Svatba Chlumčany 1699

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem, pokud dodržíte následující pravidla (podrobná vysvětlení níže v oznámení, svým dotazem s nimi vyjadřujete souhlas a jejich opakované nerespektování může vést k zamezení přístupu na fórum). Dále mějte vždy na paměti, že nezištnou a často vyčerpávající pomoc vám ve svém volném čase rádi poskytují většinou amatérští genealogové, kteří tak na oplátku vyžadují také vaši amatérskou snahu, která jim urychlí a usnadní práci a dodá vlastní důvod, proč vám pomoci.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo image hosting (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu)
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Děkujeme

Svatba Chlumčany 1699

Příspěvekod eg.pozemstan » stř led 09, 2019 12:09

Dobrý den, prosím o pomoc s přečtením je to první zápis na levé straně http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =417&h=183 ja čtu ...... manželství Vavřinec Schestak a Kateřina ..... Kaufman ale vůbec si nejsem jistá že mám správný zápis děkuji
eg.pozemstan
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned úno 05, 2017 9:11
Oblast pátrání: nyníse snažím pátrat v okolí Benešova a Votice ale jsem úplný začátečník a tak prosím o pomoc zde

Re: Svatba Chlumčany 1699

Příspěvekod Boza » stř led 09, 2019 12:25

Dobrý den,
wdowau, příjmení vidím jako Pru?owau (Průchovou nebo Průšovou?).
Boza
 
Příspěvky: 376
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56

Re: Svatba Chlumčany 1699

Příspěvekod zburget » stř led 09, 2019 19:00

Zdravím,
Vyvřinec je psán jako Wawržinecz ßestak
u kateřiny čtu Prusowau příp. Prausowau = Průšovou, jak psal kolega.

Písmeno h to není - viz H o záznam níž, začátek 2. řádku Hudecz nebo 3. záznam konec 2. řádku hawlicžkowau
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 1910
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník