narození 1806 Poříčí

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

narození 1806 Poříčí

Příspěvekod VěraDol » pon lis 19, 2018 13:41

https://digi.ceskearchivy.cz/8871/175/1916/1661/34/0
8 zápis ze shora
23.10.1806 Rosina otec Jakub Peterka zedník
matka Kateřina Dundová? dcera matky Anny ???? Hořice ???

trochu lepší zápis je na předchozí stránce 18.7.1804 Kateřina

Prosím o kontrolu překladu a jeho opravu
děkuji všem
VěraDol
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát kvě 25, 2018 8:05
Oblast pátrání: Želiv, Uhřínov,Řehořov,Meziříčko,Malý Beranov, Velký Beranov, Luka nad Jihlavou,Škrdlovice,Jamné,Puklice,Jeclov,Rybné, Stáj, Bradlo, Jihlava

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Radix » pon lis 19, 2018 13:57

23.10.1806 Rosina otec Jakub Peterka zedník
matka Kateřina Dundová? dcera matky Anny rozený Boudový?
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod zburget » pon lis 19, 2018 20:00

... Dundová?
1. písmeno bych řekl, že je spíš H
... Boudový?
viděl bych spíš Laudový nebo tak nějak
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Rebeca » pon lis 19, 2018 23:44

...jen podotek 23. 10bris bude spíš 23.12. (decembris)
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 1:01

matka Kateřina Dundová? dcera matky Anny rozený Boudový?

Neměla by ta příjmení být stejná? Nemanželské dítě dostávalo rodné příjmení matky... ale mohla někde nastat chyba v "přidělení". Zdá se mně, že obě příjmení jsou dost podobná. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Rebeca » úte lis 20, 2018 9:35

Zoro, měla jsem úplně stejnou myšlenku, ale koukala jsem na okolní zápisy a zdá se mi, že matky byly uvedeny příjmením po otci (bez jeho křestního jména) a za tím byla doplněna jejich matka s příjmením za svobodna......ale pravda je, :twisted: koukala jsem na to jen zběžně a mohu se mýlit.....
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 9:56

Rebeca píše:Zoro, měla jsem úplně stejnou myšlenku, ale koukala jsem na okolní zápisy a zdá se mi, že matky byly uvedeny příjmením po otci (bez jeho křestního jména) a za tím byla doplněna jejich matka s příjmením za svobodna......ale pravda je, :twisted: koukala jsem na to jen zběžně a mohu se mýlit.....


Mně se tedy zdá, že formulace :
matka Kateřina Dundová? dcera matky Anny rozený Boudový?

jednoznačně svědčí o tom, že Kateřina se narodila (pouze) zde zapsané matce Anně, čili řekla bych, že by tam měla být rodná příjmení stejná.
Ovšem záludnosti zapisujících jsou někdy opravdu důmyslné...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod zburget » úte lis 20, 2018 11:53

Já se na to koukal ještě jednou, zkoušel jsem co nejdůkladněj, a je pravda, že ta jména můžou být stejná. Potíž je v tom, že začátek je nahrabaný tak, že při nejlepší vůli neodhadnu, co by tam jako mělo být :-(

V prvním případě je první písmeno D, H, L nebo B (záleží, bylo písmeno psáno shora nebo odspodu a jestli shora, tak jestli je ta horní smyčka psano levo- nebo pravotočivě)
ve druhém případě je na začátku L nebo B

v obou případech jméno končí na -dový a někde před tím je u. Bohužel se nemůžu dopočítat těch napsaných "nožiček" tak, abych je nějak rozdělil na písmenka

Když vezmu první písmenko z prvního jména:
D - má podobný tvar, jako ostatní D, ale u všech ostatních D je v horní smyčce největší důraz na levé straně, kdežto tady mi přijde, že je na pravé straně.
H - asi vyloučím, protože je psáno dost výrazně jinak - viz příjmení Hlawacžek v poslední záznamu na stránce
L - se vyskytuje na následujících stranách ve jméně Lydmilla - horní smyčka je psaná levotočivě, následuje rovná čára dolů (což v tomhle případě není) a spodní smyčka (pokud je) je pravotočivá - to by tady sedělo
B - (našel jsem pár Barbor) horní smyčka opět levotočivá a opět rovná čára dolů a pak opět zahnuté levotočivě - a to v tom prvním příjmení není.

Ve druhém příjmení v prvním písmenu je těžko říct, jestli je dole ta smyčka od L a nebo jen zvýraznění bříška od B
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod andreacoc » stř lis 21, 2018 12:22

Anna mohla mít Kateřinu až jako vdova, pak by mi ten zápis dával smysl. Ale nevím, jak se kde řešilo jméno dítěte jen předpokládám, že mělo jméno stejné jaké v té době měla matka. Večer jsem se snažila podobný zápis najít, ale bohužel, nešlo o mé předky neuložila jsem si to, jen mě to zaujalo, tam šlo o dítě právě vdovy otec nebyl uveden.
andreacoc
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř úno 28, 2018 22:52
Oblast pátrání: Janovice u FM, Moravská Ostrava- Nová Ves,Tichov, Valašské Klobouky, Kladno, Praha, Těchnice, Bzová, Tišnov

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Zora » stř lis 21, 2018 13:52

andreacoc píše:Anna mohla mít Kateřinu až jako vdova, pak by mi ten zápis dával smysl. Ale nevím, jak se kde řešilo jméno dítěte jen předpokládám, že mělo jméno stejné jaké v té době měla matka. Večer jsem se snažila podobný zápis najít, ale bohužel, nešlo o mé předky neuložila jsem si to, jen mě to zaujalo, tam šlo o dítě právě vdovy otec nebyl uveden.


´Uplně Vám nerozumím.
píšete jméno a asi myslíte příjmení, že.
Nemanželské dítě by mělo mít vždy příjmení shodné s rodným příjmením matky.
Je zcela jedno, zda nem. dítě porodila svobodná žena nebo vdova.
Samozřejmě mohlo dojít k chybě a toto ustanovení nebylo dodrženo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod andreacoc » stř lis 21, 2018 14:18

Ano myslela jsem příjmení a mohly dceru zapsat jako matčino příjmení v té době. Třeba zrovna u mých předků, psali v matrice narození u některých potomků matku jako rozená Ouhrabka,ale ona byla rozená Wilt, Ouhrabka byl první manžel, u některých to bylo správně Wilt ovšem zde otec byl druhý manžel. Tak předpokládám, že si s těmi příjmeními matky moc starostí nedělali...nebo prostě chyba, nevím
andreacoc
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř úno 28, 2018 22:52
Oblast pátrání: Janovice u FM, Moravská Ostrava- Nová Ves,Tichov, Valašské Klobouky, Kladno, Praha, Těchnice, Bzová, Tišnov

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Zora » stř lis 21, 2018 14:44

andreacoc píše:Ano myslela jsem příjmení a mohly dceru zapsat jako matčino příjmení v té době. Třeba zrovna u mých předků, psali v matrice narození u některých potomků matku jako rozená Ouhrabka,ale ona byla rozená Wilt, Ouhrabka byl první manžel, u některých to bylo správně Wilt ovšem zde otec byl druhý manžel. Tak předpokládám, že si s těmi příjmeními matky moc starostí nedělali...nebo prostě chyba, nevím


Nějak jste toho zamíchala více dohromady.
Tahle dívka neměla otce, čili musela mít příjmení po matce. V matrice může být uvedeno příjmení matky po té, co se v době mezi narozením a svatbou dcery provdala. Tady je jednoznačně napsáno:
.... matky , rozené...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod andreacoc » stř lis 21, 2018 15:43

Nějak jste toho zamíchala více dohromady.
Tahle dívka neměla otce, čili musela mít příjmení po matce. V matrice může být uvedeno příjmení matky po té, co se v době mezi narozením a svatbou dcery provdala. Tady je jednoznačně napsáno:
.... matky , rozené...
Z[/quote]
Ano neměla otce, jen si vykládám možnost případně špatného zápisu, protože jsem se setkala a ověřila už různé chyby v matrice, tu zatím největší bych zde ke konzultaci taky chtěla dát, jen co ještě ověřím informace na Slovensku.

Zoro děkuji za Vaše pohledy k tomuto tématu, je to pro mě hodně přínosné, snažím se psát stručně a ne vždy je to pochopitelné, za to se omlouvám.
andreacoc
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř úno 28, 2018 22:52
Oblast pátrání: Janovice u FM, Moravská Ostrava- Nová Ves,Tichov, Valašské Klobouky, Kladno, Praha, Těchnice, Bzová, Tišnov

Re: narození 1806 Poříčí

Příspěvekod Zora » stř lis 21, 2018 15:55

andreacoc píše:Nějak jste toho zamíchala více dohromady.
Tahle dívka neměla otce, čili musela mít příjmení po matce. V matrice může být uvedeno příjmení matky po té, co se v době mezi narozením a svatbou dcery provdala. Tady je jednoznačně napsáno:
.... matky , rozené...
Z

Ano neměla otce, jen si vykládám možnost případně špatného zápisu, protože jsem se setkala a ověřila už různé chyby v matrice, tu zatím největší bych zde ke konzultaci taky chtěla dát, jen co ještě ověřím informace na Slovensku.

Zoro děkuji za Vaše pohledy k tomuto tématu, je to pro mě hodně přínosné, snažím se psát stručně a ne vždy je to pochopitelné, za to se omlouvám.[/quote]

Mně se spíš jedná o to, abychom nemátly další kolegy. Je třeba psát možná stručně, ale rozhodně výstižně.

S nesprávně zapsanými "babičkami" u narození dětí, se už setkali mnozí z nás, záměna dvou manželek "dědečka", případně problémy s příjmením v rodu oné "babičky". To je to, o čem píšete.
Tyto možnosti záměn (či nesprávných) příjmení a následných problémů při hledání dalších generací jsou popsané v Radách do začátku.

Držím palce s rozlousknutím Vašeho problému na Slovensku. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků