Svatební smlouva, Litovel, čeština, 1646

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Svatební smlouva, Litovel, čeština, 1646

Příspěvekod dhtk » sob říj 13, 2018 11:58

Dobrý den,
ráda bych poprosila, zda by mi někdo mohl vysvětlit, o co šlo ve svatební smlouvě, slova sice jakžtakž přečtu, ale význam mi to nedává, pokusím se to tu přepsat, jak jsem slova četla já. Originál je: http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... b&scan=112

Léla Páně 1646 dne 1. února stala se smlouva svatební mezi výš psanými osobami takto. Jmenovaný Šimek jakožto ženich bere sobě výš jmenovanou Annu k stavu svatého manželství za věrnou a poctivou manželku, do všeho svého statečku, což jeho kolivěk buď mnoho nebo málo má a jemu po přátelích nebo jakýmkoli jiným způsobem připadnouti mohlo i což by spolu skrze požehnání božího v stavu svatém manželské pracně vydělat a nabýti mohli, z toho všeho mladý ženich do života svého vymiňuje se čtyřicet hřiven. Když se ??? gruntu budou platit, bude se tento také počítati po 5 hřivnách, k takto svými dělat a obrátit jak se mu bud líbit také se uvolil do kostela k sv. Marku dáti jedny ???.
Protitomu jmenovaná Anna jakož nevěsta pojme sobě mladého ženich za věrného a poctivého manžela uvažuje jemu do toho všeho což jí vedle díly spravedlivě náležeti bude buď málo nebo mnoho, i do toho všeho, co jí po přátelích připadnouti mohlo vedle dílů svých z toho všeho vymiňuje nevěsta na to dvě děti Jana a Barboře 100 hřzl, když se ??? gruntu budou platit. Tolik z celého statku co matce a dětem po neboštíkovi starém Walouchovi a po muži Jírovi Hyhkerlemu náležeti bude. Napřed Janovi za koně a vůz býti má 15 hřzl a na jeden stůl svatbu Barboře za šaty 10 hřiven a na jeden stůl výdavky ??? dvouleté? jalovice když ti sirotci budou takové výměnky potřebovat vypravit kdybypak jeden svobodný umřel mají takového výminky na druhého sirotka připadnout, aby tím ??? mohl vystaven býti přes toho co zůstane, buď mnoho nebo málo, když to rozdílu se stane vedle dětí má mladý ženich Šimek nade vším mocným hospodářem býti po smrti její.

Zvláště pasáže označeny kurzívou moc nechápu. Děkuji moc za objasnění či převedení do dnešní mluvy
dhtk
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned bře 02, 2014 7:50

Re: Svatební smlouva, Litovel, čeština, 1646

Příspěvekod zburget » sob říj 13, 2018 18:13

pár drobností jsem doplnil a pár opravil podle toho, jak myslím, že by to mělo být.

Léla Páně 1646 dne 1. února stala se smlouva svatební mezi výš psanými osobami takto. Jmenovaný Šimek jakožto ženich bere sobě výš jmenovanou Annu k stavu svatého manželství za věrnou a poctivou manželku, do všeho svého statečku, což jeho, kolvěk buď mnoho nebo málo má a jemu po přátelích nebo jakýmkoliv způsobem připadnouti mohlo i což by spolu skrze požehnání božího v stavu svatém manželské pracně vydělati a nabýti mohli, z toho všeho mladý ženich do života svého vymiňuje čtyřicet hřiven na Kudláčkovu zahradu ročně placený. Když se jinší gruntu budou platiti, bude se tento také počínati po 5 krejcarech?, A takto s nimi dělati a obrátiti jak se mu bude líbiti, také se uvolil do kostela k sv. Marku dáti jednu libru vosku.
Proti tomu jmenovaná Anna jakož nevěsta pojma sobě vrch mladého ženicha za věrného a poctivého manžela uvozuje jemu do toho všeho což ji kolvěk vedle dělí spravedlivě náležeti bude, buď málo nebo mnoho, i do toho všeho, což jí kolvěk po přátelích připadnouti mohlo vedle dílů svých z toho všeho vymiňuje nevěsta na ty dvě děti Jana a Barboře 100 hřiven na Moclovým gruntu v Benkově? na vrub po 8 hřivnách, když se jinší gruntu budou platiti. Tolikéž z celého statku co matce a dětem po neboštíkovi starém Walouchovi a po muži Jírovi Hyhkerlivi náležeti bude. Napřed Janovi za koně a vůz býti má 15 krejcarech? a na jeden stůl svatbu Barboře za šaty 10 hřiven a na jeden stůl výdavky tolikéž dvouleté jalovice. když ti sirotci budou takové výminky potřebovat vypravit, kdyby pak jeden z děch dvou svobodný umřel mají takové výminky na druhého sirotka připadnout, aby tím lípe mohl vystaven býti. Přes toho co zůstane, buď mnoho nebo málo, když to rozdělí se stane vedle dětí má mladý ženich Šimek nade vším mocným hospodářem býti před i po smrti její.

Nejsem si jistý těma jednotkama (krejcary vs. hřivny).
Každý ze snoubenců měl svoje závazky a v manželské smlouvě je dané, co kdo má za povinnosti - aby třeba žena nezatrhla manželovi platit jeho závazky :-) teď vážně - kdybymanžel zemřel, aby bylo jasné, že se něco někam musí platit i dál, a aby bylo jasné, že musí být zaopatřené děti z předchozího manželství ženy.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků