Narození 1737 Hustopeče nad Bečvou latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Narození 1737 Hustopeče nad Bečvou latina

Příspěvekod Lasztovicza » pát zář 14, 2018 16:13

Dobré odpoledne! Pomohl by mi prosím někdo s přečtením a překladem jednoho záhadného křestního zápisu?
Já čtu: Mysterium: grod (?) Illustrisimus DDnus Rudolphus Podstatsky L(liber) B (baro) de Prusinowitz Hereditarius Dnus m Leschna et. observare dignatusest (?), ex proprio conceptu ... explanati (?). Super hoc mirabile oculis nostris hincera penna Subscripsit (?). Cerne: Joannes genitor, genituss parens ... levans, Sacro Sic gross fonte rigans (?) Illadies, Sponsos, gre(?) charo foedere inxit. Hac qvos postannum proganise dedit. Prima Joanneum Subscridis gratia nomen Podstatsky, et Žerotin scribet maxe simml. S překladem si ale moc rady nevím. K čemu na tom křtu došlo? Budu Vám za pomoc vděčný :) :) Jedná se o ten text vlevo pod jmény kmotrů.
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=259

Předem mockrát děkuji!
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Narození 1737 Hustopeče nad Bečvou latina

Příspěvekod zburget » pát zář 14, 2018 20:13

Četl bych jako:
Mysterium: quod Illustrisimus DD(omi)nus Rudolphus Podstatsky L(iber) B(aro) de Prusinowitz Hereditarius D(omi)nus in Leschna et observare dignatus est, ex proprio conceptu sequentibus explanati. Super hoc mirabile in oculis nostris sincera penna Subscripsit. Cern(it)e: Joannes est genitor, genitusque, parens Atque levans, Sacro Sic quoque fonte rigans (?) Illa dies, Sponsos, quæ charo foedere iunxit. Hac quoque post annum progenise dedit. Prima Joanneum Subscripsit gratia nomen Podstatsky, et Žerotin scribet ina xe simul.

Ale určitě to není úplně dobře a přeložit to bude muset někdo jiný. Čím si ale jsem skoro jistý je, že to není zápis o křtu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 41 návštevníků