VYŘEŠENO O 1693 Zlonice česky obec DĚKUJI

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O 1693 Zlonice česky obec DĚKUJI

Příspěvekod Monika » stř čer 13, 2018 15:01

Po čase opět prosím o pomoc se čtením. Nejdůležitější je pro mě zjistit, odkud asi tak mohl pocházet ženich.
Ondřej Hájek byl bečvářem na zlonickém zámku (Štáfu), takže mohl pocházet i z dost velké dálky.
Prošla jsem v matrice i jeho děti (našla jsem jen dvě), ale tam je jen jako bečvář ze Zlonic.

Nejsou to mí předkové nebo příbuzní, jde mi o družičku Ludmilu Vojtovou. Snažím se zjistit, odkud se do Beřovic s rodiči přistěhovala někdy kolem roku 1680. Zkouším hledat i podle toho, komu byli na křtech nebo na svatbách, proto mi nejde ani tak o jména, jako hlavně o obce.
Vzhledem k velkému časovému odstupu mezi příchodem Vojtů a touhle svatbou to asi nebude souviset, ale nechci vynechat žádnou možnost hledání.

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9243/351
pravá strana, 3 zápis
?. 11. 1693
Datum je ve hřbetě a podle indexu jej neurčím, protože tenhle zápis zrovna v indexu chybí. Měl by být zde: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9358/72 ale není.

Čtu (výběr podstatného):
ženich: mladenecz Ondrzeg Hagek z Wopičz(?) becžwarž Zlonsky,
nevěsta: panna Mandalyna dcera Waczlawa Kowaržika(?) rychtarže Zlonkeho(?),
svědkové: družba Matěg Sskubal ze Zlonicz, družička Lydmilla Wogtowa z Beržowicz, starosvat Jan Nowak z Beržowicz
(Nevěsta je podle informací, které mám - Kovařík snad byl v té době rychtářem ve Zlonicích, ale některá písmena v zápise jsou deformovaná, proto s otazníkem.)

Děkuji předem.

Edit: Jen drobná korektura v textu.
Naposledy upravil Monika dne čtv čer 14, 2018 14:30, celkově upraveno 2
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: O 1693 Zlonice česky obec

Příspěvekod janamic » stř čer 13, 2018 21:15

Zkusila bych Obytce, letmo jsem se dívala na Klatovy, které mají index, Hájkové tam jsou (bez udání lokality), ale Ondřej Hájek ne. TaK zbývá pročíst Němčice a Plánice.
Miana
janamic

Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Příspěvekod Monika » stř čer 13, 2018 23:35

Jé, DĚKUJI za tip. Obytce a Opice zní stejně. :D Mě předtím napadlo Votice, jenže tam matriky začínají rokem 1711, takže mi nepomůžou.

Prozkoumala jsem matriku Němčice a i jsem se koukla na potřebné roky do matriky Klatovy a nic. Matriku Plánice jsem vynechala, protože nezabírá roky 1670 až 1675, které potřebuji. Ono je to v matrice Němčice docela těžké, když skoro nepoužívali příjmení.

Opravdu čtu "z Wopičz" dobře?
Monika

Příspěvekod janamic » čtv čer 14, 2018 9:16

Myslím, že to nikdo nemůže přečíst jinak :-).
Obytce (Obitz) byly panství a již jsem narazila nějaké zhosty ve středních Čechách, proto mě to napadlo.
Jinak foneticky jsou podobné ještě Vodice, možná Popice a dál mne již nic nenapadá...
Miana
janamic

Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Příspěvekod Monika » čtv čer 14, 2018 14:29

DĚKUJI, janamic! :D

Zkusím ty Vodice a Popice. Někdy čtu úplné nesmysly, tak jsem si nebyla jistá. :oops:

Jak jsem dočítala svatební zápisy, narazila jsem na dva ženichy z Klatov, takže potvrzuji, že šli opravdu tam, kam podle zhostních listů asi měli. ;)

Jen jsem na vážkách, jestli se pustit do vypisování cizích v matrice. To by bylo na přepis tak třetiny matriky, jak tam byl zámek v provozu a přestavoval se.
Monika

Zpět na VYŘEŠENO