Já na skeny nevidím.
Důležité je třeba povolání otce, odkud jsou kmotři, svědci.
Víte odkud byla "Prlínková"?
Našla jste úmrtí Josefa Uchytila? U úmrtí je vyznačen přibližný věk, zjistíte , kolem kterého roku máte hledat narození.
Máte vůbec nalezenou svatbu Josefa?

Opravdu doporučuji přečíst si Rady do začátku
tady třeba najdete postupy, které by se Vám mohly hodit.
Jak začít pátrat I. - Úvod a další dvě pokračování
viewtopic.php?f=31&t=43560
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1767 Holetín - němčina/latina

Příspěvekod Simona066 » čtv led 10, 2019 18:10

Děkuji za Vaši snahu.
Nic jiného o Josefovi ani o té Prlinkové bohužel nevím, ale snažím se to najít,
úmrtí, svatby i narození je vše v jedné knize. Jenomže hlavička je psaná v latině a nedokáže mi to přeložit ani překladač. Tak bych Vás chtěla poprosit, jestli nevíte, co by to mohlo znamenat?
rodokmen 5.jpg
Simona066
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 22, 2018 10:15
Oblast pátrání: okolí Hlinska, hlavně Krouna a Oldřiš
českobratrská církev evangelická

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků