Rokycany - Rychtářská kniha - 1596 Rokycany

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Rokycany - Rychtářská kniha - 1596 Rokycany

Příspěvekod srab » úte kvě 01, 2018 9:09

Dobrý den , potřeboval bych přečíst zápis z Rychtářské knihy z roku 1596 a vysvětlit při jaké příležitosti byl tento zápis udělán.

Jedná se mi o zápis Blažej Rapik? Kryštofa Bečváře, 3 zápis vpravo na straně 125.

Předem moc děkuji, Blažej Rapik byl možní muj nejstarší předek.

http://www.portafontium.eu/iipimage/30770029/soap-ro_00013_ap70-k029_1250
Uživatelský avatar
srab
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv lis 05, 2009 11:15
Bydliště: Štětí
Oblast pátrání: Plzeňsko, Radnicko, Soběslavsko, Jarok u Nitry

Re: Rokycany - Rychtářská kniha - 1596 Rokycany

Příspěvekod makke » úte kvě 01, 2018 11:43

Dobrý den,

pakliže jste zvládl přečíst nadpis, myslím, že zvládnete přečíst text celý, je poměrně pěkně napsán. Berte to jako přátelskou radu, protože pouze vlastní snaha Vás posune dál. Nebudu, ale ta zlá. Zkuste napsat co se vám podařilo přečíst a já vám text klidně opravím a doplním.

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Rokycany - Rychtářská kniha - 1596 Rokycany

Příspěvekod srab » úte kvě 01, 2018 14:20

Já přečtu toto:

??? den svaté panny Doroty Blažej Rapik obeslav? Kryštofa Bečváře ??? ??? ?? ?? Blažkovi Tomáš Ekl pekař dlužen byl ??? on Kryštof týž dluh nasebe k zaplaceni pro??? nadto nadto je dne ? odd??? ostatnich pak ??? ? až dosawad platiti zanedbava zádajíce takovych ?? na nem Krystofovi ??? dopompcieny? Krystof Becvař až ??, dluhu ??? odpo???? však že bi Blažejovi nabody za ? ?? udělal?. ???? ??? mi Tomáš Ekl zaplatil však pauze napomenut aby vtom dobu ???? zachoval prij??? ho ??? ??? prestal? ? mi nado?? oddeslati ?? Blažej na tom přestal? a ??? ??? ??? ??? ???

Děkuji za dopřečtení, a vysvětlení k čemu byl takový zápis udělán.
Uživatelský avatar
srab
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv lis 05, 2009 11:15
Bydliště: Štětí
Oblast pátrání: Plzeňsko, Radnicko, Soběslavsko, Jarok u Nitry

Re: Rokycany - Rychtářská kniha - 1596 Rokycany

Příspěvekod makke » úte kvě 01, 2018 14:49

Dobrý den,

Dto čtvrtek den svaté panny Doroty Blažej Rapík obeslán Kryštofa Bečváře vině jej že tři kopy míšeňské kteréž jemu Blažkovi Tomáš Ekl pekař dlužen byl ale on Kryštof týž dluh na sebe k zaplaceni přejavši nadto nadto jediné kopy nadobře oddělal, ostatních pak dvě kopy až dosavad platiti zanedbává, žádajíce takových pak dvě kopy na něm Kryštofovi zapravení dopomožení. Kryštof Bečvář až přel, dluhu převzatému odpověděti však že by Blažejovi nádoby za 1 kopu udělal. A ta kopa, že mi Tomáš Ekl zaplatil, však souce napomenut aby v tom dobré svědomí zachoval, přiznal se k tomu, žádajíce práva k Blažejovi za přímluvu, aby podle namluvení na tom přestal, že mě nadob. , odvolati chce, Blažej na tom přestal a tomu povolil. Act. ut supra.

shrnuto: Tomáš Ekl dlužil Blažeji Rapíkovi 3 kopy míšeňské, dluh odkoupil Kryštof Bečvář, ale Blažeji Rapíkovi ho zažaloval že zaplatil jen 1 kopu, Kryštof Bečvář řekl, že za druhou kopu vyrobil nádobí a třetí kopu, že zaplatil Tomáš Ekl. Blažej to uznal a spor byl ukončen.

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Rokycany - Rychtářská kniha - 1596 Rokycany

Příspěvekod srab » úte kvě 01, 2018 17:06

Velice děkuji , škoda jen že tam není psáno že Rapik byl z Chválenic :(
Uživatelský avatar
srab
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv lis 05, 2009 11:15
Bydliště: Štětí
Oblast pátrání: Plzeňsko, Radnicko, Soběslavsko, Jarok u Nitry


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků