VYŘEŠENO děkuji N Okarec 1860 němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO děkuji N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Matoušek Jaroslav » sob čer 23, 2018 21:57

Franz Lesonický, nar.11.1.1860 Okárec, otec neznámý. Matka by měla být Lesonická Terezie... ale víc opravdu nepřečtu a nevím. Velice děkuji!


http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=202
Naposledy upravil Matoušek Jaroslav dne ned čer 24, 2018 6:59, celkově upraveno 3
Matoušek Jaroslav
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 01, 2018 15:47
Oblast pátrání: Rosice, Pendrov, Domašov, Javůrek, Příbram na Moravě, Polnička, Bělá pod Bezdězem, Vrchbělá, Hrádek nad Nisou, Zittau, Podol, Popudinské Močidlany, Popudiny, Prostějov, Hodonín, Okarec/Wokaretz

Re: Narození Franz Lesonický, Okarec, 11.1.1860

Příspěvekod Zora » ned čer 24, 2018 5:52

Matoušek Jaroslav píše:Franz Lesonický, nar.11.1.1860 Okárec, otec neznámý. Matka by měla být Lesonická Terezie... ale víc opravdu nepřečtu a nevím. Velice děkuji!


http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=202


prosím, do předmětu nepatří ani jméno, příjmení, ani údaje o dnu a měsíci
naopak Vám tam stále chybí jazyk, děkuji za opravu.

správně předmět : N Okarec 1860 jazyk

Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Matoušek Jaroslav » ned čer 24, 2018 6:23

Opraveno, příště se polepším :D
Matoušek Jaroslav
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 01, 2018 15:47
Oblast pátrání: Rosice, Pendrov, Domašov, Javůrek, Příbram na Moravě, Polnička, Bělá pod Bezdězem, Vrchbělá, Hrádek nad Nisou, Zittau, Podol, Popudinské Močidlany, Popudiny, Prostějov, Hodonín, Okarec/Wokaretz

Re: N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Slim » ned čer 24, 2018 6:39

Theresia ledige eheliche Tochter des Franz Lesonicky Schaffers in Wokaretz in Maierhofe und seiner Gattin + Jenofewa gebornen Kabela wohlbekannt

Terezie svobodná manželská dcera Františka Lesonického šafáře na dvoře v Okárci a jeho manželky + Jenovéfy rozené Kabelové, dobře známý
Naposledy upravil Slim dne ned čer 24, 2018 6:55, celkově upraveno 1
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Zora » ned čer 24, 2018 6:49

https://mapy.cz/zakladni?x=16.0930865&y ... 4&q=Okarec

na téhle mapě je označena tvrz - hned vedle Okarce
šlo o šafáře ze dvora Marienhof, který s největší pravděpodobností ležel právě v místech kolem bývalé tvrze.

Zde na historické mapě je to zřetelně označené Marienhof
https://mapy.cz/19stoleti?x=16.0869925& ... 4&q=Okarec

Takových dvorů bylůo n náměštském panství nesmírně mnoho, sama mám šafáře z Mohelna, začínal jako štrapicír - volák a posunoval se po náměšťském panství a získával postupně lepší místo... Osobně jsem nedohledala ještě ani narození všech jeho dětí...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Slim » ned čer 24, 2018 7:01

Mě osobně zarazilo spíše to „dobře známý“ na konci, které je ještě podtržené. Předpokládám, že tím farář dával na jevo, že otec těch dvojčat byl tehdy všem znám. Prošel jsem pár následujících stránek a tu známost dopisoval farář jen u nemanželských dětí.
Naposledy upravil Slim dne ned čer 24, 2018 7:05, celkově upraveno 1
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: VYŘEŠENO děkuji N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Matoušek Jaroslav » ned čer 24, 2018 7:02

Moc děkuji za rozluštění. Škoda, že se nikdy nedozvím, kdo byl otcem. Máme sice takovou rodinnou pověst, ale nedá se to dokázat a tak si to raději nechávám pro sebe.
Ještě jednou děkuji a přeji příjemný den.
Podle té pověsti byl opravdu "dobře znám", dokonce podle toho, co mně řekla babička, se o ty děti i finančně staral, ale bohužel, důkazy chybí.
Matoušek Jaroslav
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 01, 2018 15:47
Oblast pátrání: Rosice, Pendrov, Domašov, Javůrek, Příbram na Moravě, Polnička, Bělá pod Bezdězem, Vrchbělá, Hrádek nad Nisou, Zittau, Podol, Popudinské Močidlany, Popudiny, Prostějov, Hodonín, Okarec/Wokaretz

Re: VYŘEŠENO děkuji N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Slim » ned čer 24, 2018 7:15

Dokázat se to dá, pokud existují potomci Františka v čistě otcovské linii a domnělý otec má také potomky v mužské linii testem DNA na chromozómu Y. Vyžaduje to však součinnost legitimních potomků onoho domnělého otce. Jinak rodinné pověsti se často zakládají na pravdě. I když teď nemyslím ty, které rodině přisuzují šlechtické předky. V naší rodině se tradovalo, že jeden náš předek propil statek a bingo, našel jsem ho počátkem 19. století :) Díky tomuto jeho činu jsem našel v archívu šanon, věnující se jeho úmrtí v roce 1830 v mnoha dokumentech, včetně založených dobových novin s výzvou pro věřitele a jeho ručně psaných dopisů vrchnosti.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: VYŘEŠENO děkuji N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Matoušek Jaroslav » ned čer 24, 2018 7:28

Já té pověsti ( na rozdíl od mé ženy, která si z toho dělá legraci :D ) věřím. Babička nebyla z lidí, co by si vymýšleli báchorky. Navíc jsem viděl kdysi i nějaké dobové sklo, část daru, který dostal František od svého otce. Mám ale pocit, že měl tři dcery a tak ta DNA analýza zřejmě nic neprokáže - to musím ještě prověřit.
Navíc si nedokážu představit, že bych chtěl po té rodině, která dnes žije v Rakousku DNA. Myslím, že mají v poslední době dost problémů s jistým člověkem, který tvrdí, že je součástí rodu...
Matoušek Jaroslav
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 01, 2018 15:47
Oblast pátrání: Rosice, Pendrov, Domašov, Javůrek, Příbram na Moravě, Polnička, Bělá pod Bezdězem, Vrchbělá, Hrádek nad Nisou, Zittau, Podol, Popudinské Močidlany, Popudiny, Prostějov, Hodonín, Okarec/Wokaretz

Re: VYŘEŠENO děkuji N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Zora » ned čer 24, 2018 7:30

Matoušek Jaroslav píše:Moc děkuji za rozluštění. Škoda, že se nikdy nedozvím, kdo byl otcem. Máme sice takovou rodinnou pověst, ale nedá se to dokázat a tak si to raději nechávám pro sebe.
Ještě jednou děkuji a přeji příjemný den.
Podle té pověsti byl opravdu "dobře znám", dokonce podle toho, co mně řekla babička, se o ty děti i finančně staral, ale bohužel, důkazy chybí.



Jen poznámka
dovětek dobře známá - se vztahuje ke svobodné matce. V matrice muselo být vždy zaznamenáno, jak se údaje o matce získaly (úřední předpis, postup)
z křestního listu (málokterá dívka jej měla)
osobně znám - farář rodinu i dceru znám
dle udání - někdo mu data matky sdělil.-.-
dobře známá - rodina i dcera je známá v obci

Pokud znáte domnělého otce, nic Vám nebrání rodinné pověsti důvěřovat a dohledat si jej v matrikách.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO děkuji N Okarec 1860 němčina

Příspěvekod Matoušek Jaroslav » ned čer 24, 2018 7:35

Vidím, že mě ještě čeká dlouhá práce... :D
Oběma vám velice děkuji.
JM
Matoušek Jaroslav
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 01, 2018 15:47
Oblast pátrání: Rosice, Pendrov, Domašov, Javůrek, Příbram na Moravě, Polnička, Bělá pod Bezdězem, Vrchbělá, Hrádek nad Nisou, Zittau, Podol, Popudinské Močidlany, Popudiny, Prostějov, Hodonín, Okarec/Wokaretz


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků