Latina 1388 - povinnost plebána

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem, pokud dodržíte následující pravidla (podrobná vysvětlení níže v oznámení, svým dotazem s nimi vyjadřujete souhlas a jejich opakované nerespektování může vést k zamezení přístupu na fórum). Dále mějte vždy na paměti, že nezištnou a často vyčerpávající pomoc vám ve svém volném čase rádi poskytují většinou amatérští genealogové, kteří tak na oplátku vyžadují také vaši amatérskou snahu, která jim urychlí a usnadní práci a dodá vlastní důvod, proč vám pomoci.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo image hosting (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu)
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Děkujeme

Latina 1388 - povinnost plebána

Příspěvekod bimbousek » úte bře 20, 2018 15:35

Zdravím,
prosím latiníky o zkontrolování, zda jsem tex pochopil správně...
Děkuji

Tasso et Ulricus fratres dicti de Bozcowicz alias in Skalicz cum Margaretha, consorte Wanconis dicti de Bozcowicz, notificant se Gallo, plebano eorum in Skalicz, in parte collationis ad ipsos pertinente pro animabus praedecessorum suorum alteram mediam sex. gr. den. Prag. in uno homine censuali in villa Zlicz residente cum pleno dominio dedisse, tali condicione inclusa, ut plebanus et eis successores omnibus quattuor temporibus ob remedium animarum praedictorum vigilias cum tribus lectionibus et in crastino unam missam defunctorum solenniter sub nota cantare tenerentur et singulis septimanis aliam missam legre obligarentur. Negligentia plebani in officiis a donatoribus per plenam potestatem arrestandi censum praedictum puniri potest.

Bratři Tas a Ulrich z Boskovic a ze Skalice a Markéta – manželka Vaňka z Boskovic, pro faráře ve Skalici za duše svých předků dávají dvě kopy pražských grošů na jednom člověku z vesnice Zlíč pod podmínkou, že on i jeho nástupci po čtyři roční období budou sloužit za uzdravení duší mrtvých, tři zpívané mše v týdnu. Pokud tuto povinnost zanedbají, donátoři jsou oprávněni tuto platbu zastavit.
bimbousek
 
Příspěvky: 319
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Latina 1388 - povinnost plebána

Příspěvekod jakubfj » čtv črc 19, 2018 9:22

vigilias cum tribus lectionibus
je matutinum s tremi nokturny, viz. http://www.divinumofficium.com/cgi-bin/horas/officium.pl Officium Defunctorum Matutinum
Pristi den rano slavnostni zpivana mse za zemrele a behem tydne dalsi mse.
jakubfj
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv črc 19, 2018 8:23

Re: Latina 1388 - povinnost plebána

Příspěvekod bimbousek » pon črc 23, 2018 23:55

Děkuji za nakopnutí :lol:
bimbousek
 
Příspěvky: 319
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník