VYŘEŠENO - O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština

Příspěvekod Niogaza » ned bře 26, 2023 17:47

Dobrý den, potřeboval bych ověřit jestli správně čtu místo, odkud pocházel ženich a případně jestli dovedete poradit kde by daná vesnice mohla být. Jedná se o první zápis vpravo nahoře u Jiřího Mocze. Jelikož jak jsem zjistil se jednalo o ovčácký rod, tak dohledávat jednotlivé lidi je docela makačka.

Píše se tam podle mně Stešnova, takže asi "z Těšnova"?, ale to první písmeno není "z" jako u ostatních zápisů, tak mně to trochu mate. Pak je tam doplnění, že se jedná o panství Hyšpers*, takže asi Hyšperské. Když jsem zkoušel najít na mapách něco co by tomu odpovídalo, teda nějaký Těšnov u H(K)yšperka, tak jsem se moc ničeho nedopátral. Koukal jsem, že existuje příjmení Hyšperský, ale jinak místo se stejným názvem jsem nikde nedohledal.

https://ibb.co/Zf2XL1C
Naposledy upravil Niogaza dne úte bře 28, 2023 16:59, celkově upraveno 2
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština_ovčácký rod Mocz

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2023 17:55

opravte předmět, ovčácký rod... dejte do textu zprávy.
viz pravidla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština

Příspěvekod zburget » ned bře 26, 2023 19:05

1. písmeno je S - tedy S Tessnowa.

Kyšperk je Letohrad. Těšnov poblíž Letohradu je.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština

Příspěvekod Niogaza » ned bře 26, 2023 19:30

No vida, tak zkusím zapátrat. Díky za to nakopnutí s Letohradem. Jsem si vždycky myslel, že v těch dobách se lidi stěhovali maximálně někde do okolí, když dostali souhlas panstva, ale že by se někdo stěhoval přes půl republiky, to teda vidím prvně.
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2023 19:53

Je třeba vědět, zda se jednalo o poddané nebo o svobodné ovčáky, navíc, před r. cca 1700 byli ovčáci dokonce řazeni, stejně jako mlynáři, mezi rody snížené... Mám zkušenost jen z Moravy, od Mikulova k Jemnici i dál...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština

Příspěvekod Niogaza » úte bře 28, 2023 16:58

Tak jsem pátral po tom Těšnově u Letohradu. Nikde žádná taková vesnice v okolí neni a nebyla. Už jsem začínal být zoufalý, když jsem ještě jednou zkusil různé formy toho Hyšperku na googlu. A vypadnul tam na mně jeden jediný článek, kde psali, že Hyšperk se říkalo Doksům (Hirschberg). Takže ty mý předci necestovali přes půl republiky, ale jen od Mimoňe k Bezdězu.
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: VYŘEŠENO - O_1695_Bělá pod Bezdězem_čeština

Příspěvekod Zora » úte bře 28, 2023 17:12

Vidíte, jak je fajn se pokusit hledat a následně najít? Není nad strejdu google a tetu wioki. Takový nález pak těší dvojnásob...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků