VYŘEŠENO N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod JosefJ. » ned pro 30, 2018 17:24

Dobrý den.
Chtěl bych poprosit o opravu a dopřečtení čtvrtého zápisu vlevo (30.12.1758, vidím, že má zrovna nedožité kulaté narozeniny), tedy předposlední zápis roku) https://digi.ceskearchivy.cz/5632/152/1048/1476/55/0

Mladá Vožice 5: strana 227 vlevo 4. zápis 30.12.1758 píše:Neo Wožicio 1758 (december)
30. eod. baptisata: Dorothea filia leg(it)ima Jacobi Talappa (přijmení dle pozdějších čitelných zápisů, kde je Talap, Tallapo, Talapa a podobně) et Ludmillae
conjugum honestam subdita D(om)nio Neo Wožicensi: L. Victoria uxor
Wencesl. Kral. Test Ludmilla Adalberti Khol uxor et Franciscus
Raysky? molitor oes Neo-Wožicenses. f. P. Ad. Sluneczko Cur.
Poznámka vlevo: ?matrimist? dd 8 9brs 1785
Poznámka vpravo: baptismales ded. 8 9bris 1785 qua libera

Zároveň poprosím o názor či výklad ke dvojité poznámce k 8.11.1785 - že by se sňatkem propuštěna z poddanství?
*****
Děkuji p. Kašparovi, ještě by mě zajímalo slovo u poznámky vlevo.
Naposledy upravil JosefJ. dne ned kvě 24, 2020 10:19, celkově upraveno 3
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: N 1758 Mladá Vožice lat.

Příspěvekod Kašpar » ned pro 30, 2018 17:55

Talpa - lat. Krtek, překladač gugl uvádí i chameleona [sic]
Victoria ...
Wencesl(aus) Kral
Khol
Raysky

Nebyla Dorothea pokřtěna už jako svobodná, nepoddaná ?
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: N 1758 Mladá Vožice lat.

Příspěvekod zburget » ned pro 30, 2018 21:13

Neo Wožicio 1758 (december)
30. eod. baptisata: Dorothea filia leg(it)ima Jacobi Tallapa et Ludmillae
conjugum honestorum? subditorum? D(om)nio Neo Wožicensi: L(evans) Victoria uxor
Wencesl(ai) Kral. Test(es) Ludmilla Adalberti Kral uxor et Franciscus
Raysky molitor o(mn)es Neo-Wožicenses. f. P. Ad. Sluneczko C(a)pell(anus)
Poznámka vlevo: ma??i?ista dedato? 8 9bris 1785
Poznámka vpravo: baptismales ded. 8 9bris 1785 qua libera

ty poznámky bych chápal jako vydání potvrzení ke sňatku - jestli je to pravda a co tam přesně je, to by musel někerý z latiníků.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1758 Mladá Vožice lat.

Příspěvekod JosefJ. » ned pro 30, 2018 21:32

Děkuji.
Přinejmenším ta pravá je klasické znění poznámky o výpisu z křestní matriky za účelem sňatku. Ale plete mě ta levá, která by mohla znamenat totéž; ale proč by bylo poznamenáno dvakrát totéž jinými slovy?
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: N 1758 Mladá Vožice lat.

Příspěvekod JosefJ. » ned kvě 24, 2020 8:07

Ještě po roce a půl, kdy jsem se trochu víc rozkoukal ve starých písmech, bych vrátil do hry poznámku vlevo (kde je očekávaný význam duplicitní s poznámkou vpravo)
zburget píše:Poznámka vlevo: ma??i?ista deato? 8 9bris 1785
.
Představují-li první dva otazníky dvě písmena, tedy třetí a čtvrté, zdá se mi druhý z nich být shodný s N u Wencesl na dalším řádku, ale také velice podobný prvnímu u ve slově Conjugum hned následujícím. Ale ještě je tam malý zoubek před s, který by mohl být tím i, ke kterému patří tečka nahoře; pak by mi vycházelo písmeno jako m. Poslední otazník za 6. písmeno vypadá jako současné n, ale v textu na stránce jsou všechna n krome toho v Dnio psána jinak.
Tedy ma?uinista nebo ma?ninista, popř. ma?uimista nebo ma?nimista což mi ale stále nedává přibližnou podobu žádného mně známého latinského slova.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod Zora » ned kvě 24, 2020 8:35

napadá mě nějaká souvislost se slovem manu, tedy ruce, snad vyhotoveno
Pak by ty poznámky mohly znamenat, kdy byl křestní list vyhotoven a kdy předán... no, moc mně to ale nesedí...

spíš, jestli se tedy ta poznámka netýká toho, že Dorotka byla propuštěna stejného dne z farnosti kvůli svatbě.
Netuším, kde se vdávala, ale vystavení křestního listu v písemné podobně by mohlo nasvědčovat tomu, že odcházela do jiné farnosti....
propustit z moci - říká slovník manu misio
Nikdy jsem se ale s tímto výrazem v matrikách či jinde nesetkala.
Zkuste se příležitostně poohlédnout, zda se taková poznámka nevyskytuje ještě jinde.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod Boza » ned kvě 24, 2020 8:38

Technická poznámka: jestliže přípisek vlevo (a vpravo) byl učiněn cca listopad 1785, nebylo by od věci porovnávat písmena se soudobými zápisy; nikde není psáno, že by je učinil stejný pisatel jako v roce 1758.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod JosefJ. » ned kvě 24, 2020 8:47

Pravda. Srovnávací stránka s listopadem 1785 (pokud jsem se nepřehmátl) https://digi.ceskearchivy.cz/5637/38
Hlavně se v tu dobu psalo jinak s a také první a se nepodobá tomu ze zápisů 1785, jako 4. písmeno se tehdy už psalo jednoznačně u.
Takže m??uimifta. To vypadá ještě beznadějněji. Ale zapisovatel v roce 1785 se mohl přizpůsobit existujícímu písmu z roku 1758.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod JosefJ. » ned kvě 24, 2020 9:06

Zora píše:propustit z moci - říká slovník manu misio Z

Takže příslušný tvar snad manumissa by dával smysl a ladil s poznámkou vpravo - jen zase graficky přebývá jedna tečka v diakritice.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod Boza » ned kvě 24, 2020 9:10

Nabízím pracovní hypotézu: Vlevo se jedná o identifikaci toho, kdo jej (tj. vystavení listu) učinil, a četl bych ho jako wac(law) (ad)minist(r)a(tor) d(e)d(it)

Další poznámky nesou jména děkana Václava Antonína Vinaře, případně děkana Jana Antonína Morávka, nebo Daniela Pelikána. Ale ne všechny, uvažuji tedy možnost, že kromě nich činil poznámky ještě někdo jiný.

Ale je to jen hypotéza - nikde jinde jsem srovnatelnou poznámku nenašel :? A samozřejmě by to znamenalo ocásek za dd považovat za spodek c, což je uznávám taky na vodě :D
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod zburget » ned kvě 24, 2020 10:01

manumissa je dost pravděpodobné - písmena sedí. Přebývající tečka by mě neznepokojovala :-)

Boza píše:Nabízím pracovní hypotézu: Vlevo se jedná o identifikaci toho, kdo jej (tj. vystavení listu) učinil, a četl bych ho jako wac(law) (ad)minist(r)a(tor) d(e)d(it)
Tohle asi ne. První písmeno je prokazatelně m. W se píše jinak - viz Neo-Wožicio, Třetí písmeno není c. Administrator určitě nebu zkrácený, jako minista.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod zburget » ned kvě 24, 2020 10:05

u poznámky vpravo si v podstatě stojím za svým původním přepisem, jen ho na základě větších zkušeností trochu opravím:
baptismales dedi die 8 9bris 1785 qua liberæ
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK N 1758 Mladá Vožice lat.- poznámka vlevo

Příspěvekod JosefJ. » ned kvě 24, 2020 10:19

Děkuji Vám všem.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků