Armádní záznamy R-U 1885 němcína

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Armádní záznamy R-U 1885 němcína

Příspěvekod olda132223h » ned pro 02, 2018 13:45

olda132223h
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte led 02, 2018 9:18

Re: Armádní záznamy R-U 1885 němcína

Příspěvekod zburget » ned pro 02, 2018 13:58

Co se překladu týče, tak to někdo určitě zvládne (já tedy německy neumím taky), ale nejdřív je to potřeba přečíst.
Obávám se, že bez dodžení bodu 2c) pravidel vám moc lidí pomoct nebude ochotno - tedy minimálně ti, kteří to opravdu umí.

Jestli máte se čtením textu problém, napište v čem ten problém je a rádi vám pomůžeme se s tím porvat. To, že neznáte jazyk vám (ani mně) nebrání v tom, abych přečetl a přepsal písmenka tak, jak je vidím.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Armádní záznamy R-U 1885 němcína

Příspěvekod olda132223h » ned pro 02, 2018 14:21

Problém je v tom, že kromě číslic a tištěného textu nepřečtu prakticky nic. A jde mi jen o to psané rukou.
olda132223h
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte led 02, 2018 9:18

Re: Armádní záznamy R-U 1885 němcína

Příspěvekod zburget » ned pro 02, 2018 14:54

Nebojte, to půjde :-) Koukal jsem na ty skeny a není to taková hrůza - sice taky netuším, co je tam napsáno (smysl toho zápisu), ale přečíst to jde.
Vyberte si některý z těch skenů (zatím jeden) a zkusíme luštit společnými silami. Drtivá většina rukopisu je psaná kurentem (zjednodušeně řečeno psací podoba švabachu). Vemte si některou tabulku s kurentem (třeba tuhle: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177) a zkuste alespoň některá písmena s její pomocí - byť by výsledkem byla jen torza slov. My vám to pak opravíme a doplníme a budete mít další srovnávací materiál pro luštění dalších kousků. Pokud s tím nehnete ani s tou tabulkou, tak písněte aspoň který sken jste pro začátek vybral a zkusíme vás alespoň "nakopnout", co tam vůbec můžete čekat.
I když třeba na tom prvním skenu je část zápisu rukopisem a část je narazítkovaná - takže už třeba od toho se dá odpíchnout.

Nejde nám o to, abychom vás od čtení odradili, ale abychom vás to naučili, díky čemuž pak budete v materiálech pátrat daleko rychlej, než kdybychom vám tady měli luštit úplně všechno. Jen musíme někde začít. Když je problém popsán "nevím nic" / "neumím nic", těžko se vymýšlí, ze které strany začít. Když ale bude popis - nemůžu vyluštit to a to slovo, přijde mi, že jsou tam písmena mit??m??h? - tak už se máme aspoň od čeho odpíchnout.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Armádní záznamy R-U 1885 němcína

Příspěvekod filmovymaniak » ned pro 02, 2018 16:29

Dobrý den,
výška asi 171,5 cm
vlasy, oči obočí hnědé
nejprve sloužil u IR 28

několikrát byl na cvičení se zbraní

další jednotky LIR 10
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Armádní záznamy R-U 1885 němcína

Příspěvekod olda132223h » ned pro 02, 2018 20:01

ad filmovymanik - díky, zkusím zjistit další info.

ad zburget - od čtení mě určitě neodradíte, přečtu toho docela dost (jen holt ta němčina) a pár let se genealogií rodu zabývám. Postup který mi navrhujete se hodí dobře pro zápisy v matrikách, tam celkem všichni víme co farář zapisuje. Takže žádné neumím/nepřečtu ale pragmatická úvaha, že někdo dokáže udělat nějaké shrnutí o co vlastně jde. Buďte si jist,
že jsem to zkoušel přečíst s tabulkou i německým slovníkem ale totální ztráta času a smysluplný výsledek 0. Proto je to zde. Zdravím.
olda132223h
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte led 02, 2018 9:18


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků