VYŘEŠENO matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod majkii » čtv úno 02, 2023 13:11

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6305/79
3.řádek, narození Marie Chomátové
otec Matěj Chomát z Boru č.7, syn Václava Chomáta, matky Magdaleny ?, matka Josefa roz. Rábská, Dražovice č. 20, okres Sušice, její otec Vít Rábský, matka Barbora roz. ?
hlavní důvod, proč sem píšu, že nemohu dopátrat, proč je tento řádek nar. 1852 vložen mezi léta nar. 1855, důvod je zřejmě popsán ve spodní části řádku - tuto větu nepřečtu
Děkuji za překlad. Michal M.
Naposledy upravil majkii dne pon úno 13, 2023 23:38, celkově upraveno 2
majkii
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 02, 2023 12:57
Oblast pátrání: Sedlčansko

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština-kurent

Příspěvekod Zora » čtv úno 02, 2023 13:14

Opravte si předmět, patří tam jazyk, ne druh písma.
POkuste se i o přepis oné poznámky, chyby opravíme, slova doplníme.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština-kurent

Příspěvekod zburget » čtv úno 02, 2023 22:55

Zdravím,
vítám na fóru!

Odhadl jste správně, že ta poznámka pod záznamem vysvětluje pozdní zápis. Váš přepis ale není přepis, jen jste zapsal data, která prokazatelně znáte z jiných zdrojů. On ten váš "přepis" totiž vůbec neodpovídá struktuře zápisu, i když údaje tam obsažené v podstatě souhlasí s tím, co jste zapsal.

Takže - v první řadě se pokusíte vyluštit, co je v tom záznamu opravdu napsáno. Neříkám, že je to napsáno zrovna písankovým krasopisem, ale vy víte, co tam je napsáno, tak by se vám to mohlo podařit aspoň z většího vyluštit. Pokud nemáte, použujte pro luštění kurentu třeba tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
Přepisujte pak přesně to, co je v záznamu, pomůže vám to ve čtení v orientaci v textu. V žádném případě to nepište moderní češtinou - jen by vás to pletlo.
A když se vám povede vyluštit ten záznam, tak se vám určitě podaří přečíst i větší část té poznámky.

Neberte to teď tak, že vás v tom cheme nechat vymáchat, ale jestli se chcete zabývat genealogií dál, tak se ten kurent naučit číst prostě musíte. Bez toho to nejde. A tady máte záznam ještě poměrně hezky čitelný. Co budete dělat pozděj, když narazíte na hnusně nahrabaný záznam vybledlým inkoustem na "zasviněném" papíru. Tam pak nepoznáte, že hledíte na záznam, který hledáte.

A pak - opravdu z předmětu snázněte slovíčko "kurent" - jen to tam zavazí, je skoro naprosto jasné, že v daném roce bude záznam psaný kurentem.

A úplně na konec - na konci píčete o "překladu" - do kterého jazyka to z té češtiny potřebujete přeložit?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod majkii » pát úno 03, 2023 12:58

Zdravím a děkuji za poučení ;-) Přiznám se, že sestavuji rodokmen na základě bádání z digitalizovaných matrik, čitelnější kurent jsem schopen přečíst, zatím mi stačilo vždy určit pouze jména a názvy obcí, abych se dostal více do minulosti, tady v té větvi jsem ale narazil a nemohu dohledat další předky. Pokusím se tedy o lepší přepis.
majkii
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 02, 2023 12:57
Oblast pátrání: Sedlčansko

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod zburget » pát úno 03, 2023 13:25

Ono je dobré ze záznamů vyčíst co nejvíc informací, včetně kmotrů, svědků apod.
Jednak se o svých předcích dozvíte, kým byli, čím se třeba živili apod., což je často stejně zajímavé, jako to, že se dostanete až do 17. stol. A potom, když se vám někde náhle ztratí stopa a nebo jen zjistíte, že v obci žily dva páry, kde se manželé jmenovali úplně stejně, ještě nebylo číslování domů a děti se jim rodí ve stejném období, tak je jakékoli stéblo, kterého se dá chytit, dobré.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod Zora » pát úno 03, 2023 13:44

Drobnost,
nezapomeňte na fakt, že dál do minulosti budou pravděpodobně chybět rejstříky - indexy, že každý záznam pak v matrice budete muset alespoň trochu přečíst, většinu vyloučit, až narazíte na to hledané, správné.
Vůbec se čtení nebojte, zpočátku to nepůjde, kontrolujte si neznámá písmena s těmi, která máte v zápisu stoprocentně přečtena - křestní jména a podobně, samozřejmě také s tabulkou. Postupně zjistíte, která písmena zaměňujete, naučíte se hledat tu maličkou odlišnost.
Třeba velké B a L, ale u malých písmen je toho víc, co se dá snadno zaměnit.

Držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod majkii » pát úno 03, 2023 15:54

Tak druhý pokus, snad jsem pochopil, že dítě bylo pokřtěno ve Vidni, ale některá slova nejsem schopen vyluštit. Zatím se mi pletou písmena a-o, n-e-r-c, takže mi některá slova nedávají smysl.

Chomat Matěj tovarys zednjcky (asi zednický) z Boru N 7 okresu Sedlčan, syn Waclava Chomata domkaře z Boru N 7 tehož okresu, matky Magdaleny Hašek z Libý(i)ně N 9 téhož okresu
Josefa dcera Víta Rabskyho nádenj(i)ka z Dražowu N 20 okresu Sušického, matky Barbory Pinkas (?) z Dražowu, téhož okresu
Nota Toto dítě narozene ve Wídni (?) kde rodiče (?) zn- to naznači (?) byli tam také zakřtěno bylo, a zuinarozuj do otčiny (?) žadali rodiče aby také zd….(?) bylo – Jan S? farar (
v druhém sloupci uvedeno: P. Norbert, Jan Staňka (Haňka) svoboda (?) farář ve Vídni Alš…?

více ze mne dnes nedostanete ;-) tak kdyžtak příště (nejdříve za týden - jarní prázniny bez netu)
Zatím děkuji. Rozumím a chápu, proč chcete, abychom se my začátečníci snažili sami. Vše je to o tréninku a pokud chce člověk hledat ve starých matrikách, nezbývá, než se to naučit.
Pěkný víkend. Michal M.
majkii
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 02, 2023 12:57
Oblast pátrání: Sedlčansko

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod zburget » pát úno 03, 2023 18:08

Super, tohle už se dá snadno opravit a doplnit:

Chomat Matieg towarys zednjcky (ano, zednický, j = i, někdy j = dlouhé í) z Boru N 7 okresu Se(d)lčan, syn Waclawa Chomata domkaře z Boru N 7 tehož okresu, matky Magdaleny Hassek z Libjně N 9 tehož okresu
Jozefa dcera Víta Rabskeho nádenjka z Dražowic N 20 okresu Sussického, matky Barbory Pinkas (ano) z Dražowic, tehož okresu
Nota Toto dítě narozene ve Wídni kde rodiče ge- ho napraci byli tam také pokřtěno bylo, a i nawrácenj do otčiny žadali rodičowe aby také zde zapsano bylo – Jan Ssisska farař

v druhém sloupci uvedeno: P. Norbert, Jan Staňka Svoboda farář ve Vídni Alservorstadt

Ty -j- klidně přepisujte jako -i-. Ony by se tak i správně přepisovat měly.
Projděte si můj přepis, najděte si všechny písmenka, kdyby tam bylo cokoli nejasného, ptejte se. Klidně vám to pak vyznačím do skenu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod zeter » pát úno 03, 2023 18:32

Ze zvědavosti jsem nahlédl do vídeňských matrik, a Marii Chomátovou jsem hledal marně - zato Marie, nemanželská dcera Josefy Rabské nar. 18.1.1852, by tam jedna byla

uprostřed
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 059/?pg=58
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod Zora » pát úno 03, 2023 18:34

Zápis z vídeňské fary Zemské porodnice:

https://data.matricula-online.eu/cs/oes ... 059/?pg=58

Marie se narodila jako nemanželská, své matce Josefě Rabska.
Z

Edit - Máte nalezenou svatbu rodičů?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod majkii » pon úno 13, 2023 23:41

Moc děkuji za pomoc a doplnění. Byli jsme minulý týden na dovolené, až budu mít trošku času, prostuduji, co jste mi poslali. Díky.
majkii
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 02, 2023 12:57
Oblast pátrání: Sedlčansko

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod majkii » stř úno 15, 2023 8:44

Zdravím.
Svatbu rodičů jsem zatím nedohledal, nejspíš se konala též ve Vídni, ale nevím kde.
Nalezl jsem jen zprávu, že Josefa Rabska "obdržela křtici list dne 12. rijna 1851 potřebu zasnoubení"
https://www.portafontium.eu/iipimage/30070692/zihobce-04_1040-n?x=-46&y=-29&w=1063&h=428
zde je dále:
otec Wit Rabsky domkař z Drazowitcz
matka Barbora Hubaczowa Dcera po zemř. Matejowy Hubacz Chalupnjku z Dražowitcz N 44 Panstwí Žihowitcz, Matky Anny rozene Pisetcky dcery po zemř. Matejowy Pyzetcky bywalemu Mlnary z Dražowitcz N 49 Panstwi Žihowitcz
zde je dle mne rozpor oproti matrice Bor-Nedrahovice, kde bylo, že matka je Barbora Pinkas - tak jestli nehledám špatně :-( ;-)
majkii
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 02, 2023 12:57
Oblast pátrání: Sedlčansko

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod zeter » stř úno 15, 2023 9:41

No, ten křestní list je k zasnoubení, nikoli k sňatku (ten nemusel následovat hned), a je z října, přičemž narození Marie je z ledna hned následujícího roku. Sňatek mohl proběhnout, ale mám dojem, že přísnější duchovní nemusel dítě narozené příliš brzy po svatbě "uznat" za manželské. Každopádně je tu jasný nesoulad mezi zápisem ve Vídni a tím pozdějším v Jesenici, a chybí náležitosti legitimizace.
Klidně by za tím mohla být nějaká pokoutní historie - že by tak dlouho mluvili do jesenického faráře, až dítě zapsal jako manželské, s tím, že se na to nepřijde? :-) (To samozřejmě spekuluji, a bohužel nevím, jak to ověřit, pokud to vůbec ještě bude možné - záznam Marie s nějakými podrobnostmi by mohl být ve Findelbücher na FamilySearch, bohužel ty jsou na dálku přístupné jen do roku 1841.)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod Zora » stř úno 15, 2023 9:59

Už jsem to trochu vypustila,
ale v matriční vídeňské knize opravdu chybí zápis o legitimizaci a dopsaný otec, jak píše kolega zeter.

o pár stránek dál je vidět, že se legitimizace dopisovaly, stejně jako údaje o otci a především o matce.
https://data.matricula-online.eu/cs/oes ... 059/?pg=61

Rodiče Josefy se zcela jistě někde vzali, to by farář nedopustil, aby si to neověřil, ale legitimizace u dítěte se asi neprovedla. (nebo alespoň nezapsala do matriční knihy)
No a když Josefa posléze potřebovala křestní list, byla vedena jako manželská dle české matriky...
Taky přemýšlím nad tím, že šlo o nějaký fígl...
Legitimizace se prováděly i na dálku, nebylo třeba jezdil x km do farnosti narození...
Před jedním farářem se vše podepsalo, včetně svědků a druhý farář to pak na základě dokladu vepsal do své matriční knihy k záznamu o narození..

Podle mě špatně nehledáte, (viz velice jasně související doklad k zásnubám, svatba a někdy mezi tím narození Josefy), spíš jsou v zápisech chyby... záměny u Barbory.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1852, Bor-Nedrahovice, čeština

Příspěvekod majkii » stř úno 15, 2023 13:23

Hledám správně: Pinkas byl otčím
https://www.portafontium.eu/iipimage/30070692/zihobce-04_0210-o?x=24&y=38&w=939&h=378
Wit Rabsky wlastny syn Wita Rabskyho domkaře a Mistra Ssewcowskyho z Dražowitc N 20, Panstwi Žihowitc
Matky Kateřiny rozenj Brezchowy (?) dcery po zemř. Jozefowy Brezchowy (?) domkaři z Dražowitc N 33, Panstwy Žihowitc

Barbora Hubacz wlastní pozustala dcera po zemř. Matejowy Hubaczowy Chalupniku z Wsy Dražowitz N 44, Panstwi Žihowitc
Matky Anny rozeni Pysetcky dcery po zemř. Matejowy Pysetckym Mlnařy z Wsy Dražowitc N 49, Panstwi Žihowitc

Že tomu (?) Otec Ženicha a Otcym Newesti swolují swadby místo rodiču z třema křizky
Wit Rabsky Otec Ženicha Ssimon Pinkas Otcym něwesty
majkii
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv úno 02, 2023 12:57
Oblast pátrání: Sedlčansko

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků