O 1782 Skalice latina

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

O 1782 Skalice latina

Příspěvekod mix59 » ned kvě 26, 2024 11:32

Prosím o kontrolu čtení zápisu ze svatby dne 10.2.1782 ve Skalici 43 https://digi.ceskearchivy.cz/7833/36/1401/1872/54/0 (třetí vlevo):

Sponsus Wenceslaus Wavra Rusticus ex pago Skalitz et viduus, Sponsa Maria Anna Vopalkova ancila ex il[l]egitimo thoro in pago Libin. Subditi S: P: D: Sch:
Testes Antonius Heschik Rusticus ex pago Libin et Lorent[z] Kosarz, Rusticus ex pago Stiepanov

Autor zápisu místní kurát Jan Nedvěd zde evidentně málem zapomněl připsat k Václavovi toho vdovce, ale hlavně mne znejistil tou nevěstou "z lože nepoctivého". Jako by ji nejprve zapsal "ex legitimo" a pak to opravil - jinak by to totiž nedávalo moc smysl. Škoda, že neuvedl aspoň její matku - takto mi to s těmi Vopálkovými v Libíně docela zkomplikoval...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: O 1782 Skalice latina

Příspěvekod Boza » pon kvě 27, 2024 7:16

Dobrý den, čtu to stejně. Berte to tak, že pokud fakt byla nemanželská, tak máte šanci ji najít relativně rychle v separátním oddílu matriky N (pokud se teda nenarodila o tři farnosti dál v době polních prací).
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1999
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: O 1782 Skalice latina

Příspěvekod mix59 » úte kvě 28, 2024 9:19

Díky za kontrolu i tip. V matrikách pro Štěpánovice se mezi nemanželskými dětmi (ale ani jinde) Marie Anna Vopálková nevyskytuje. Prošel jsem minimálně dvě farnosti od Štěpánovic všemi směry a rovněž bezvýsledně. Hledal jsem Vopálkovy v soupisech poddaných v Libíně i okolních vesnicích, ale ani zde nejsou. Nezbyde mi asi než pátrání rozšířit ještě dál, ale to už bude od bydliště k místu narození v Libíně dost daleko...
Pak mám ještě jedno vysvětlení, které souvisí s mým příspěvkem http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=16&t=61306. Jestli byla její matkou Kateřina Kašková, která jakožto "svobodná" (její otec byl voják, takže ona a její nemanželský syn Matěj Kaška se narodili jako "svobodní") zřejmě v SP nebyla vedena, tak pak mohla být "svobodná" i Marie Anna (a tudíž bez zápisu v SP). Ovšem to už předpokládám dost komplikovanou situaci, totiž že Kateřina Kašková se po roce 1755 kdesi vdala za jakéhosi Vopálku, který pak ale brzy zemřel a tu Marii Annu měla opět s nějakým neznámým otcem. Ale po Vopálkovi nikde ani stopa.
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: O 1782 Skalice latina

Příspěvekod Zora » čtv čer 06, 2024 9:09

Zápis je přečtený, pokud potřebuje nějakou pomoc, radu, přesunu do příslušné sekce.
Jinak označte jako VYŘEŠENO. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1782 Skalice latina

Příspěvekod Zora » pon čer 17, 2024 5:54

Bez reakce, přesunuto do sekce Hledám pomoc. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků