VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pon pro 10, 2018 19:11

Vážení, prosím o pomoc s identifikací otce ženicha.
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =532&h=239
... vpravo dole, poslední záznam ...
Jde o sňatek "Vavřince (Laurentium) Roučky po nebožtíkovi ??? Roučkovi z Nemněnic vlastní syn" ...
... podle mého názoru pan farář zapomněl napsat křestní jméno a dopsal ho nad přimění ...

Bohužel, obec Nemněnice patří do farnosti Bukovec (vše okres Domažlice, Plzeňský kraj), kde chybí matrika (1697 - 1720), takže nalezení (potvrzení) narození Vavřince není možné.
Předpokládám, že se narodil roku 1714 (18let) a dříve.
Hledat se dá až do roku 1696, to by mu v době svatby bylo 36let, což je nepravděpodobné ...

Děkuju za Vaše názory
Hynek Musil
Přeštice
Naposledy upravil HynekMU dne pát pro 14, 2018 9:32, celkově upraveno 1
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Boza » pon pro 10, 2018 19:38

Dobrý den,
nadepsáno vidím Christophori, pokud tedy dobře vidím :D

Zkuste hledat v matrice zemřelých, datum ante quem máte...
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1948
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pon pro 10, 2018 20:22

Dobrý den, děkuju,Matriku zemřelých jsem prohledal, mezi roky 1721 až 1732 a žádnýho "vhodnýho" Roučku jsem nenašel ...
Zkusím hledat narození Kryštofa v první matrice 1672-1696...
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Boza » pon pro 10, 2018 20:29

Jinak sňatek (a následné děti) ve 36 není problém. Můj přímý předek se ženil v roce 1784 ve věku 42 let, svobodný :D
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1948
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » stř pro 12, 2018 10:56

Boza: Nakonec jsem našel úmrtí Vavřince Roučky v roce 1771 a dožil se 68let ...
Takže se narodil v roce 1703 a poprvé se ženil ve věku 29 let ...
Takže se narodil akorát v době, kdy chybí záznamy, jdu hledat Krištofa, jeho svatbu, případně starší sourozence Vavřince ...
Dá se předpokládat, že se Vavřinec narodil jako jedno z posledních dětí pravděpodobně Kryštofa Roučky ...
Zatím jsem žádný záznam Kryštofa Roučky nenašel ...

Další otázkou je, proč chybí jedna matrika farnosti Bukovec okres Domažlice ... Proč tam není napsáno, že se matrika neuchovala ... nebo podobně ...
http://www.portafontium.eu/contents/reg ... ka/bukovec

HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Zora » stř pro 12, 2018 11:01

jen naprostou drobnost, jmenoval se Laurentius, tvar Laurentium je pádový.
Stejně tak otec by měl být Christophorus.
Věk u úmrtí nebývá zcela přesný.Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » stř pro 12, 2018 11:27

Zora: Dobrý den, tuším, že po půlroce, možná 3/4 roce, co jsme naposled komunikovali ... :) :) :)
Naprostej souhlas: věk u zemřelých není vůbec přesný, několikrát jsem si potvrdil ... Pokud nejsem schopnej najít přesný záznam narození, pak si píšu "ASI 1703" ...
ANO, většinou to píšou stejně, jak jste napsala, tedy Christophorus .... Ale tento farář to zapisoval jinak, asi více mešního vína ... viz záznam, na který se ptám ...
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =532&h=239

U otce nevěsty je jméno "Christophori Zelenka" ... tady pak mám několik otázek:
- Opravdu se oba otcové ženicha i nevěsty jmenovali stejně??? Jménem???
- Není možné, že farář zjistil, že se otec nevěsty tak jmenoval, u Roučky jméno zapomněl napsat a pak (kdy?) tam dopsal stejné, aniž by si uvědomil, že tam píše stejné jméno ... ???
- Je tam opravdu napsáno "Christophori" nad příjmením Roučka??? Taky se mi zdá, že ano, stejně jako psal Boza ...

Asi se odpovědí nedočkám, jedině, že bych jméno otce "Christophori" našel ... Bohužel, díky chybějící matrice nelze najít narození Vavřince ...

Hezký den
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod kolsi » stř pro 12, 2018 11:48

HynekMU píše:Další otázkou je, proč chybí jedna matrika farnosti Bukovec okres Domažlice ... Proč tam není napsáno, že se matrika neuchovala ... nebo podobně ...
http://www.portafontium.eu/contents/reg ... ka/bukovec

Protože třeba žádná taková matrika ani nikdy neexistovala :wink:
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod zburget » stř pro 12, 2018 11:56

Nominativ (1. pád): Christophorus
Genitiv (2. pád): Christophori
Dativ (3. pád): Christophoro
Akuzativ (4. pád): Chrostophorum
Vocativ (5. pád): Christophore!
Ablativ (7. pád): Chrostiphoro

Je potřeba se podívat, kde ve větě to jméno stojí. Latina skloňuje podobně, jako čeština.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod zburget » stř pro 12, 2018 12:05

Ohledně dvou Kryštofů - nevím, jak běžné jméno to bylo v dané době a místě. Ale neviděl bych nic divného na tom, že otcové obou snoubenců se jmenovali Kryštof.
Zkuste hledat úmrtí Kryštofa Roučky (pokud pro dané období existuje úmrtní matrika) - víte, že v době svatby Vavřince už byl po smrti.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » stř pro 12, 2018 12:45

zburget píše:Ohledně dvou Kryštofů - nevím, jak běžné jméno to bylo v dané době a místě. Ale neviděl bych nic divného na tom, že otcové obou snoubenců se jmenovali Kryštof.
Zkuste hledat úmrtí Kryštofa Roučky (pokud pro dané období existuje úmrtní matrika) - víte, že v době svatby Vavřince už byl po smrti.


Dobrý den, děkuju za vysvětlení pádování latiny ... tak to asi farář měl dobře ??? :)
Úmrtí Kryštofa, ani jiného Roučky z farnosti Bukovec jsem nenašel ... mezi léty 1721 (začátek 2. matriky Bukovec) až 1732 (svatba) ...
Takže otec Vavřince (Kryštof nebo jiný) musel zemřít mezi léty cca 1703 až 1720, kde chybí matrika nebo vůbec nebyla (???) ...
Zatím neúspěšně pátrám po narození sourozence Vavřince do roku 1694, kde by otec byl Kryštof Roučka ... Možná jiná farnost ... zkusím i tam ...
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » stř pro 12, 2018 12:48

kolsi píše:
HynekMU píše:Další otázkou je, proč chybí jedna matrika farnosti Bukovec okres Domažlice ... Proč tam není napsáno, že se matrika neuchovala ... nebo podobně ...
http://www.portafontium.eu/contents/reg ... ka/bukovec

Protože třeba žádná taková matrika ani nikdy neexistovala :wink:


Dobrý den, děkuju, ano - třeba opravdu žádná taková matrika nebyla, pak by ale byly záznamy v okolních farnostech ... zatím jsem nenašel ...
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Zora » pát pro 14, 2018 6:32

HynekMU píše:Zora: Dobrý den, tuším, že po půlroce, možná 3/4 roce, co jsme naposled komunikovali ... :) :) :)
Naprostej souhlas: věk u zemřelých není vůbec přesný, několikrát jsem si potvrdil ... Pokud nejsem schopnej najít přesný záznam narození, pak si píšu "ASI 1703" ...
ANO, většinou to píšou stejně, jak jste napsala, tedy Christophorus .... Ale tento farář to zapisoval jinak, asi více mešního vína ... viz záznam, na který se ptám ...
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =532&h=239

U
Hezký den
HM
¨

Musíte si přeložit onen zápis o sňatku z latiny přesně, ne jen vyďobávat jména a příbuznost.
Je přece rozdíl ( i v češtině), zda je zapsáno, že :
do stavu svatého manželství vstoupil Luurentius
oddal jsem Laurentia.
Správný tvar je Laurentius a nešlo o žádný omyl, nebo cokoliv jiného. Mezi námi - většinou přepisovali do matričních knih z tzv. papírků stejně kantoři a ti měli měli k mešnímu vínu hodně daleko.
A ani farář , ba ani kantor si latinské tvary nepletli.
Pozn. kdysi dávno jsme tu měli kolegu, který si vyráběl rodokmen rytím do dřeva. Inu, bohužel , právě tyto tvary, nesprávně převzaté z latiny, vyryl neopravitelně do dřeva také.
Naprosto stejně je to se jménem Christophorus.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pát pro 14, 2018 8:30

Zora: Dobrý den, děkuju za vyjasnění, s tou latinou bojuju a máte naprostou pravdu: Jen vyzobávám jména!!! :)
Jen mě zajímá, jestli tam je "honestum juvenem" nebo "vidium" ... stejně tak u nevěsty jestli je "Virgine" nebo "vidua" ... Už jsem jednou narazil ... :D :D :D
- u jedné mé pramáti jsem hledal otce a on tam byl uveden její zemřelý manžel ... :D
Pokud to psal farář nebo přepisovali kantoři, stejně ale udělali chybu, jméno otce ženicha dopsali dodatečně ... Tuto chybu jsem našel u více záznamů, ve více farnostech ... Proto ta moje nadsázka s mešním vínem ... :D :D :D
Pokud napsali, že ženich je syn po nebožtíkovi, tak často zapomněli na jméno onoho nebožtíka ... :?
Nicméně, díky chybějící/neexistující matrice farnosti Bukovec mezi léty 1696-1721, asi nejsem schopen zjistit onoho otce Vavřince Roučky.
Prohledal jsem matriku Bukovec 01 1672-1696 a žádný záznam o Kryštofovi Roučkovi jsem nenašel ...
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =470&h=211
Našel jsem z obce Nemněnice celkem 6 párů Roučků a z toho jsem vybral tři nej kandidáty Šimona, Matěje a Jana, kteří by mohli být otcem Vavřince, samozřejmě za předpokladu, že pocházeli z Nemněnic ...

HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod zburget » pát pro 14, 2018 8:45

Jak vidíte, velice důležité pro zdárný postup v hledání předků je zapotřebí vytěžit všechny dostupné informace z každého zápisu. Někdy se užitečné informace skrývají i mezi kmotry a svědky (a to bohužel i u zápisů jiných lidí a i v jiných obcích (když byl někdo někomu za kmotra, nemohl být po smrti, můžete najít svého člověka, že šel někomu "cizímu" - často příbuznému - za kmotra nebo za svědka a máte u něj poznámku, že je z jiné vesnice, než čekáte...).
A dostáváme se k tomu, že základem je vždy důsledně přečíst celý záznam. Vůž původní dotaz byl jen an křestní jméno otce ženicha. Proto všichni odpovídající předpokládali, že zbytek zápisu máte. Pokud potřebujete ze zápisu víc, řiďte se prosím bedem 2.c pravidel - vše, co sami přečtete... A my vám to doplníme a opravíme, jako všem ostatním. Rozsahem přečteného (pokusu o přečtení) definujete rozsah, který vám bude zodpovězen.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků