Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina, Vyřešeno.

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina, Vyřešeno.

Příspěvekod kevin » úte srp 21, 2018 19:27

Mám problém, nemyslím, že s přečtením, ale zásadní s obsahem zápisů, prosím přečtěte a poraďte.

Čtu: Narození, 4.4.1774, Růžena, otec Jan Oppolzer,sedlák Winau (Štiptoň) č. 22 a Marie jeho manželka, poddaní Bukvoje.

Odkaz: https://digi.ceskearchivy.cz/cs/5989/21


Čtu úmrtí:21.9.1772, Růžena Oppolzerová, 8 let, Jana sedláka a matky Marie, Winau (Štiptoň) č. 22

Odkaz: https://digi.ceskearchivy.cz/cs/598994
Děkuji za názor a radu jak se zachovat.
Naposledy upravil kevin dne pát srp 24, 2018 8:23, celkově upraveno 1
kevin
 
Příspěvky: 137
Registrován: ned říj 06, 2013 14:12

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod rebeka » úte srp 21, 2018 19:45

22.9.1772 umírá náhle z důvodu nedbalosti rodičů jejich 8 roků stará dcerka Rosina a v r.1774 dali dceři opět jméno Rosina - tak to chápu.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod kevin » stř srp 22, 2018 12:24

Ano, to je nejrelevantnější vysvětlení, ale prvně bych nevyčítal nedbalost rodičů, tenkrát to nebyla jednoduchá doba. Poté zatím nemám narození té Růže co zemřela v roce
1772 a žádnou další stopu po Růže co se narodila v roce 1774. Nechám to zatím tak jak to je a budu čekat jestli se toto děvče někde na panství Bukvojů objeví . Rod Oppolzerů
je obsáhlý a rozšířený po celém tomto panství v jižních a jihozápadních Čechách. Jednu stopu mám až v Ústí nad Labem, ale to je novodobá zkutečnost. Příbuzní členové této
rodiny jsou prokazatelně i ve Vídni a okolí.
Děkuji za reakci a přeji krásné časy.
kevin
 
Příspěvky: 137
Registrován: ned říj 06, 2013 14:12

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod Zora » stř srp 22, 2018 14:45

kevin píše:Mám problém, nemyslím, že s přečtením, ale zásadní s obsahem zápisů, prosím přečtěte a poraďte.

Čtu: Narození, 4.4.1774, Růžena, otec Jan Oppolzer,sedlák Winau (Štiptoň) č. 22 a Marie jeho manželka, poddaní Bukvoje.

Odkaz: https://digi.ceskearchivy.cz/cs/5989/21


Čtu úmrtí:21.9.1772, Růžena Oppolzerová, 8 let, Jana sedláka a matky Marie, Winau (Štiptoň) č. 22

Odkaz: https://digi.ceskearchivy.cz/cs/598994
Děkuji za názor a radu jak se zachovat.


Já tam žádnou nedbalost rodičů nevidím, ale to není podstatné. Jde o to, že věk zemřelého dítěte nemusel být správně zapsán, případně mohlo i dojít ke zkomolení jména, nahlásili úmrtí pod domáckým jménem a farář si z toho "něco - nesprávně odvodil.

Já bych si vypsala všechny děti tohoto manželského páru, případně všechny děti Jana O., (pokud byl vícekrát ženatý) a podívala bych se, zda je tam nějaká "mezera, na nějaké další dítě, případně bych přemýšlela nad možnou záměnou jména.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod rebeka » stř srp 22, 2018 20:50

Zora píše:Já tam žádnou nedbalost rodičů nevidím, ale to není podstatné.


Ona tam totiž není kolonka příčina úmrtí, ale kolonka provisura (zaopatření). To jsem si nezkontrolovala, proto ten chybný překlad, za který se omlouvám. Rosina tedy zemřela nezaopatřena, ale docela by mě zajímalo jak přeložíte to ex negligentia Parentum?

Správný odkaz:
https://digi.ceskearchivy.cz/5989/94/2505/813/99/0
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod kevin » čtv srp 23, 2018 12:24

No, nevím, ale ten nový odkaz také znám, ovšem uvádí otce Benedikta a manželku Annu, z Nových Hradů č. 60. Mezi jmény rodičů je slovo, které nepřečtu, ale předpokládám,
že jde o profesi Benedikta.

Růža tedy měla zemřít nezaopatřena? To znamená, že rodiče již nežili? Mám u nich ještě syna Josefa narozeného 22.2.1771 a další dítě nemám.
Ovšem, tito rodiče, jako poddaní Bukvoje mohli být jednoduše převeleni kamkoliv na panství Bukvojů. Nezbývá, než hledat a hledat.
Děkuji za reakce a rady.
kevin
 
Příspěvky: 137
Registrován: ned říj 06, 2013 14:12

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod Zora » čtv srp 23, 2018 14:29

kevin píše:No, nevím, ale ten nový odkaz také znám, ovšem uvádí otce Benedikta a manželku Annu, z Nových Hradů č. 60. Mezi jmény rodičů je slovo, které nepřečtu, ale předpokládám,
že jde o profesi Benedikta.

Růža tedy měla zemřít nezaopatřena? To znamená, že rodiče již nežili? Mám u nich ještě syna Josefa narozeného 22.2.1771 a další dítě nemám.
Ovšem, tito rodiče, jako poddaní Bukvoje mohli být jednoduše převeleni kamkoliv na panství Bukvojů. Nezbývá, než hledat a hledat.
Děkuji za reakce a rady.


Podívejte se pozorně do matriční knihy. Malé děti byly "jen" pohřbívány, nemá to nic společného s tím, zda jsou rodiče naživu.
Osmileté dítě velice pravděpodobně ještě ani nebylo u prvního přijímání.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod Zora » čtv srp 23, 2018 14:42

Všeobecně se v matrikách setkávám s tím, že malé děti byly pohřbívány bez posledního pomazání... Ono to bude mít asi souvislost i s tím, zda dítě již bylo u prvního přijímání...

Je také možné, že farář tuhle poznámku formuloval tak nepříjemně proto, že za poslední pomazání se platilo....
Jinak - s podobnými poznámkami se setkávám v matrikách i u dospělých, nehledala bych v tom nic speciálního...
¨
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod Zora » čtv srp 23, 2018 14:44

kevin píše:No, nevím, ale ten nový odkaz také znám, ovšem uvádí otce Benedikta a manželku Annu, z Nových Hradů č. 60. Mezi jmény rodičů je slovo, které nepřečtu, ale předpokládám,
že jde o profesi Benedikta.

Růža tedy měla zemřít nezaopatřena? To znamená, že rodiče již nežili? Mám u nich ještě syna Josefa narozeného 22.2.1771 a další dítě nemám.
Ovšem, tito rodiče, jako poddaní Bukvoje mohli být jednoduše převeleni kamkoliv na panství Bukvojů. Nezbývá, než hledat a hledat.
Děkuji za reakce a rady.


Odkaz, který jste uvedl,. není správný, odkazuje mě na úvodní stránku matriky. To jen na vysvětlenou, chybí v něm lomítko..., takže jsem si ho musela upravovat. Z
Odkaz: https://digi.ceskearchivy.cz/cs/598994
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod rebeka » čtv srp 23, 2018 14:48

Ten Váš 2. odkaz vede na úvodní stránku archívu, proto jsem dávala ten nový, kdyby se na to chtěl ještě někdo podívat. Ale nemyslela jsem Benedikta a Annu, ale tu Vaši Růženku - vpravo 3. záznam shora - Rosina, dcera Jana a Marie ze Štiptoně č.22 (+22.9.1772)

Chtěla jsem vyřešit ten zápis ve 2. kolonce - Provisura. Obvykle tam je jméno kněze, který umírajícího zaopatřil všemi svátostmi...), ale zde vidím napsáno improvise ex negligentia Parentum a to by mohlo znamenat, že nebyla před smrtí zaopatřena (nevím, jak tomu bylo u dětí), že zkrátka rodiče asi v té chvíli opomněli nebo nestihli kněze zavolat. A podobných zápisů je tam víc: Sine Provis. ex negligentia amicorum, improvise ex negligentia Matris...
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod Zora » čtv srp 23, 2018 15:13

kevin píše:No, nevím, ale ten nový odkaz také znám, ovšem uvádí otce Benedikta a manželku Annu, z Nových Hradů č. 60. Mezi jmény rodičů je slovo, které nepřečtu, ale předpokládám,
že jde o profesi Benedikta.
.


Zemřela Opoltzerin Magdalena, dcera (filia) Benetikta Oppolzera, zdejšího obyvatele (incola, hic) a manželky Anny

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1774, úmrtí 1772, Nové Hrady latina

Příspěvekod kevin » pát srp 24, 2018 8:22

Zora píše:
kevin píše:No, nevím, ale ten nový odkaz také znám, ovšem uvádí otce Benedikta a manželku Annu, z Nových Hradů č. 60. Mezi jmény rodičů je slovo, které nepřečtu, ale předpokládám,
že jde o profesi Benedikta.
.


Zemřela Opoltzerin Magdalena, dcera (filia) Benetikta Oppolzera, zdejšího obyvatele (incola, hic) a manželky Anny

Z

Děkuji za upřesnění a všechny rady.
kevin
 
Příspěvky: 137
Registrován: ned říj 06, 2013 14:12


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 18 návštevníků