Matrika O, Jarošov, 1803, dispens

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem, pokud dodržíte následující pravidla (podrobná vysvětlení níže v oznámení, svým dotazem s nimi vyjadřujete souhlas a jejich opakované nerespektování může vést k zamezení přístupu na fórum). Dále mějte vždy na paměti, že nezištnou a často vyčerpávající pomoc vám ve svém volném čase rádi poskytují většinou amatérští genealogové, kteří tak na oplátku vyžadují také vaši amatérskou snahu, která jim urychlí a usnadní práci a dodá vlastní důvod, proč vám pomoci.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo image hosting (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu)
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Děkujeme

Matrika O, Jarošov, 1803, dispens

Příspěvekod Renee » pát lis 02, 2018 11:59

Dobrý den, nejsem latiník a slovníky téměr žádná slova nenašly ... prosím o pomoc s textem tohoto dispensu, píši zde to málo (skoro nic), co jsem přeluštila. díky moc.

Die 7 December: a.č. Joannes Oliva et Anna Blasch.. in dispensatione et Politica et Ecclesiastica super impedimento 2 gradua affinitatis etiam superternis Promulgattionibus omenta Reiopulati fuere per me Profentibus testibus
Daniele Zrzan Maximilianum Truttnowsky loialem
Joannes Lenoch
ambe Pradiani et ex pago Mladotchow

7. prosince: … Jan Oliva a Anna Blašková… …uděluje … ..církevní …. překážka 2 stupně…………………………………….
Daniele Zrzan, Joannes Lenoch, oba … z Mladočova
Maximilian Trutnovsky……
Přílohy
1341_00137 dispens.jpg
Renee
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv říj 26, 2017 9:37
Oblast pátrání: Východní Čechy

Re: Matrika O, Jarošov, 1803, dispens

Příspěvekod Boza » pát lis 02, 2018 12:19

Dobrý den, jen trochu učesáno - některými slovy si nejsem jist:

Die 7 December: a.c. Joannes Oliva et Anna Blaschtin dispensatione et(?) Politica et(?) Ecclesiastica(?) super impedimento 2di gradua affinitatis etiam super ternis Promulgationibus, obtenta, Recopulati fuere per me. Præsentibus testibus
Daniele Zrzan Maximilianum Truttnowsky localem
Joannes Lenoch
ambo Pradiani et ex pago Mladoschow

Patrně až po sňatku byla zjištěna překážka příbuzenství druhého stupně, proto byli po obdržení dispensu znovu oddáni (recopulati) o několik měsíců později (původně oddáni 2. srpna). Je to poměrně neobvyklé, ale stát se může leccos, myslím že zde na fóru již byly opakované sňatky řešeny (EDIT: např. zde: viewtopic.php?f=10&t=32880)
Boza
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Fanos, zburget a 2 návštevníků