Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Příspěvekod Zdeno » pát zář 14, 2018 21:44

28.12.1810 - Carolus (asi Boremaus?)
- otec Herr Ferdinand Herbe Wirthschaftsamtkontrolor in Groß Skall (bohužel již zde není uveden jeho otec ani nikde v dalších matrikách, zbývá mi tedy jediná šance, jak otce Ferdinanda najít a to pomocí záznamu o svatbě z místa narození matky, ale vůbec nedokáži identifikovat místo, kde se narodila viz níže)
- matka Frau Aloisia gebornen edle? (asi šlechtična) von Werthmüller? (nic takového nikde neexistuje, příjmení?) und Mutter Katharina edle? (šlechtična) von Salis aus Graubünden (toto místo existuje ve Švýcarsku)

V podstatě netuším, zdali čtu ten Werthmuller správně a zda je to vůbec příjmení. Kde se dá ve Švýcarsku hledat záznam o svatbě je mi záhadou. Je to moje poslední šance jak najít otce pana Ferdinanda. Dříve bývali svatby v místě původu nevěsty, nicméně v tomto případě mám obavy, neboť se jedná o šlechtičnu. Každopádně svatba se nekonala na Malé Skále ani v okolí Turnova neb jsem v matrikách nic nenašel.

3299 sign. 4908 matrika N index N 1802-1860 ukn 3299
územní rozsah: Bohuslav + Želejov + Žlaby (XII/1803-VIII/1820), Bohuslav
(III/1821-II/1857), Bukovina + Nouzov (XII/1802-VII/1858), Doubravice
(XI/1802-XI/1858), Hrubá Skála (X/1802-1858), Hnanice (X/1802-X/1858), Nová
Ves (V/1803-XI/1857), Podhájí + Sedmihorky (X/1802-XI/1858), Radec
(1803-X/1860), Radvánovice (1803-XI/1858), Dlouhá Ves + Rokytnice
(X/1802-IX/1858), Želejov (II/1802-IX/1858)
28,5x45 cm, vazba: polokožená poškozená, 270 fol., ceština, nemcina, poznámka:
fol. 253 židovské zápisy 1831-1835, fol. 269 židovské zápisy 1821-1829, puvodní
signatura: I.
mikrofilm c. 3277,1772

http://195.113.185.42:8083/000-04908.zip (odkaz ke stažení - jedná se o stranu 111, odkaz bohužel pouze na celou knihu)
Přílohy
b.jpg
Zdeno
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát zář 14, 2018 17:17
Oblast pátrání: Liberecký, Středočeský, Královéhradecký kraj

Re: Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Příspěvekod Zora » sob zář 15, 2018 8:12

pokud byla von Werthmuller, tak místní označení, možná dřívější obec je zde:

https://mapy.cz/zakladni?x=7.6469034&y= ... %C3%BCller

Podobně jako uvádíte původ u matky. Ženich je uvedený jako kontrolor na panství Hrubá Skála, zkuste hledat historii majitelů, třeba najdete nějakou souvilost s rodem nevěsty...
Karel Boromejský
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Boromejsk%C3%BD

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Příspěvekod matju » ned zář 16, 2018 20:00

A co sourozenci, nevyskytují se ještě někde sourozenci Caroluse, u jejichž zápisu by některá z informací dala lépe přečíst/vyčíst?

A ještě mne pak napadá, jestli svatba se nemohla konat v okolí Turnova a není zápis někde v SOA Litoměřice, já mám rodokmen v Hrubé Horce (také Turnov) a projíždím jak matriky SOA Zámrsk, tak matriky SOA Litoměřice, protože je to na rozhraní spádových oblastí....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Příspěvekod Zdeno » ned zář 23, 2018 17:21

Děkuji za prozatimní pomoc, ale zatím je bezvýsledná. Sourozence jsem již dávno našel, ale ze záznamů nevyčtete nic víc, než co jsem vám na to obrázku už ukázal. Místo svatby je mi stále záhadou...
Zdeno
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát zář 14, 2018 17:17
Oblast pátrání: Liberecký, Středočeský, Královéhradecký kraj

Re: Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Příspěvekod zburget » ned zář 23, 2018 19:05

Podle zaměstnání otce - přeložil jsem si to jako kontrolor správy panství - se dá soudit, že se přesouval mezi jednotlivými panstvími jednoho majitele. A je tedy možné, že se na některé z cest oženil a dovezl si domů manželku. To by potom mohl být tost oříšek. Možnost by byla projít archiv farnosti, kde se rodily děti a podívat se, jestli tam nebude nějaké potvrzení sňatku nebo potvrzení narození matky. Ale jaká je šance, že to tam bude, netuším.
Pak ještě zjistit, komu panství patřilo a která všechna panství danému majiteli patřila. A hledat v nich. Ale jestli to byli takoví Schwarzenberkové nebo Lichtehsteinové nebo Habsburkové, tak to bude snadnější najít jehlu v kupce sena :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Příspěvekod Zora » ned zář 23, 2018 20:05

zburget píše:Podle zaměstnání otce - přeložil jsem si to jako kontrolor správy panství - se dá soudit, že se přesouval mezi jednotlivými panstvími jednoho majitele. A je tedy možné, že se na některé z cest oženil a dovezl si domů manželku. To by potom mohl být tost oříšek. Možnost by byla projít archiv farnosti, kde se rodily děti a podívat se, jestli tam nebude nějaké potvrzení sňatku nebo potvrzení narození matky. Ale jaká je šance, že to tam bude, netuším.
Pak ještě zjistit, komu panství patřilo a která všechna panství danému majiteli patřila. A hledat v nich. Ale jestli to byli takoví Schwarzenberkové nebo Lichtehsteinové nebo Habsburkové, tak to bude snadnější najít jehlu v kupce sena :-(


Kupodivu, velká panství mívala tzv schematismy, tedy přesný rozpis zaměstnanců na jednotlivých statcích .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1810 Hrubá Skála němčina (Turnov)

Příspěvekod Zora » ned zář 23, 2018 20:15

Hrad Skálu postavil kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna. Valdštejnové zde žili několik desítek let. V letech 1416 až 1460 jej vlastnili páni z Jenštejna, pak Zajícové z Házmburka. V roce 1469 byl hrad obsazen královským vojskem. Od roku 1515 až do roku 1524 po částech skupoval hrad a panství Zikmund ze Smiřic. Smiřičtí začali přestavovat hrad Skála na zámek Hrubá Skála. Od té doby ještě zámek mnohokrát změnil svou tvář. Od posledních členů vymírajícího rodu Smiřických zámek s okolním panstvím získal Albrecht z Valdštejna. V roce 1821 zámek koupili Lexové z Aehrenthalu
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%A ... z%C3%A1mek)

To moc nepomůže, potřebné období tam není jasně uvedeno. Z

Zkuste ještě pražské policejní příhlášky kupodivu se tam objevují obě Vaše příjmení.

Je možné, že na některé kartě budu domovská příslušnost, nebo původ, především u příjmení Herbe je tam velký výskyt. Já na to bohužel nevidím :-(
např.
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... folium=498

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků