svatba 1830,svatba 1822,obec Těšany,jazyk nevím

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

svatba 1830,svatba 1822,obec Těšany,jazyk nevím

Příspěvekod EvaSmrcek » pon pro 10, 2018 10:17

posím o pomoc s přečtením, jeslti jsem se teda úplně nesekla
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=193 Josef Eripek? vpravo dole
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=185 Wenzel Eripek? vlevo dole manželka Marianna? její otec Jan
více nepřečtu
Naposledy upravil EvaSmrcek dne pon pro 10, 2018 10:36, celkově upraveno 2
EvaSmrcek
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 17, 2016 7:33
Oblast pátrání: Brno-Zábrdovice,Židenice,Juliánov, Blansko, Sebranice,Rozseč,Lačnov,Štěchov,Brťov, Litenčice,Borkovany, Slavkov, Křenovice,Prace, Chrlice

Re: Josef Eripek svatba 1830,Wenzel Eripek svatba 1822

Příspěvekod Zora » pon pro 10, 2018 10:23

EvaSmrcek píše:posím o pomoc s přečtením, jeslti jsem se teda úplně nesekla
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=193 Josef Eripek? vpravo dole
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=185 Wenzel Eripek? vlevo dole


Jména jste našla správně, teď už jen doplnit, co jste sama přečetla , pak Vám jistě kolegové opraví, doplní . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Josef Eripek svatba 1830,Wenzel Eripek svatba 1822

Příspěvekod Zora » pon pro 10, 2018 10:29

Opravte si předmět, pouze svatba, rok, chybí obec a jazyk.
Vše další, pro Vás důležité, vložte do těla zprávy.
Viz pravidla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba 1830,svatba 1822,obec Těšany,jazyk nevím

Příspěvekod Zora » pon pro 10, 2018 11:00

Myslím, že si z nás trochu děláte legraci, nejste tu první den. Jazyk neznáte, doplnit nic nemůžete - viz Vaše SZ, ale jak jste tedy přečetla předcházející zápisy, proč hledáte právě tyto zápisy, když nic nepřečtete, proč nesrovnáváte zápisy, které Vám dříve přečetl Kašpar, tomu nerozumím.

Chce to více se snažit a nemyslet si, že všechno za Vás udělají druzí.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba 1830,svatba 1822,obec Těšany,jazyk nevím

Příspěvekod EvaSmrcek » pon pro 10, 2018 11:15

první den sice ne, ale pokud se pozorně podíváte, od roku 2016 jsem napsala jediný dotaz na narození v Borkovanech, takže podle vás doba registrace na fóru určuje jak moc má být člověk pokročilý? to si nemyslím, předcházející jsem přečetla protože ten poslední mi pomohl kamarád, ty předchozí jsem si přčetla sama protože nebyly tak těžké, považuju za úspěch že jsem ten záznam vůbec dokázala sama najít, natož přečíst a ano měla sem z toho dokonce i radost, že už aspoň dokážu najít takto starý zápis a nespletu se, jeslti chcete srážet někoho kdo s tím teprve začíná tak prosím, proč je hledám je asi jasné, když jsou to moji předkovíé na to snad odpovídat nemusím, nečekám že mi to někdo naservíruje na zlatém podnose a legraci si z vás určitě nedělám a omlouvat se za to nevím co je kurent a neumím ho...žádný moudrý z nebe nespadl
EvaSmrcek
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 17, 2016 7:33
Oblast pátrání: Brno-Zábrdovice,Židenice,Juliánov, Blansko, Sebranice,Rozseč,Lačnov,Štěchov,Brťov, Litenčice,Borkovany, Slavkov, Křenovice,Prace, Chrlice

Re: svatba 1830,svatba 1822,obec Těšany,jazyk nevím

Příspěvekod zburget » pon pro 10, 2018 11:18

Neznám celou situaci (SZ), ale vidím, že se jedná o novou uživatelku (3 příspěvky). Takže k tomu hodím své obvyklé vysvětlení:

Možná se vám to nedaří přečíst, protože je to psáno kurentem - zjednodušeně řečeno - psací podoba švabachu. Na internetu je spousta tabulek pro převod kurentu na pro nás čitelné písmo. Najděte si některou z nich (poměrně dobrá je zde: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 a zkuste louskat s její pomocí. Klidně jen fragmenty slov - třeba jedno, dvě písmena ze slova.
Zkuste přečíst pro začátek třeba jen část některého zápisu. My vám to tady doplníme a opravíme, abyste měla další srovnávací materiál pro další část zápisu, resp. pro další zápisy.

Společnými silami to dáme dohromady a jako bonus pro vás v tom bude to, že se to naučíte číst. Jednak budete mít jistotu, že vám tady nepíšeme nesmysly, které tam nejsou, druhák budete postupovat se sestavováním rodokmenu daleko rychlej, než kdybychom vám tady měli číst úplně všechno - což navíc nikdo z nás (zadarmo) dělat nebude.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: svatba 1830,svatba 1822,obec Těšany,jazyk nevím

Příspěvekod zburget » pon pro 10, 2018 11:22

EvaSmrcek píše:... nevím co je kurent a neumím ho...žádný moudrý z nebe nespadl

...a my vám rádi pomůžeme s tím, abyste se ho naučila. Nikdo z nás ho neuměl, všichni jsme si museli projít louskáním jednotlivých písmenek.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: svatba 1830,svatba 1822,obec Těšany,jazyk nevím

Příspěvekod Zora » pon pro 10, 2018 12:00

EvaSmrcek píše:první den sice ne, ale pokud se pozorně podíváte, od roku 2016 jsem napsala jediný dotaz na narození v Borkovanech, takže podle vás doba registrace na fóru určuje jak moc má být člověk pokročilý? to si nemyslím, předcházející jsem přečetla protože ten poslední mi pomohl kamarád, ty předchozí jsem si přčetla sama protože nebyly tak těžké, považuju za úspěch že jsem ten záznam vůbec dokázala sama najít, natož přečíst a ano měla sem z toho dokonce i radost, že už aspoň dokážu najít takto starý zápis a nespletu se, jeslti chcete srážet někoho kdo s tím teprve začíná tak prosím, proč je hledám je asi jasné, když jsou to moji předkovíé na to snad odpovídat nemusím, nečekám že mi to někdo naservíruje na zlatém podnose a legraci si z vás určitě nedělám a omlouvat se za to nevím co je kurent a neumím ho...žádný moudrý z nebe nespadl


Je vidět, že se spoléháte jen na pomoc druhých a za dva roky jste se sama o nic nesnažila.

Zcela upřímně - máte přečtený zápis N z roku 2016 od Kašpara, máte tam údaje o otci a matce.
Domníváte se, že jste našla svatbu těchto rodičů, zkusila jste tedy hledat, porovnat, zda se (alespoň některé) údaje shodují?
Jména jsou čitelná, slova, která se často opakují - dcera, syn, otec, matka, rozená... to byste už měla poznat.
proč jste se třeba neobtěžovala dopsat příjmení matky za svobodna, jméno jejího otce... vždyť to znáte...
Porovnávala jste zpětně to, co Vám přečetl Kašpar s textem v matrice?

Chce to víc snahy, možná Vám někdo tento zápis opravdu naservíruje na stříbrném podnose... a co budete dělat dál? Zase jen spoléhat na druhé?

Pro začátek by pomohlo přečíst si pravidla, abyste neměla pocit, že zrovna Vám někdo křivdí, podívat se na to, které jazyky se asi tak mohou vyskytovat, pokusit se podle opakujících slov naučit se je rozeznávat.
Jsou tu kolegové a kolegyně, kteří neuměli stejně jako Vy kurent, ale snažili se a dnes (během opravdu krátké doby) jsou z nich výborní "čteci a čtečky" Viz třeba Kikinečka .

Držím palce, ať se posunete co nejrychleji, a stejně tak přeju, ať se Vám daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků