Sňatek 1680 Strenice čeština

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
Pokud potřebujete pomoc s přečtěním nebo přeložením nějakého záznamu, dodržujte prosím tyto zásady, pomůžete tím všem zúčastněným:

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina obec (farnost, oblast) nebo Příčina úmrtí 1850 němčina obec (farnost, oblast) (Předmět typu Prosím o přečtení a přeložení nebo Prosba opravdu správně není)

2. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

4. Ideálně se snažte dát odkaz na obrázek z jiného zdroje (zdigitalizované matriky), či nějakého úložiště (např. disk google, one drive atd. - pozor na nastavení sdílení), ať data našeho fóra zbytečně nebobtnají. Pokud přesto vkládáte obrázek k přečtení přímo sem, pamatujte na dostatečnou velikost - raději posunujeme posuvníkem než odbíháme pro lupu.

5. Vždy (pokud je to možné) je lepší, když je na obrázku více textu pro porovnání (ideálně celá strana). Zde opět platí, že ideální zdroj je zdigitalizovaná matrika, která poskytuje ideální vzorek daného rukopisu.

6. Prosíme žadatele, aby po vyřešení doplnili do začátku nadpisu v prvním příspěvku text: "VYŘEŠENO". Prosím ne třeba nakonec "hotovo". Lépe se pak třídí. Postup:
Otevřete vlastní (první) zprávu, najděte tlačítko "Upravit" - Kliknout a můžete upravovat původní text.
V tomto prvním příspěvku doplňte do předmětu jako první slovo VYŘEŠENO.
Potom tlačítko "ODESLAT" a všichni jsme spokojeni.

Děkuji tímto: zrnkapísku, stanley4, TKempny a Zora

Sňatek 1680 Strenice čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř kvě 09, 2018 20:58

Vidíte tam také Rušová? Ten zápis je navíc velmi ošizený, zejména o jména tatíků – a navíc tohle podivné příjmí.
Ve farnosti Strenice žádní Rušovi (natož přímo v té obci, jak předstírá p. farář Stražovský) tou dobou nežili, jenže eventuální Aušová či Kušová mi nesedí, když to porovnám s jinými zápisy týmž jinak velmi čitelným rukopisem.
Díky za případné tipy.

Ohledně toho desátého června si taky nejsem jist, ale to není tolik zásadní...

Viz tady vpravo dole:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12562/162
lb.
Přílohy
KvapilRušová1680.jpg
Ladislav Bátora

Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Sňatek 1680 Strenice čeština

Příspěvekod Kiara » stř kvě 09, 2018 21:14

Já bych četla příjmení nevěsty jako RUSOVÁ...
Kiara

Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř kvě 09, 2018 21:19

Kiara píše:Já bych četla příjmení nevěsty jako RUSOVÁ...

Ani to nepomůže, ani Rusovi tam nežili.
Navíc si myslím, že to háček je, když to porovnám s okolním textem.
Ale i tak díky za tip.
Ladislav Bátora

Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko

Příspěvekod hovorkas » čtv kvě 10, 2018 6:29

Když se dívám, jak zapisovatel někdy psal z, uvažoval bych také o tvaru Ružovou. Po přiblížení detailu na stránkách archívu mi to jako z připadá (viz. např. porovnání se z ve slově s pocztivou pár slov před tím).
hovorkas

Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv kvě 10, 2018 8:38

hovorkas píše:Když se dívám, jak zapisovatel někdy psal z, uvažoval bych také o tvaru Ružovou. Po přiblížení detailu na stránkách archívu mi to jako z připadá (viz. např. porovnání se z ve slově s pocztivou pár slov před tím).

To jsem samosebou též připustil, jenže problém je v tom, že v té farnosti jsem v té době nenašel nikoho ani s takovým příjmím.
Proto jsem se teda pokusil zpochybnit to R – ale právě ta iniciála je zřejmě nepochybná...

A tak jsem se ještě podíval, zda tam nežili nějací Rúžoví – ale taky nic:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12563/57

Ostatně to příjmení Ruš existuje, dokonce i v sousední Lysé:
http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Ru%C5%A1/hustota/
lb.
Ladislav Bátora

Zpět na Čtení starých materiálů