Nar. 1697 Únětice česky (příjmení Cetmarýnová či podobně)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Nar. 1697 Únětice česky (příjmení Cetmarýnová či podobně)

Příspěvekod JosefJ. » sob lis 10, 2018 9:31

Dobrý den.
Prosím ochotné o laskavou opravu a přečtení zbytku záznamu:

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13285/55 str. 51, 22 Dec 1697
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13285/55 píše:Z Przilep; 22 10br pokrztěna gest Lydmilla otcze Martina Ssraubka sauseda
z Przilep a matky Judyty. Levans Lydmilla Sreterova manželka
P. Eliasse Sretera z kral. menssiho Města Prazskeho Měsstenina z Racžan
a Hlawniho kostela kral. Prazskyho u s Wita kapelníka starssyho. Testes
P. Pawel ?Gufniczka? obywatel kral. Staryho Města Prazsskyho a Rzemeslnik
rzemesla mydlarzskyho a pani Zuzana Getmarynowa kral. Menssy
ho mesta prazskyho měssteninka


(Martin Šroubek - kolem 1655 - prosinec 1730, mlynář; Judita kolem 1656 - 19.11.1734)
10.11. 19:05 Děkuji za zatím přečtené, promítám do textu to, co jsem pochopil.
Naposledy upravil JosefJ. dne sob pro 22, 2018 11:13, celkově upraveno 10
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Narození 1697 Únětice česky

Příspěvekod filmovymaniak » sob lis 10, 2018 11:00

Dobrý den,
kmotra Ludmila asi Ssreberowa a Eliasse asi Sreberaka
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Narození 1697 Únětice česky

Příspěvekod rebeka » sob lis 10, 2018 15:33

JosefJ. píše: u s Wita ?karolnika? [na logického kanovníka nebo kostelníka mi nevycházejí prostřední písmena] starssyho.


kapelníka

https://cs.wikisource.org/wiki/Kapeln%C ... ta_v_Praze
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Narození 1697 Únětice česky

Příspěvekod zburget » sob lis 10, 2018 19:18

Já bych viděl u kmotry Lydmilla (spíš) Ssreterowa (viz t ve slově Otcze a viz b v prvním záznamu 1698 3. řádek na konci jméno Bubenicze) manželka
P. Eliasse Ssretera z Kral. ... Měsstěnina z Racžan (Hradčan) a Hlawniho Kostela (st jsou slepené k sobě) ... u S[vateh]o (zkratka) Wita Kapelnika (tam vidim celkem zřetelně) ... a pani Zuzana Getmarynowa (tam spíš vidím)

jinak jsou tam všechny ě psané opravdu jako e s háčkem a ne ie
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1697 Únětice česky

Příspěvekod JosefJ. » ned lis 11, 2018 9:30

rebeka píše:https://cs.wikisource.org/wiki/Kapeln%C3%ADci_p%C5%99i_chr%C3%A1m%C4%9B_sv._V%C3%ADta_v_Praze

Děkuji.
V podobnou dobu tam mezi kapelníky podobné jméno nevidím.Mám pocit, že článek správost mého čtení záznamu spíše zpochybňuje.

17.11. opravuji: V knize A. Podlaha: Posvátná místa království českého, řada první: Arcidiecése Pražská, díl V. Vikariát Libocký se na straně 138 píše:
A. Podlaha, Posvátná místa píše:V archivu metropolitní kapitoly Pražské chová se stará zádušní
kniha kostela Šáreckého, na jejímž prvém listu se čte:
»Tuto knihu k záduší chrámu Páně sv. Matěje apoštola v Šárkách
od Boleslava Pobožného, knížete českého, vystavěné a od
sv. Vojtěcha, biskupa, mučedníka a patrona českého, posvěceného
(kteréhožto posvěcení památka dle starožitného obyčeje
v neděli po svátku Narození Panny Marie se připomíná) daroval
jest pan Eliáš Šretter, hlavního kostela sv. Víta starší kapelník ***),
vrchního města Pražského Hradčan měšťan a starší obecní, leta
Páně 1700, dne 30. června na den a památku sv. Pavla apoštola Páně.<<

***)t. j. kostelník.


Eliáš Šretter je tedy ověřen z tištěného nezávislého zdroje.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Narození 1697 Únětice česky (17.11. zbývá 1 příjmení)

Příspěvekod ATUM » sob lis 17, 2018 18:12

U příjmení Gufniczka a Gotmarynowa vidím spíše buď spřežku Čzufničzka /Čufnička/ a Czotmarynowa /Cotmarynowa/ nebo ozdobné Ž /Žufnička/ a Z /Zotmarynowa/ .
ATUM
 
Příspěvky: 681
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: Narození 1697 Únětice česky (17.11. zbývá 1 příjmení)

Příspěvekod JosefJ. » ned lis 18, 2018 10:48

Děkuji. Nedaleko v téže matrice jsem narazil na žebráka, kde toto slovo mělo počáteční písmeno, které se mi zdá úplně stejné, takže se mi to zdá jako dobrý tip. Jméno Žufníčková se v Praze v tu dobu vyskytovalo (http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=619DE51DC6454584A23FBFD2D6D4621A&scan=97#scan97), místo Zetmarů nacházím jen Jetmary/Getmary.
Aktuální přepis by tedy vypadal:
Z Przilep; 22 10br pokrztěna gest Lydmilla otcze Martina Ssraubka sauseda
z Przilep a matky Judyty. Levans Lydmilla Sreterova manželka
P. Eliasse Sretera z kral. menssiho Města Prazskeho Měsstenina z Racžan
a Hlawniho kostela kral. Prazskyho u s Wita kapelníka starssyho. Testes
P. Pawel Žufniczka obywatel kral. Staryho Města Prazsskyho a Rzemeslnik
rzemesla mydlarzskyho a pani Zuzana Getmarynowa kral. Menssy
ho mesta prazskyho měssteninka
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Narození 1697 Únětice česky (17.11. zbývá 1 příjmení)

Příspěvekod janpechacek » pát pro 21, 2018 21:10

ATUM píše:U příjmení Gufniczka a Gotmarynowa vidím spíše buď spřežku Čzufničzka /Čufnička/ a Czotmarynowa /Cotmarynowa/ nebo ozdobné Ž /Žufnička/ a Z /Zotmarynowa/ .


Já bych to viděl stejně, akorát bych první případ četl jako Žufnicžka (srovnej s Žoffige na 1. řádku Lstr., Ženisska 6. zápis Lstr., konečně i ta Zuzana u druhého případu). Druhý případ bych četl jako Czetmarynowa, kde jde o spřežku (typické prolomení oblouku u C) ovšem bez rozlišovacího znaménka, takže bych přepisoval jako Cetmari/í/y/ýnová. Takové příjmení dnes neexistuje, ovšem stejně tak tehdy neexistoval ustálený pravopis obvzlášť u vlastních jmen, takže lze hádat na nějaká podobná jména. Kdo pročítal matriku a další ze stejné doby a oblasti bude vědět víc.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Narození 1697 Únětice česky (zbývá 1 příjmení)

Příspěvekod JosefJ. » sob pro 22, 2018 11:11

Děkuji.
Žufničků jsem několik našel, ale příjmení podobné jako Cetmarin jsem v vcelku čitelných rejstřících matrik malostranských farností té doby nenašel. Uvažoval jsem i o dvojím přechýlení: V německy psané matrice z Cetmar/Zetmar na Zetmarin a k tomu v Úněticích ještě -ová, ale ani takový základ jsem nenašel. Zdá se ale, že jste se coby zkušení čtenáři starých matrik zhruba shodli na čtení jména a další asi už bude patřit jinam, než do čtení starých materiálů. Sice neznačím jako vyřešené, ale pokud nikdo nepřispěje s dalším nápadem, smířím se s přesunem tohoto problému po pár dnech do archivu příspěvků mezi vyřešené.
Takže všem Vám ještě jednou děkuji.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků