VYŘEŠENO Z 1773 Beřovice latina DĚKUJI zedire

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Z 1773 Beřovice latina DĚKUJI zedire

Příspěvekod Monika » pon dub 09, 2018 5:09

Prosím o pomoc s přečtením a pochopením latinského textu. Jde mi o kolonky: Mortui a Cemeterium. Bohužel zvládám jen to, co je v matrikách běžnější a ze slovníku mi lezou nesmysly.

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9247/140
levá strana, druhý zápis

Čtu a odhaduji:
Mortui:
Catharina filia post + Josephum Benesch ex pago Wischinek,
[Kateřina dcera po zemřelém Josefovi Benešovi z Vyšínku]
quoae(?) in menia lapsa, et(?) intervalis(?) sibi(?) picesens(?) provisa, violenta morte ribiillata(?) mortua
[která v měsíc klesat (menia lapsa) a mezidobí či prostor (interval) sobě (sibi) __ (picesens?) opatřena (provisa)
náslině či prudce (violenta) smrt (morte) __ (ribiillata) zemřela (mortua)]

Cemeterium:
D. Poctori(?) Slanensi(?) extradita _ro(?) Anato(?) Vama(?) atione(?)
[Pan __ (Poctori) Slánský vytažena (extradita) __ (_ro(?)) __ (Anato(?)) __ (Vama(?)) __ (atione(?))]

Zemřela násilnou smrtí? Co s tím měl společného měsíc a interval?
Byla pohřbena ve Slaném a pak exhumována?
Nebo to byla sebevražda, proto nebyla pohřbena na hřbitově?

Předem děkuji.
Naposledy upravil Monika dne úte kvě 22, 2018 23:07, celkově upraveno 1
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Z 1773 Beřovice latina

Příspěvekod havlisovka » pon dub 09, 2018 11:26

Se vším si neporadím, ale vidím tam:
Catharina filia post Josephum Benesch ex pago Wischinek, quae in mania lapsa, et in intervalis sibi praesens provisa, violenta morte ribi? illata mortua.
Mysím, že "upadla do mánie a ve chvílích, kdy byla při sobě (při smyslech), byla zaopatřena". Ten konec mi není jasný, ribi jako slovo ani tvar neznám. Zvažovala bych ibi, tam, čili zemřela násilnou smrtí a byla tam přinesena, tedy do těch Beřovic. To už ale jen spekuluju. Ono totiž illatus je taky pohřbený... :/
V kolonce hřbitov čtu:
Domini Doctori Slanensis extradita pro anatomisatione = slánskému panu doktorovi vydána k pitvě.

Chudinka holka. To dítě nad ní asi taky nemělo pěkný život ani konec...
havlisovka

Příspěvekod Monika » pon dub 09, 2018 17:38

MOC DĚKUJI! :D

Takže by to možná mohl být takový "zakuklený" zápis o sebevraždě, aby mohla být pohřbena na hřbitově?

Ono je v téhle matrice v téhle době víc takových smutných zápisů dětí žebraček, často bez jména. Blbá doba v té oblasti, podle všeho.
Monika

Příspěvekod havlisovka » pon dub 09, 2018 20:47

Nevím, ta sebevražda mě napadla taky, ale jestli se s tělem jelo do Slaného nebo za ním doktor vážil cestu, spíš si myslím, že nebožka opravdu byla něčím zvláštní - psychicky nemocná, nebo epileptička, nebo měla nějaký nádor na mozku... Třeba se najde lepší latinář a vyčte z toho víc.
havlisovka

Příspěvekod Monika » úte dub 10, 2018 12:47

Mohla být nemocná. Co vím, tak 4 roky před smrtí porodila nemanželskou holčičku, která ale ve dvou letech zemřela. Jinak o ní nic moc nevím z matrik.

Ještě to nechám otevřené, jestli třeba někdo nedokáže rozluštit, co by mohlo být ono: violenta morte ribi? illata mortua.

Předem děkuji.
Monika

Re: VYŘEŠENO Z 1773 Beřovice latina DĚKUJI zedire

Příspěvekod majamazzi » stř čer 27, 2018 11:06

Dobrý den,
náhodou jsem narazil na Váš problém - vždycky mě tyto zvláštní zápisy hodně "berou". V rodokmenu, který teď dělám, byla manželka zavražděna svým manželem, čili taky taková zvláštnost (divil jsem se před přečtením zápisu o úmrtí té ženy, že jsem nemohl nají zápis úmrtí toho manžela, no a teď je to vysvětleno - buď někde pěkně dlouho "seděl", anebo šel rovnou na popravu...). Ten příběh už úplně neodkryjeme, ale vy jste to tu společně s "havlisovkou" celkem pěkně odkryly.

ten konec zní podle mě "violenta morte sibi illata mortua" - čili kdybychom to přeložili, aby to šlo češtinářsky akceptovat - násilnou (prudkou, možná i bolestivou - i takové synonymum lze použít) smrtí svůj život ukončila, násilnou smrt si způsobila. Myslím, že šlo skutečně o sebevraždu, a proto tam je i popis té "mánie", čímž bylo vysvětleno, že nešlo o záměrnou sebevraždu, patrně právě proto, aby mohla být řádně pohřbena. Víc asi zůstane navždy někde v mlze historie...;-)
majamazzi

Oblast pátrání: Hodonínsko, Břeclavsko, Kyjovsko, okolí Strážnice, Chřiby, Telčsko, Jihlavsko, východ Jindřichohradecka

Re: VYŘEŠENO Z 1773 Beřovice latina DĚKUJI zedire

Příspěvekod Monika » stř čer 27, 2018 13:12

Děkuji, majamazzi. Už jsem to tu označila jako vyřešené, protože mi s vysvětlením konce zápisu pomohl soukromě zedir. Zaznamenala jsem si ale i vaše přesná slova.

Napadlo mě, že možná byste mohl pokračovat v hledání informací o manželovi v trestních spisech (nebo jejich dobové obdobě, nevím, kdy k vraždě došlo). Ale ty už jste jistě hledal.

Tohle jsou vždycky takové smutné příběhy (vůbec je smutné číst úmrtní zápisy). Ono stačí, když skoro celá rodina vymře v jednom roce na nějakou epidemii, ale tyhle náhlé smrti člověku možná víc uvíznou. Mě zase nedávno zůstalo v hlavě úmrtí předchozího manžela nevěsty potomka mého předka. V zapsaných 36 letech v roce 1741: "kterižto w Zloniczkym piwowarze gsaucze z roboty pomahaczem s koržalkau od Židuw sobie danau podnapyly, upadl do wrželiho mlata, a tiežcze se oparziw, pržedcze prži pamieti zustal, a pržy žiwobyti 28 hodin" Šílené - mlato mohlo mít klidně i 80 °C. Příšerné umírání. :(

Člověk na to nesmí zas tak myslet.
Monika

Zpět na VYŘEŠENO